Badanie BAC oraz antygen CEA

4 odpowiedzi
Witam serdecznie,

jakiś czas temu zaczęła boleć mnie pierś. Po badania przez siebie piersi wyczułam guzka i zapisałam się na USG. PO USG została widoczna dobrze odgraniczona struktura hypoechogenna, lita najpewniej o charakterze gruczolakowłókniaka. Zalecono badania BAC. Niemniej termin troszkę odległy i bardzo się stresuje.
Dodatkowo zrobiłam badanie krwi oraz antygen CEA. Badanie krwi wyszło poprawnie poza cholesterolem (216 gdzie norma 190). Antygen cea wyszedł 0.7 gdzie zakres referencyjny jest do 2.5. Zatem niby w normie, jednakże zawsze miałam go równego 0.
Czy to może mieć jakiś związek?czy sobie niepotrzebnie coś wyolbrzymiam.
Mam 28 lat i naprawdę się stresuję.
Proszę się nie denerwować, podejrzenie gruczolakowłókniaka to błaha sprawa , a biopsja jest rutynową procedurą profilaktyczną w takim przypadku. Nie ma tu mowy o podejrzeniu raka !
Badania krwi wykonała pani niepotrzebnie , zupełnie nie opieramy się na poziomach markerów w takich przypadkach. Proszę uzbroić się w cierpliwość i zadzwonić sobie na bezpłatną infolinię onkologiczną (pon-pt 18-21 )0-800-08-01-64

Witam,
w większości przypadków do rozpoznania włókniakogruczolaka wystarcza ocena USG oraz badanie fizykalne. Zwłaszcza u osób młodych jak Pani. Wartość biopsji cienkoigłowej w diagnostyce mającej potwierdzić/wykluczyć raka piersi jest niska. Zapraszam na konsultację z oceną USG.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski
Dzień dobry
uważam, że nie ma Pani wielkich powodów do stresu - zwłaszcza, że zaplanowana jest biopsja guzka - co wyjaśni jego charakter ( włókniaki piersi występują dość często);
poziom CEA jest prawidłowy - nie ma potrzeby powtarzać;; podwyższony poziom cholesterolu - wskazane wykonanie tzw profilu tłuszczowego - lipidogramu i ew zmodyfikowanie diety - ale to inny temat;
w/w wyniki nie mają związku z guzkiem piersi;
Szanowna Pani, ocena antygenu CEA służy do innych celów niż diagnostyka raka piersi. Prawidłowo wykonane badanie USG w większości przypadków określa ryzyko nowotworu (skala BiRads) - zapewne otrzymała Pani tę klasyfikację. Jeśli to konieczne proszę wykonać gruboigłowy BAC. Zapraszam.