2 lata temu miałam oszlifowane jedynki gorne i dwójki pod korony cyrkonowe. Wszystko było dobrze. Po
1 odpowiedzi
2 lata temu miałam oszlifowane jedynki gorne i dwójki pod korony cyrkonowe. Wszystko było dobrze. Po 2 latach doznałam nagłego, bardzo dużego bólu jedynki, najpierw ćmiący, potem nasilający się, pulsacyjny. Zęba nie mogłam dotknąć, ani nagryżć niczego - bo występował ogromny ból pod naciskiem i gdy dotykałam ząb choćby językiem. Ból nie nasilał się w pozycji lezącej, bolał jednakowo w dzień i w nocy. Silne tabletki przeciwbólowe znosiły ból na trochę ale ból powracał. Na wizycie dentysta wykonał RTG - zdjęcie nie pokazało stanu zapalnego , ale ząb bardzo bolał przy opukiwaniu, dotknieciu nawet przypadkowo i dentysta zalecił otworzenie zeba i leczenie kanałowe. Dostał sie do zęba od spodu. Powiedział, że miazga rozpadała sie juz i była cuchnąca. Dlaczego tak się stało? Nie miałam żadnych objawów, że z tym ząbkiem jest cos nie tak. Co spowodowało az taki stan powazny? Czy ten zapach miazgi swiadczył o tym,że proces zapalny w zębie toczy sie od dawna? Czy to mogło sie stać w kilka dni (bo np bakterie wnikneły w przerwie między myciem zębów....) Prosze o odpowiedź, bo mój stomatolog tylko powiedział, że atk się dzieje, czasem. Chciałabym uniknac takich problemów w przyszłości. Prosze o pomoc w zrozumieniu? Dlaczego doszło do zapalenia miazgi i czy ten proces toczył sie od dawna czy była to kwestia kilku dni i tak szybko dochodzi do zniszczenia miazgi? Co spowodowała taki stan? Czy jednorazowe nie umycie zebów przed pojsciem spac mogło do tego doprowadzić? Czy może opiłowanie zeba mogło byc przyczyną? Czy dopiero po 2 latach mogło to wyjść, czy takie rzeczy od razu po oszlifowaniu się dzieją? Czy może uraz zęba? 3 miesiące po obsadzeniu zebów w korony, mąz przez przypadek uderzył mnie głową, odchylając sie (bo sie przestraszył), a ja stałam za nim.....mineło jednak prawie 2 lata od uderzenia, nic sie nie działo az do tej pory.....
Dzień dobry!
Zarówno uraz jak i szlifowanie mogły przyczynić się do utraty żywotności miazgi, a co za tym idzie, całkowitej jej martwicy i zgorzeli. Niestety, cały proces trwa długo i jest możliwe, że po takim czasie pojawił się ból. Martwica miazgi jest jednym z możliwych powikłań szlifowania pod prace protetyczne, jednak w Pani przypadku znaczącą rolę odegrał również uraz, który mógł spowodować przerwanie pęczka naczyniowo-nerwowego (którego ciągłość jest niezbędna dla zachowania żywotności miazgi). Nie jest natomiast możliwym, żeby doszło do zgorzeli w kilka dni a nawet tygodni, a na pewno nie stało się to przez jednorazowe pominięcie szczotkowania.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Hubert Kubica

Hubert Kubica

Stomatolog

Bielsko-Biała

Stanisław Kownacki

Stanisław Kownacki

Stomatolog, Protetyk

Kraków

Karolina Myszk

Karolina Myszk

Stomatolog

Kartuzy

Ewa Mazurek

Ewa Mazurek

Stomatolog, Stomatolog dziecięcy, Chirurg stomatologiczny

Szczecin

Roma Bujnowska

Roma Bujnowska

Stomatolog, Stomatolog dziecięcy

Wrocław

Joanna Bielska-Gawron

Joanna Bielska-Gawron

Stomatolog, Specjalista medycyny estetycznej

Zielona Góra

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 73 pytań dotyczących usługi: ból zęba

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.