badania przesiewowe

5 odpowiedzi
Wszelkie badania przesiewowe dotyczące np. raka piersi czy jelita grubego są adresowane do osób powyżej 55 r.ż. z wyjątkiem osób w których rodzinie wystąpiła choroba nowotworowa, wtedy już w wieku 40 lat jest się objętym bezpłatnym programem profilaktyki. Moje pytanie brzmi: co w przypadku gdy nie znam historii chorób swojej rodziny, jestem osobą adoptowaną bez żadnej wiedzy na temat mojego pochodzenia. Wszelkie testy typu "czy masz podatność na... chorobę" wykluczają ich prawdopodobieństwo ponieważ na kluczowe pytanie "czy ktoś w rodzinie chorował..." dyskwalifikują mnie. Czy przysługuje mi wobec tego prawo do bezpłatnych badań w domniemaniu że ktoś w mojej rodzinie chorował?
Dzień dobry,

Według mojej wiedzy niestety nie przysługuje opieka z tytułu programów profilaktycznych, należy poprosić lekarza o skierowanie na mammografię i kolonoskopię.
Mammografie należy wykonywać od 40 roku życia, kolonoskopia w przypadku niepokojących jest zawsze wskazana.

Dr Szczęśniak

Tak. W 50 r.z.
Musi zadać sobie pani pytanie czego pani oczekuje od badań przesiewowych. Nawet wykonywanie ich regularnie nie daje 100% gwarancji bezpieczeństwa. Nie zastąpią zdrowego rozsądku i samobadania. Rzadko choroby nowotworowe są całkowicie bezobjawowe,ale prawdą jest że często są to objawy nieswoiste.
Mammografia przesiewowa adresowana jest do kobiet w wieku 50-69 lat, u których nie występują żadne objawy sugerujące patologię piersi. Czy rzeczywiście nie ma pani żadnych objawów związanych z piersiami: bólu, uczucia guza, zaciągnięcia skóry, asymetrii, wycieku? Bo jeśli tak, powinna być skierowana do poradni chirurgicznej, gdzie nie będą mieć wątpliwości jakie badanie u pani zlecić.
Jeśli ma pani wątpliwości dotyczące skłonności genetycznych do raka piersi, to proponuję poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie do poradni genetycznej. W tej poradni można wykonać testy skryningowe, tzn. wykluczyć najczęstsze mutacje, ale szacuje się że co najmniej drugie tyle osób z wysokim ryzykiem raka może w tych testach nie być wykrytych i dadzą im fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Pozostaje więc szukać swojej biologicznej rodziny.
Program profilaktyki raka jelita grubego znowu jest skierowany do osób bezobjawowych w wieku 55-64 lat i polega na wykonaniu 1 badania kolonoskopowego. Jeśli bardzo się pani niepokoi kryterium wieku to musi sobie pani odpowiedzieć czy ryzyko wykonania kolonoskopii u pani jest warte podjęcia. Jeśli uważa pani że tak, to radziłbym się wsłuchać, czy rzeczywiście nie ma pani: plamienia krwią po oddaniu stolca, zmiany rytmu wypróżnień, uczucia niepełnego wypróżnienia. Bo jeśli tak, to należy zwrócić się do lekarza rodzinnego skierowanie do poradni chirurgii ogólnej, a tam już na pewno będą wiedzieć jak pani pomóc.
Witam,
proponuję kierować się zdrowym rozsądkiem. USG piersi co roku, mammografia co 2 lata od 40 r.ż., cytologia co 1-2 lata, kolonoskopia około 50 r.ż. Informację co i komu przysługuje można na pewno znaleźć na stronach ministerstwa zdrowia.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski
W tej sytuacji zgodnie z wymogami NFZ badania są wykonywane jak u osób bez obciążenia nowotworowego. Jeżeli występują niepokojące objawy, a nie spełnia się kryterium programu to konieczna jest diagnostyka bezpłatna nie w ramach programu badań przesiewowych, ale w odpowiednich poradniach - chorób sutka w przypadku piersi lub gastroenterologicznej w przypadku chorób jelita