Alergiczne Zapalenie Nosogardła - dawkowanie leków?

3 odpowiedzi
Dzień Dobry,

Otóż mam dosyć duży problem spowodowany alergicznym zapaleniem nosogardla - od dwóch lat meczy mnie przewlekły katar, chociaż nie katar jest najgorszy, ale przede wszystkim wydzielina w gardle którą murze wykrztuszać z niego praktycznie co dwie minuty. Poszedłem do laryngologa, pan laryngolog popatrzył do nosa, do zatok, do gardła, zapytał o nawyki jedzeniowe, po czym stwierdził że błona śluzowa jest rzeczywiście podrażniona, najprawdopodobniej przez refluks. Dal leki na refluks, krople do nosa, zalecił zmienić dietę, nie spać na brzuchu i... nic nie pomogło, po lekach nawet nie było żadnego efektu.

Męczyłem się z tym przez rok, w końcu postanowiłem iść do alergologa. Alergolog stwierdził u mnie dosyć silna alergie na kurz i roztocza. Dal mi leki i widzimy się za trzy miesiące. Jeżeli leki nie będą działać, powiedział że zrobi mi szczepionkę. No i tu pojawia się problem - leki działają, ale słabo. Leki które mi przypisał to (mieszkam zagranica, wiec leki mogą się różnic, ale na pewno w Polsce są odpowiedniki z tym samym składem) Bellozal 20 mg (standardowa bilastyna) oraz Montelukast EG 10mg (sklad: montélukast sodu 10mg, lactose monohydraté (89,3 mg),
croscarmellose sodique, hydroxypropyl cellulose faiblement substituée (E463), magnésium). Obydwa zalecił mi brać po jednej tabletce na noc przed snem, ponieważ ten drugi ma działanie usypiające. No i rzeczywiście gdy wezmę dwa na noc, śpi się fajnie, wstaje bez kataru oraz wydzieliny, ale niestety do godziny czasu maksymalnie po przebudzeniu i opuszczeniu łózka katar wraca i ta okropna wydzielina z gardła którą muszę wykrztuszać praktycznie co dwie minuty irytując przy tym siebie i innych w otoczeniu mimo ze sprzątam pomieszczenia regularnie i unikam zakurzonych miejsc.

I tu pojawia się moje pytania, ponieważ wizyta dopiero za trzy miesiące a ja muszę jakoś przetrwać do tego czasu:
1. Czy to normalne że leki działają tak słabo? Moze po prostu muszę przyzwyczaić do nich organizm (biorę je od tygodnia)? Moze działają dopiero po dłuższym stosowaniu ponieważ dostałem recept na kolejne dwa miesiące także domyślam się że to długoterminowa kuracja.
2. Czy mogę zwiększyć dawki bilastyny? Jeśli tak to do ilu mg? Czytałem ze gdy bilastyna nie działa, lekarze zwiększają czasami dawki nawet czterokrotnie.
3. Jak rozkładać dawki gdy je zwiększę? Brac np 60mg na noc, czy może 20mg rano, 20mg w połowie dnia i 20mg na wieczór?

Bardzo prosiłbym o pomoc w tym dawkowaniu tej bilastyny bo problem jest na prawdę duzy i już nie wytrzymuje z tym ciągłym wykrztuszaniem i wydawaniem z siebie dźwięków jak jakaś zacięta machina albo ranne zwierze.

Dziękuję serdecznie.
można się przecież odczulac . doustne preparaty na kurz. moge panu przepisac pan zamowi w aptece u mnie i apteka panu wysle lek!

odczytanie jest codzienne całoroczne podjezykowe . 2 dawki.

trwa 3 lata i likwiduje problem.

bilastyna 2 x 1 tabletka do miesiąca. potem 1x1

proszę o kontakt przez
edoktor24.pl
lub
pacjentonline.pl

zrobimy wideokonsultacje wszystko omowimy

Usunąć z otoczenia roztocza kurzu domowego( na ile się da) i zapachy z proszków do prania pościeli i ubrań.Sprzątać na mokro, potem odkurzać, nie odwrotnie.Spożywać żywność nie przetworzoną przemysłowo.Ona zaburza odporność, tą "alergiczną" również.
Dzień dobry. Jeżeli zostało postawione rozpoznanie alergicznego (roztoczowego) nieżytu nosa to leczenie rzeczywiście jest długotrwałe i na efekty należy poczekać. Z drugiej strony poza lekami p/uczuleniowymi (w tym wypadku bilastyną) standardowo stosuje się jako najskuteczniejsze leki przeciwzapalne (steroidowe) donosowe, które zapewne lekarz przepisze jeżeli nie będzie wystarczającego efektu po dotychczasowym leczeniu.