Bardzo proszę o interpretacje wyników: (kobieta-27lat) cholesterol całkowity -148, cholesterol HDL w

1 odpowiedzi
Bardzo proszę o interpretacje wyników: (kobieta-27lat) cholesterol całkowity -148, cholesterol HDL w surowicy -78 triglicerydy-63 cholesterol LDL w surowicy(wyliczony) -57 Nie HDL -70 . [mg/dl]
Wyniki są prawidłowe - wręcz idealne! Czyli obecny sposób odżywiania wydaje się być prawidłowy (pod warunkiem prawidłowych wartości BMI - współczynnika masy ciała do wzrostu oraz regularnej aktywności fizycznej)
Kontrolny lipidogram w przypadku osób zdrowych zaleca się planowo raz na 5 lat.
Poziom "złego cholesterolu" (= frakcji LDL która odpowiada za odkładanie się tłuszczu w świetle naczyń krwionośnych - tętnic i po wielu latach jest przyczyną zawału serca lub udaru mózgu czy też niedokrwienia nóg ) u osób z małym ryzykiem zawału lub udaru powinien wynosić poniżej 115 mg/dl. Ryzyko sercowo naczyniowe - czyli ryzyko wystąpienia zawału lub udaru w ciągu najbliższych 10 lat, wyliczamy u Pacjentów po 40- tym roku życia korzystając ze specjalnie opracowanych kalkulatorów SCORE2 i na tej podstawie dobieramy ewentualne leczenie - stosownie do zaawansowania zaburzeń lipidowych.
Im większe ryzyko sercowo-naczyniowe - tym mniejszy poziom "złego cholesterolu" powinniśmy mieć w docelowych wynikach badań lipidogramu, by uniknąć dalszego odkładania się złogów tłuszczu - czyli cholesterolu LDL w tętnicach.