Bardzo proszę o kompleksową poradę na temat genezy mojej kamicy żółciowej oraz ewentualnego leczenia

7 odpowiedzi
Bardzo proszę o kompleksową poradę na temat genezy mojej kamicy żółciowej oraz ewentualnego leczenia. Konsultowałem moją sprawę z kilkoma lekarzami, lecz każdy mówi co innego.

Mam 27 lat, otyłość i kamicę pęcherzyka żółciowego, którą mam od bardzo dawna. Jest ona ponoć bezobjawowa, chociaż lekarze różnie to oceniają. Mam ogólne problemy gastryczne typu wzdęcia, refluks, odbijanie, gazy, przelewanie czasami w brzuchu, różne bóle brzucha - rano, w nocy, kilka godzin po jedzeni; czasem po tłustych rzeczach mnie nie boli, a innym razem zjem kęs kanapki i zaczyna mnie boleć brzuch. Bóle są najczęściej w nadbrzuszu na środku albo po lewej stronie pod żebrami, bardzo rzadko po prawej), czasami raz biegunka raz zaparcia, czasem niestrawiony pokarm w kale np ziarna kukurydzy lub kawałeczki papryki czy pomidora. Często stolec jest żółtawy, sporadycznie smolisty. Nie wiadomo czy powyższe objawy są przyczyną kamicy żółciowej czy to jest tzw zespół jelita drażliwego czy może coś innego. Lekko stłuszczona trzustka i jeszcze do niedawna lekko stłuszczona wątroba (teraz chyba nie).

Co do samego pęcherzyka - zupełnie przypadkiem dowiedziałem się o złogach podczas badania usg gdy miałem 20 lat (w 2011 roku). Już wtedy miałem "zawalony" pęcherzyk - kilka złogów do 23mm, cienkościenny. Stosowałem wtedy 2-3 miesiace Rowachol na rozpuszczanie kamieni, ale bez efektów. Usg pół roku później - obkurczony na licznych kamieniach do 25mm. Usg w 2014 - "w całości wypełniony kamieniami". Usg w 2017 - tak samo, obkurczony na złogach. 2017 TK brzucha (bez kontrastu) - Pżw 5mm, widoczne złogi, ściana pęcherzyka pogrubiała do 4mm do oceny w usg.
USG w 2019 - "pęcherzyk żółciowy wypełniony w całości uwapnionymi złogami". Drogi żółciowe nieposzerzone.

Moje pytania:
1. Dlaczego w tak wczesnym wieku miałem już tak mocno zapchany pęcherzyk?
2. Czy powyższe objawy świadczą o tym, że winny temu jest pęcherzyk czy niekoniecznie?
3. Co robić - czy wycinać, czy nie ruszać? A może spróbować jakoś rozbijać kamienie lekami lub zabiegiem?
Zapraszamy do Poradni Chirurgicznej na konsultacje i kwalifikację do zabiegu

Zalecone leczenie operacyjne. Po prostu trzeba ten pęcherzyk usunąć. Robi się to laparoskopowo. Jeżeli po operacji dolegliwości nie ustąpią to należy wykonać dalszą diagnostykę.
Zapraszam na konsultacje i kwalifikacje do zabiegu operacyjnego. Trudno powiedzieć dlaczego tak wcześnie miał Pan złogi. Pęcherzyk jak najbardziej może powodować takie objawy. Wskazane jest leczenie operacyjne. Obecnie nie ma dostępnej metody rozbijania złogów w pęcherzyku a leki nie przynoszą efektu w takich przypadkach.
Wg mojej opinii trzeba usunąć pęcherzyk żółciowy, a pozostałe objawy mogą świadczyć o wzmożonym nadciśnieniu w obrębie jamy brzusznej, np. po posiłkach, co powinno dać do myślenia, czy nie wracać do należnej wagi ciała.
Dieta, konsultacja gastroenterologiczna, i pęcherzyk trzeba wyciąć, najlepiej laparoskowo
Proszę się zgłosić do Poradni Chirurgicznej
Wskazana konsultacja z chirurgiem. Wspólne podjęcie decyzji o dalszym leczeniu. Pozdrawiam dr Jaczun
W odpowiedzi na Pana pytania:
1. Kamica pęcherzykowa może rozwinąć się w Pana wieku, nie jest to tylko i wyłącznie choroba osób starszych. Niestety dieta ma tutaj duże znaczenie, a skoro ma Pan stwierdzoną otyłość, stłuszczenie wątroby w wywiadzie to znaczy że niejeden z dodatkowych elementów predysponujących do kamicy wystąpił.
2. Pana objawy mogą jak najbardziej wskazywać na przyczynę leżącą w pęcherzyku żółciowym, jednak może to nie być jedyny problem w przewodem pokarmowym jaki Panu doskwiera. Problemy ze stłuszczoną trzustką, wspomniane smoliste stolce również wymagają diagnostyki, konsultacji specjalisty ( gastroenterolog, chirurg) i leczenia.
3. Dostępne są leki które "rozpuszczają" kamienie w pęcherzyku, jednak ich skuteczność nie jest duża, stosowanie długotrwałe i bez zmiany sposobu żywienia są nieskuteczne. Żadne działanie nie będzie na dłuższą metę skuteczne bez zmiany sposobu żywienia. W Pana przypadku zalecane leczenie to usunięcie pęcherzyka żółciowego, najlepiej metodą laparoskopową.
pozdrawiam