10 miesięcy po złamaniu rzepki kolanowej bez przemieszczenia (leczenie 2 miesiące gips na nodze). Pr

2 odpowiedzi
10 miesięcy po złamaniu rzepki kolanowej bez przemieszczenia (leczenie 2 miesiące gips na nodze). Przy normalnym chodzeniu nie odczuwam bólu. Jeśli chciałbym truchtać odczuwam ból tak jakby po zewnętrznej dolnej stronie kolana. Gdy chciałbym zrobić przysiad słychać trzaski, a także mam wrażenie jakby w kolanie miał watę/ galaretę. Co może być przyczyną? Czy z biegiem czasu wróci to kolano do pełnej sprawności?
Witam
Po tak długim unieruchomieniu zawsze pojawiają się problemy. Najczęściej z pracą globalną łańcuchów biomechanicznych i wadliwą pracą tkanek w okolicy samego złamania. Trzaski są związane z usztywnieniem troczków rzepki i zbyt sztywnym jej ślizgiem (tzw bocznym przyparciem). Ból to normalna reakcja na przeciążenie wtedy gdy praca ślizgowa tkanek jest nie wydolna i przeciążona.
Terapia manualna u specjalisty wyprowadzi Pana z tego
Pozdrawiam

Rzepka jest trzeszczką występująca na przebiegu mięśnia prostego uda. Ww. mięsień przy truchcie jest bardzo mocno angażowany w pracę (zgięcie stawu biodrowego i wyprost kolana).W zależności od fazy biegu zmienia swoją aktywność. Zakresy ruchu potrzebne do pracy stawu podczas truchu są znacznie większe. Stąd trucht prawdopodobnie powoduje większy ból aniżeli chód. Po tak długim unieruchomieniu z pewnością warto popracować nad odzyskaniem właściwej długości i trofiki mięśni oraz propriocepcją. Niezbędna jest ocena biomechaniki stawu przez fizjoterapeutę, aby stworzyć indywidualny protokół postępowania.