Badanie MR wykazało rozległą przepuklinę (ekstruzje) krążka M/kręgowego L4/L5 o wymiarach w projekcj

3 odpowiedzi
Badanie MR wykazało rozległą przepuklinę (ekstruzje) krążka M/kręgowego L4/L5 o wymiarach w projekcji poprzecznej 16 mm x 9,5 mm, sięgającą ku dołowi, co najmniej 18 mm poniżej poziomu krążka, z masywnym uciskiem oponowo-korzeniowym z przewagą po stronie prawej. Przerwana ciągłość pierścień włóknisty-wiązadło podłużne tylnie na poziomie przepukliny. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego skrócony na tym poziomie do 4 mm. Zestarzała z cechami degeneracji koncentryczna wypuklina krążka M/kręgowego L5/S1. Zaznaczone zmiany zwyrodnieniowe stawów M/kręgowych na ww. poziomach. Połowiczy kręg przejściowy na pograniczu L/S. Stożek rdzeniowy jednorodny.
Lekarz neurochirurg chce operować. Ortopeda mówi ze przepuklina trochę się wchłonie i nie będzie uciskać na nerw kulszowy.
Moje pytanie brzmi czy w moim przypadku warto podjąć fizjoterapię czy jedynym wyjsciem jest już operacja?
Z gory dziękuje za wszystkie odpowiedzi
Pozdrawiam serdecznie
Operacja zawsze powinna być ostatecznością. Warto podjąć fizjoterapię. Ciężko mi bez pełnego badania podać jakąś prognozę. Możliwe że mimo fizjoterapii i tak będzie trzeba to kiedyś zoperować, jednak rzeczywiście zalecałbym udać się na wizytę do fizjoterapeuty/terapeuty manualnego, który będzie mógł doradzić po przeprowadzeniu pełnego wywiadu i badania.

Neurochirurg - norma. Ortopeda wróżbita widać. Trzeba wynik skorelować z obrazem pacjenta bo wyniku się nie operuje. Opis jest mocny, konkretny i przesłany w stronę chirurgii. Podjąć fizjo można jeżeli nie było, ale tylko i wyłącznie fizjoterapeutę doświadczonego. Żadnego osteopaty z księżyca lub innego szamana posługującego się jakimiś narzędziami. W tym przypadku przede wszystkim ćwiczenia i nic ba siłe. Nie prowokować bólu żeby nie zaszkodzić. Pozdrawiam
Fizjoterapia prawdopodobnie uchroni przed operacją. Pozdrawiam!