29 kwietnia złamałam rękę w przedramieniu. Urazowi uległy obie kości, ręka wygieła się do kąta prost

3 odpowiedzi
29 kwietnia złamałam rękę w przedramieniu. Urazowi uległy obie kości, ręka wygieła się do kąta prostego ale nie doszło do przerwania skóry. Do wypadku doszło podczas wykonywania dynamicznego przeżutu w tył na macie gimnastycznej.
Ręka została nastawiona, kości nałożył się na siebie a następnie założono mi dwie metalowe płytki w celu zespolenie kości.
Ręka została usztywniona za pomącą szyny gipsowej od nadgarstka do ramienia, na okres 6 tygodni. Mam 20 lat i od dziecka regularnie trenuje.

Moje pytanie:
1. Jak długo może potrwać zrost kości który umożliwi mi powrót na treningi (pole dance)?
2. W jaki sposób mogę przyspieszyć ten proces (dieta, suplementacja, zabiegi rechabilitacyjne)?
3. Czy są zabiegi rechabilitacyjne które można wykonywać z założoną szyną gipsową?
4. Czy ćwiczenia izometryczne polegające na napinaniu mięśni w uszkodzonej kończynie (lepszy przepływ krwi) mogą wspomóc regenerację czy lepiej zaczekać do ściągnięcia gipsu?
5. Mam pełną ruchomość w palcach, możliwość zacisku, zawiązania butów mimo usztywnionego nadgarstka ale podczas prostowania palców czuje ciągnięcie po wewnętrznej stronie przedramienia. Czy mogę to delikatnie rozciągać?
6. Nie palę, nie piję alkoholu, unikam cukru i wysoko przetworzonych produktów. Co powinno być podstawą mojej diety aby regeneracja mogła następować sprawniej?

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki,
Serdecznie pozdrawiam,
Dominika
1. Zrost kostny trwa około 6 tygodni, przebudowa kości czyli jej adaptacja do wysiłków dnia codziennego i sportu to nawet 3 lata. Sam zrost umozliwiający powrót do treningów, zakładając że jest Pani ewenementem i wszystko idzie idealnie, może potrwać około 5/6 miesięcy zależnie od wielu czynników czas ten może się wydłużać lub skracać, a czynniki te to m.in. czy i jaką rehabilitację będzie Pani miała, dieta, ruch i odpowiednie dawkowanie ruchu itd., a przede wszystkim w jakim stanie będzie Pani łokieć po zdjęciu opatrunku gipsowego i jak będzie Pani reagowała na terapię. zazwyczaj są dość znaczne ograniczenia ruchu wyprostu łokcia z czym walczy się dosyć opornie.
2,3. W gipsie można odbierać zabiegi pola magnetycznego co wspomoże gojenie tkanek, warto równiez zająć się barkiem, łopatką, plecami i nadgarstkiem unieruchomionej ręki, a w perspektywie czasu całym ciałem.
Dieta; dużo wody z wit C i minerałami, dużo zieleniny i produktów bogatych w wit A D E K oraz wapń.
4. Ćwiczeni izometryczne to jedna z niewielu rzeczy jakie może Pani robić, uważaj tylko i nie rób tego za mocno bo nie zrosną się dobrze kości. Tutaj wskazana pomoc terapeuty w pokazaniu jak ćwiczyć.
5. Potrzebna opinia lekarza prowadzącego i terapeuty który zbada Panią na żywo.
6. jak 2
Najszybciej jak się da po zdjęciu gipsu należy udać się do terapeuty manualnego i rozpocząć pracę na tkankach. Proszę się nastawić, że rehabilitacja może wybiegać znacznie poza podane przeze mnie ramy czasowe ze względu choćby na rozległość urazu.

Oprócz wyżej wymienionych i trafnych zaleceń gorąco zachęcam Panią do konsultacji z lekarzem operatorem. Tylko on wie jak tak właściwie wygląda sprawa zespolenia i samych kości. Z doświadczenia oprócz wymienionych zaleceń wiem, że znamienny wpływ na zrost kostny ma obciążanie osiowe kości - i tu jest potrzebna opinia lekarza, kiedy i w jakim stopniu można takie obciążenia wprowadzać. Szczególnie w sytuacji gdy mamy do czynienia z zespoleniem a nie ze złamaniem leczonym zachowawczo, czas wprowadzenia obciążania kończyny może być krótszy niż podaje to podręcznik, ale zawsze pozostaje to w gestii lekarza. Pozdrawiam
Witam serdecznie.
Wymienione wcześniej wymienione są jak najbardziej wskazane.
Z zakresu rehabilitacji już teraz polecam zabiegi z exogenu który stymuluje zrost kostny i mozna wykonywać ten zabieg przez gips.
Z suplementacji można stosować witaminę D lub bisfosfoniany ktore hamują resorpcję kości ale to musiałby wyrazi zgodę lekarz. Ważna będzie też rehabilitacja po zdjęciu gipsu a obecnie jakiekolwiek ćwiczenia najlepiej jest ustalać przy konsultacji lekarza wraz z terapeutą.
Pozdrawiam
Robert Hetman