2-tygodniowy synek ma zatwardzenie. Je mleko modyfikowane babiko 1 i podaje mu kropelki Delicol. Ma

1 odpowiedzi
2-tygodniowy synek ma zatwardzenie.
Je mleko modyfikowane babiko 1 i podaje mu kropelki Delicol. Maluch strasznie krzyczy i strasznie się spina, lecz nie może się wypróżnić. Stolec wychodzi zbity w formie kulki. Daje mu co jakiś czas przegotowana wodę ale mało pije, dziennie ok.30ml.Co robić? Czy zmienić mleko? Czy jakoś można mu pomoc?
Dobrze, by było także wiedzieć, w ktorej dobien dziecko oddało smółkę. Dziecko, będące na mleku modyfikowanym powinno oddawać codziennie pojedynczy stolec. Pani dodatkowo podaje dziecku Delicol, który to preparat jest enzymem - laktazą, która tnie cukier mleczny laktozę na glukozę i galaktozę, tworząc w zasadzie preparat bezlaktozowy. Z kolei mleka bezlaktozowe często prowadzą do zaparć u dzieci. Myślę, że jeśli objawy nietolerancji laktozy u dziecka nie są zbyt nasilone, można by było zmniejszyć dawkę stosowanego preparatu Delicol. Dodatkowo można wykonywać masaż brzuszka, zgodnie z ruchami wskazówek zegara nad jelitem grubym aby nieco wspomóc perystaltykę. Jeśli dziecko ma problemy z wyproznieniem mozna także zastosować rurkę doodbytniczą celem prowokacji defekacji, bądź w przypadku mocno zapartych mas kalowych zastosować mikrowlewkę melilax. Jeśli będzie nieco większe, można także podać dziecku Debridat - lek na receptę.
W przypadku utrzymujących się zaparć należy zasięgnąć opinii pediatry, z wykonaniem USG brzuszka z dokładną oceną jelita grubego.