alergia pokarmowa u dziecka

7 odpowiedzi
Dzien dobry, mój syn (4lata) ma stwierdzoną alergie pokarmową na jabłko, (panel podstawowy 10) lekarz zalecił contrahist jednak nie widze znacznej roznicy odradzil mi także dalsze badania, syn nie ma mocno uciążliwych objawów ale są pewne aspekty które wzbudzają mój niepokoj, np. czerwone pomarszczone wargi, dużo sliny w buzi, zaczerwienienie odbytu opuchlizna i since pod oczami które znikają po kroplach a gdy te się skończą znów nawraca, czeste zapalenie spojówek oka Czy jest możliwość wyleczenia dziecka z alergii pokarmowej i czy powinnam wykonać dalszebadania w kierunku alergii np. panel większej ilości alergenów?
Dodatnie wyniki testów alergicznych mówią jedynie o skłonności do alergii, a alergia np na jabłko ma miejsce wtedy gdy mamy dodatnie wyniki testów poparte objawami po zjedzeniu owocu.

Zachęcam do dalszych badań np panel ige swoisty na alergeny wziewne i pokarmowe.

proszę spróbować przesłać wyniki na inny moj darmowy portal forum.parenting.pl/zapytaj-pediatre

portal darmowy każdy pacjent ma zakładany własny chat można wysyłać zdjęcia i wyniki badań- proszę bez danych osobowych.

jasne że pomogę i to szybko ale proszę pisać tam będzie wygodniej pozdrawiam.
Wymaga skierowania do Poradni Pediatrycznej Przyklinicznej w miejscu.
Moim zdaniem powinna Pani wykonać test z krwi metodą Polycheck ( jest to test ilościowy a więc dokładniejszy ) zaróeno panel wziewny jak i pokarmowy -po 20 alergenów w każdym. Jeżeli lek antyhistaminowy ( contrahist) w ciągu tygodnia nie daje widocznych efektów -moim zdaniem nie ma sensu aby go podawać.Mechanizm reakcji alergicznej jest dużo bardziej skomplikowany i lek blokujący histaminę często nie daje efektów w leczeniu. Wyleczenie z alergii nie jest możliwe-gdyż jedną z jej przyczyn jest przekaz genetyczny -a genów dziecku nie zmienimy. Natomiast unikanie alergenu,właściwa dieta i pielęgnacja skóry mogą pozwolić dziecku na normalne zycie bez większych problemów zdrowotnych. Dlatego tak ważna jest precyzyjna diagnostyka.
Alergia pokarmowa na jabłko nie należy zwykle do groźnych, a objawy zwykle dotyczą tylko alergenów w produktach nie poddanych obróbce termicznej. Typowo, objawy występują po kilku min od spożycia surowych jabłek. Sam wynik dodatni testu nie przesądza o potwierdzeniu alergii, wymagane jest potwierdzenie związku pomiędzy objawami a kontaktem z uczulającym alergenem.Jeśli chodzi o wyniki dodatnie testów na jabłko - najczęściej objawy wynikają z tzw. zespołu alergii jamy ustnej co pozostaje w związku z alergią na pyłki np. drzew. Co wg mnie jest argumentem za rozszerzeniem diagnostyki.
Podawane przez Państwa objawy nawracających zapaleń spojówek itd. mogą być objawem alergii na alergeny wziewne. Ja radziłabym również wykonanie testów celem wykluczenia alergii na alergeny całoroczne jak roztocza kurzu domowego, sierści zwierząt czy pleśnie.
Dzień dobry, w takim przypadku proponuję wykonanie panelu pediatrycznego - badanie z krwi - swoiste IgE, celem poszerzenia diagnostyki. Bardzo ważna jest pielęgnacja skóry - emolienty do mycia, a następnie emolienty - balsamy. Pozdrawiam
witam, alergia na jabłko wynika najpewniej z alergii krzyżowej do alergenów drzew, należy wykonać testy panel wziewny, i w przypadku zgodności objawów z wynikiem testów, można oprócz leków, zapalnować immunoterapię od 6 rż.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.