29 kwietnia złamałam rękę w przedramieniu. Urazowi uległy obie kości, ręka wygieła się do kąta prost

3 odpowiedzi
29 kwietnia złamałam rękę w przedramieniu. Urazowi uległy obie kości, ręka wygieła się do kąta prostego ale nie doszło do przerwania skóry. Do wypadku doszło podczas wykonywania dynamicznego przeżutu w tył na macie gimnastycznej.
Ręka została nastawiona, kości nałożył się na siebie a następnie założono mi dwie metalowe płytki w celu zespolenie kości.
Ręka została usztywniona za pomącą szyny gipsowej od nadgarstka do ramienia, na okres 6 tygodni. Mam 20 lat i od dziecka regularnie trenuje.

Moje pytanie:
1. Jak długo może potrwać zrost kości który umożliwi mi powrót na treningi (pole dance)?
2. W jaki sposób mogę przyspieszyć ten proces (dieta, suplementacja, zabiegi rechabilitacyjne)?
3. Czy są zabiegi rechabilitacyjne które można wykonywać z założoną szyną gipsową?
4. Czy ćwiczenia izometryczne polegające na napinaniu mięśni w uszkodzonej kończynie (lepszy przepływ krwi) mogą wspomóc regenerację czy lepiej zaczekać do ściągnięcia gipsu?
5. Mam pełną ruchomość w palcach, możliwość zacisku, zawiązania butów mimo usztywnionego nadgarstka ale podczas prostowania palców czuje ciągnięcie po wewnętrznej stronie przedramienia. Czy mogę to delikatnie rozciągać?
6. Nie palę, nie piję alkoholu, unikam cukru i wysoko przetworzonych produktów. Co powinno być podstawą mojej diety aby regeneracja mogła następować sprawniej?

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki,
Serdecznie pozdrawiam,
Dominika
1. Zrost kostny trwa około 6 tygodni, przebudowa kości czyli jej adaptacja do wysiłków dnia codziennego i sportu to nawet 3 lata. Sam zrost umozliwiający powrót do treningów, zakładając że jest Pani ewenementem i wszystko idzie idealnie, może potrwać około 5/6 miesięcy zależnie od wielu czynników czas ten może się wydłużać lub skracać, a czynniki te to m.in. czy i jaką rehabilitację będzie Pani miała, dieta, ruch i odpowiednie dawkowanie ruchu itd., a przede wszystkim w jakim stanie będzie Pani łokieć po zdjęciu opatrunku gipsowego i jak będzie Pani reagowała na terapię. zazwyczaj są dość znaczne ograniczenia ruchu wyprostu łokcia z czym walczy się dosyć opornie.
2,3. W gipsie można odbierać zabiegi pola magnetycznego co wspomoże gojenie tkanek, warto równiez zająć się barkiem, łopatką, plecami i nadgarstkiem unieruchomionej ręki, a w perspektywie czasu całym ciałem.
Dieta; dużo wody z wit C i minerałami, dużo zieleniny i produktów bogatych w wit A D E K oraz wapń.
4. Ćwiczeni izometryczne to jedna z niewielu rzeczy jakie może Pani robić, uważaj tylko i nie rób tego za mocno bo nie zrosną się dobrze kości. Tutaj wskazana pomoc terapeuty w pokazaniu jak ćwiczyć.
5. Potrzebna opinia lekarza prowadzącego i terapeuty który zbada Panią na żywo.
6. jak 2
Najszybciej jak się da po zdjęciu gipsu należy udać się do terapeuty manualnego i rozpocząć pracę na tkankach. Proszę się nastawić, że rehabilitacja może wybiegać znacznie poza podane przeze mnie ramy czasowe ze względu choćby na rozległość urazu.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Oprócz wyżej wymienionych i trafnych zaleceń gorąco zachęcam Panią do konsultacji z lekarzem operatorem. Tylko on wie jak tak właściwie wygląda sprawa zespolenia i samych kości. Z doświadczenia oprócz wymienionych zaleceń wiem, że znamienny wpływ na zrost kostny ma obciążanie osiowe kości - i tu jest potrzebna opinia lekarza, kiedy i w jakim stopniu można takie obciążenia wprowadzać. Szczególnie w sytuacji gdy mamy do czynienia z zespoleniem a nie ze złamaniem leczonym zachowawczo, czas wprowadzenia obciążania kończyny może być krótszy niż podaje to podręcznik, ale zawsze pozostaje to w gestii lekarza. Pozdrawiam
Witam serdecznie.
Wymienione wcześniej wymienione są jak najbardziej wskazane.
Z zakresu rehabilitacji już teraz polecam zabiegi z exogenu który stymuluje zrost kostny i mozna wykonywać ten zabieg przez gips.
Z suplementacji można stosować witaminę D lub bisfosfoniany ktore hamują resorpcję kości ale to musiałby wyrazi zgodę lekarz. Ważna będzie też rehabilitacja po zdjęciu gipsu a obecnie jakiekolwiek ćwiczenia najlepiej jest ustalać przy konsultacji lekarza wraz z terapeutą.
Pozdrawiam
Robert Hetman

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.