Asymetria twarzy ZZSK

5 odpowiedzi
Jestem mężczyzną w wieku 28 lat. Od 3 lat mam zdiagnozowane ZSSK. Choroba przebiega na tyle spokojnie, że nie przyjmuje leków regularnie(Movalis/Olfen z Panrazolem),a tylko w sytuacji zaostrzenia.

W ostatnim półtora roku miałem dwa takie zaostrzenia. Problem z żołądkiem i zapalenie w oku. Miały one naprawdę ostry przebieg.

Od kilku miesięcy zaczynam obserwować zmiany w symetrii twarzy. Prawe oko jest wyraźnie szerzej otwarte od lewego. Do kogo powinienem się zgłosić by to zbadać? Pozdrawiam
Proponuję zgłosić się do neurologa a tak przy okazji, jeśli Pan ma ZZSK i było zapalenie oka ,to powinien Pan stale przyjmować leki przeciwreumatyczne a nie tylko w okresach zaostrzenia i powinien Pan być pod stałą kontrolą reumatologa.
Pozdrawiam Czesław Drozd

Z opisu wynika, że choroba przebiega z rzutami zapalenia błony naczyniowej oczu.
Postępowanie terapeutyczne i wskazania diagnostyczne ustalą prowadzący leczenie
okulista i reumatolog.
proponuje konsultacje z okulista. W przebiegu zzsk moze dosc do zmian w oku ale - zapalenie teczowki - bol oka, zaczerwienienie, itp. Opisywany problem ma chyba inne podloze. Ale wymaga zbadania
Witam,
Postać ZZSK przebiegająca z zajęciem narządu wzroku wymaga bardziej intensywnego leczenia, niż tylko doraźne stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych. O doborze właściwego w danym przypadku leczenia powinien zadecydować reumatolog. Opisywany przez Pana objaw asymetrii twarzy, nie musi mieć związku z chorobą podstawową, dlatego w Pana przypadku proponowałabym zasięgnąć również opinii neurologa.
Agnieszka Wojciechowska
Witam,
Z opisu, który Pan przedstawił wynika, że leki z grupy niesterydowych przeciwzapalnych wystarczają, aby kontrolować objawy ze strony stawów, więc aktywność ZZSK wydaje się być niska. Niestety nie ma zależności pomiędzy nasileniem objawów stawowych a powikłaniami ze strony oka (głównie zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej). Powikłania te dotyczą ok, 30% chorych na ZZSK, a szczególnie często tych, którzy mają obecny antygen HLA B27. Mają najczęściej postać ostrego zapalenia, ale mogą powodować późne powikłania, takie jak: zaćma, jaskra, keratopatia taśmowa, obrzęk plamki. Zrosty między tęczówką i przednią powierzchnią torby soczewki mogą zniekształcać źrenicę. Ponieważ konieczne jest badanie ciśnienia śródgałkowego, dna oka oraz badania w lampie szczelinowej konieczna będzie wizyta u okulisty. Pozdrawiam i mam nadzieję, że moja odpowiedź będzie pomocna.