27/02/2017 zdiagnozowano u taty "miejscowo zaawansowany, nieoperacyjny rak dróg żółciowych wewnątrzw

4 odpowiedzi
27/02/2017 zdiagnozowano u taty "miejscowo zaawansowany, nieoperacyjny rak dróg żółciowych wewnątrzwątrobowych C22.1". Konsylium interdyscyplinarne zakwalifikowało go do paliatywnej chemioterapii I linii wg schematu PG (C12 D1) w dawkach należnych:- Cisplatyna 44mg i.v.; Gemcytabina- 1760 mg i.v. Guz miał 78mm. Po 3 cyklach- remisja o ponad 20% zmian w wątrobie oraz zmian węzłowych. Po kolejnych 3 cyklach obraz porównywalny. Ostanie TK wykonane 04.01.2018- opis badania: w porównaniu do badania ostatniego guz w lewym płacie wątrobie zwiększył swoje wymiary, aktualnie ma ok.73 mm. W seg.6 wątroby, obwodowo widoczne jest nieobecne poprzednio, nieostro odgraniczone ognisko hypodenysyjne o śr.23 mm- obraz sugeruje meta. W seg.4b wątroby widoczne jest hypodensyjne ognisko o obrazie ogniskowego stłuszczenia miaższu- obraz jak poprzednio. Porównywalny obraz węzłów chłonnych w okolicy krzywizny większej żołądka. Zmian w obrębie struktur kostnych nie stwierdzono. Płyn w obu jamach opłucnowych grubości płaszcza do 30 mm po stronie prawej i 25 mm po stronie lewej. W zobrazowanym badaniu częściowo miąższu płuc zmian ogniskowych nie uwidoczniono. Jakie dalsze działania można podjąć, jakie metody leczenia dostępne są w kraju, czy jest więcej możliwości zagranicą?
To bardzo trudny problem kliniczny, ewentualne zabiegi trudne i obarczone dużym ryzykiem powikłań. Polecam kontakt z Kliniką Chirurgii Wątroby w Warszawie na ul. Banacha (kierownik: Prof. Zieniewicz). Po rozważeniu opcji wycięcia, mogą zaoferować termoablację lub chemoembolizację. Posiadają potrzebną aparaturę, doświadczenie i dobą opinię.

Proponuje zgłosić się na konsultację onkologiczną - kiedy ojciec zakończył chemioterapię, jak długo nie otrzymywał leczenia, ile czasu upłynęło od zakończenia chemioterapii i kontrolnej tomografii do tomografii 04.01.2018; jeśli upłynął dość długi czas od ostatniej chemioterapii można ją powtórzyć, można zlecić inną, można rozważyć radioterapię, w zależności od stanu pacjenta. W różnych krajach mogą być dostępne programy lekowe niedostępne w Polsce, jednak proces poszukiwania takich programów, kwalifikacji do nich bywa często długi i kosztowny.
Serdecznie zapraszam na konsultację pacjenta wraz z całą dokumentacja medyczną.
Z wyrazami szacunku
dr n. med. Monika Bieniasz
Szanowna Pani/Szanowny Panie, w celu oceny sytuacji Pani/Pana Taty należy zbadać Pani/Pana Tatę, obejrzeć skany w/w badania i na tej podstawie można podjąć decyzję co do dalszego postępowania. Wszystkie konieczne metody leczenia, tak jak w większości schorzeń, są dostępne w Polsce. Pozdrawiam i zapraszam.