Badania przed zajściem w ciąże i tarczyca

1 odpowiedzi
Witam,
od miesiąca mam stwierdzoną niedoczynność tarczycy, przyjmuje leki. Mam w tym roku 31 lat chciałabym zacząć się starać o dziecko. Proszę mi napisać jakie muszę wykonać badania i szczepionki, żeby mieć je kiedy będą się umawiać na wizytę u Pana Doktora? Bardzo boje się o tą niedoczynność naczytałam się w internecie że może prowadzić do niepłodności.
Dzień dobry. Poruszyła Pani dwie kwestie. Pierwsza dotyczy niedoczynności tarczycy i to prawda, że może być przyczyną niepłodności. Ale jest tak wtedy, kiedy jest nieunormowana, a hormony tarczycy są nieprawidłowe. Jeśli dzięki leczeniu są w normie uznaje się, że tego problemu nie ma. Drugie pytanie dotyczy badań przedciążowych i tylko z pozoru jest proste. Można zacząć od standardowych badań, jak toksoplazmoza, różyczka i CMV. Można też wykonać wstępną diagnostykę płodności (np. TSH, PRL). Trzeba też pamiętać o wykonaniu badania ultrasonograficznego narządu rodnego i o aktualnej cytologii. Ale tak na prawdę, trzeba porozmawiać o tym ze swoim ginekologiem, bo zestaw badań dopasowuje się do pacjentki, jej historii ginekologiczno-położniczej, do potencjalnych objawów sugerujących ograniczenie płodności (np. bolesne współżycie, bolesne lub nieregularne miesiączki) i kilku innych czynników. Temat ten jest poruszony nieco dokładniej na moim blogu. Zapraszam!