3msce temu przebyłam skręcenie stawu skokowego (to już moje 8 skręcenie tego stawu). Odebrałam wynik

1 odpowiedzi
3msce temu przebyłam skręcenie stawu skokowego (to już moje 8 skręcenie tego stawu). Odebrałam wynik MRI: ognisko obrzęku kostnego widoczne na przednio-gornej części kości skokowej wlk ok 7x6mm. Poza tym zarysy powierzchni stawowych dalszego końca kości piszczelowej i bloczka kości skokowej są gładkie, równe. Zwraca uwagę dyskretne pasmowate ognisko obrzęku kostnego obejmującego tylno-przysrodkowa część kości klinowatej przyśrodkowej z widoczną drobną linią hipointensywną, nie można wykluczyć drobnego podchrzestnego złamania beleczkowego. Pozostałe kości stępu bez zmian ogniskowych. Zwiększona ilość wysięku w jamie stawu skokowego górnego oraz dolnego. ATFL scienczale otoczone płynem o zachowanej ciągłości. PTFL otoczone płynem o zachowanej ciągłości. Więzadło trójgraniaste w zakresie pęczka piszczelowo-skokowego przedniego oraz tylnego o podwyższonym sygnale z zachowaną ciągłością, w zakresie pęczka piszczelowo-pietowego i piszczelowo-lodkowatego o prawidłowym sygnale z zachowaną ciągłością.
Miesiąc temu miałam też stwierdzony konflikt przednio-boczny spowodowany przerostem błony maziowej. Co oznaczają te wyniki? Jak wygląda ewentualne leczenie?
Kobieta, 22
Dzień dobry.
Tak bogata historia urazów niestety nie poprawia rokowania. Ten staw skokowy wymaga oceny ortopedy doświadczonego w leczeniu urazów sportowych. Optymalnie byłoby znaleźć klinikę, zatrudniającą również doświadczonych Fizjoterapeutów. Ognisko opisane w MRI może odpowiadać stłuczeniu kości lub AVN - zmianom niedokrwiennym kości skokowej często pojawiających się na skutek powtarzanych urazów. Ścieńczenie ATFL może oznaczać, że to więzadło zostało zerwane i opisywana struktura wcale nie jest więzadłem tylko jakąś blizną - niekoniecznie wydolną...
Jeżeli tak jest to staw może wymagać leczenia operacyjnego. Prócz tego fakt, że skręcenie tego stawu wystąpiło już 8 razy może oznaczać niestabilność stawu i/lub zaburzenie czucia głębokiego (propriocepcji) co osobno wymaga leczenia rehabilitacyjnego...