badania przesiewowe

5 odpowiedzi
Wszelkie badania przesiewowe dotyczące np. raka piersi czy jelita grubego są adresowane do osób powyżej 55 r.ż. z wyjątkiem osób w których rodzinie wystąpiła choroba nowotworowa, wtedy już w wieku 40 lat jest się objętym bezpłatnym programem profilaktyki. Moje pytanie brzmi: co w przypadku gdy nie znam historii chorób swojej rodziny, jestem osobą adoptowaną bez żadnej wiedzy na temat mojego pochodzenia. Wszelkie testy typu "czy masz podatność na... chorobę" wykluczają ich prawdopodobieństwo ponieważ na kluczowe pytanie "czy ktoś w rodzinie chorował..." dyskwalifikują mnie. Czy przysługuje mi wobec tego prawo do bezpłatnych badań w domniemaniu że ktoś w mojej rodzinie chorował?
Dzień dobry,

Według mojej wiedzy niestety nie przysługuje opieka z tytułu programów profilaktycznych, należy poprosić lekarza o skierowanie na mammografię i kolonoskopię.
Mammografie należy wykonywać od 40 roku życia, kolonoskopia w przypadku niepokojących jest zawsze wskazana.

Dr Szczęśniak

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Tak. W 50 r.z.
Musi zadać sobie pani pytanie czego pani oczekuje od badań przesiewowych. Nawet wykonywanie ich regularnie nie daje 100% gwarancji bezpieczeństwa. Nie zastąpią zdrowego rozsądku i samobadania. Rzadko choroby nowotworowe są całkowicie bezobjawowe,ale prawdą jest że często są to objawy nieswoiste.
Mammografia przesiewowa adresowana jest do kobiet w wieku 50-69 lat, u których nie występują żadne objawy sugerujące patologię piersi. Czy rzeczywiście nie ma pani żadnych objawów związanych z piersiami: bólu, uczucia guza, zaciągnięcia skóry, asymetrii, wycieku? Bo jeśli tak, powinna być skierowana do poradni chirurgicznej, gdzie nie będą mieć wątpliwości jakie badanie u pani zlecić.
Jeśli ma pani wątpliwości dotyczące skłonności genetycznych do raka piersi, to proponuję poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie do poradni genetycznej. W tej poradni można wykonać testy skryningowe, tzn. wykluczyć najczęstsze mutacje, ale szacuje się że co najmniej drugie tyle osób z wysokim ryzykiem raka może w tych testach nie być wykrytych i dadzą im fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Pozostaje więc szukać swojej biologicznej rodziny.
Program profilaktyki raka jelita grubego znowu jest skierowany do osób bezobjawowych w wieku 55-64 lat i polega na wykonaniu 1 badania kolonoskopowego. Jeśli bardzo się pani niepokoi kryterium wieku to musi sobie pani odpowiedzieć czy ryzyko wykonania kolonoskopii u pani jest warte podjęcia. Jeśli uważa pani że tak, to radziłbym się wsłuchać, czy rzeczywiście nie ma pani: plamienia krwią po oddaniu stolca, zmiany rytmu wypróżnień, uczucia niepełnego wypróżnienia. Bo jeśli tak, to należy zwrócić się do lekarza rodzinnego skierowanie do poradni chirurgii ogólnej, a tam już na pewno będą wiedzieć jak pani pomóc.
Witam,
proponuję kierować się zdrowym rozsądkiem. USG piersi co roku, mammografia co 2 lata od 40 r.ż., cytologia co 1-2 lata, kolonoskopia około 50 r.ż. Informację co i komu przysługuje można na pewno znaleźć na stronach ministerstwa zdrowia.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski
W tej sytuacji zgodnie z wymogami NFZ badania są wykonywane jak u osób bez obciążenia nowotworowego. Jeżeli występują niepokojące objawy, a nie spełnia się kryterium programu to konieczna jest diagnostyka bezpłatna nie w ramach programu badań przesiewowych, ale w odpowiednich poradniach - chorób sutka w przypadku piersi lub gastroenterologicznej w przypadku chorób jelita

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.