Badanie MR stawu kolanowego lewego wykonano w płaszczyźnie poprzecznej, koronalnej i strzałkowej w

1 odpowiedzi
Badanie MR stawu kolanowego lewego wykonano w płaszczyźnie poprzecznej, koronalnej i
strzałkowej w sekwencjach T1, T2 i PD zależnych bez i z saturacją tkanki tłuszczowej.
Dane ze skierowania: stan po urazie
Obie łąkotki o zachowanej ciągłości, o prawidłowej lokalizacji, o prawidłowej niskosygnałowej
strukturze.
Nie zobrazowano ciągłości więzadła krzyżowego przedniego w odcinku proksymalnym, więzadło
o zatartej strukturze i podwyższonej intensywności sygnałów - cechy rozerwania. Pokontuzyjne
podchrzęstne zmiany obrzękowe szpiku kostnego kłykci bocznych kości udowej i piszczelowej - w
miejscach typowych dla uszkodzenia ACL. Podchrzęstnie w zakresie kłykcia bocznego kości
piszczelowej widoczne jest złamanie beleczek kostnych oraz w zakresie tego kłykcia drobna,
skośna szczelina pęknięcia.
Więzadła krzyżowe tylne, więzadło właściwe rzepki, ścięgno mięśnia czworogłowego uda o
zachowanej ciągłości, o prawidłowym przebiegu i sygnale.
Więzadła poboczne piszczelowe i strzałkowe oraz struktury ścięgniste stabilizujące przedział
tylno-boczny kolana bez cech uszkodzenia.
Miejscowa nierówność chrząstki stawowej bloczka kości udowej w jego części środkowej - obraz
miejscowych zmian chondromalacyjnych IIgo stopnia. Podchrzęstnie w tej lokalizacji drobny
obszar zmian degeneracyjnych szpiku kostnego bloczka. Obraz może sugerować niewielki
przebyty uraz chrzęstno-kostny (zmiany zastarzałe).
Poza tym chrząstki stawowe zarówno w stawie udowo-piszczelowym jak i udowo-rzepkowym o
zachowanej ciągłości, o prawidłowej grubości i sygnale.
Pozostałe objęte badaniem struktury kostne bez cech patologii.
Zwiększona ilość płynu w jamie stawowej.
Ślad płynu w kaletce brzuchato-półbłoniastej.
Wnioski: cechy uszkodzenia (rozerwania) ACL

Czy czeka mnie operacja czy jakiś zabieg?
Dzień Dobry!
Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego podlega w tym przypadku leczeniu zabiegowemu- reinsercji więzadła krzyżowego. Nie wymaga ona wycinania uszkodzonego więzadła, pobierania przeszczepów własnych ścięgien lub innych tkanek dawcy. Polega na przyszyciu zerwanego więzadła do miejsca, z którego zostało oderwane. Do czasu wygojenia więzadło zabezpieczane jest wewnętrzną ortezą (taśma Internal Brace™) - stąd nazwa metody. Pozwala ona uzyskać, zaraz po operacji, dużą wytrzymałość naprawionego więzadła, umożliwiając szybką rehabilitację. Niewielki rozmiar zabiegu, nieporównywalny do klasycznej rekonstrukcji, jest dodatkowym atutem metody. W późniejszych terminach (po 3 miesiącach od zabiegu) wymagana będzie rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego. Więcej informacji dostępnych jest na mojej stronie internetowej
Z poważaniem
Paweł Sokołowicz
Sugeruję wizytę: Konsultacja ortopedyczna - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.