Pytania pacjentów (65)

    Mam 30 lat, jestem kobietą. Od ok. 7 lat mam z przerwami problem z przewlekłymi zawrotami głowy i nudnościami. Przez te kilka lat miałam wykonanych pięć badań rezonansem magnetycznym bez kontrastu - cztery razy głowa (również z uwagi na kontrolę torbieli szyszynki) i jeden raz kręgosłup szyjny. Wyniki były prawidłowe. Mama mojej koleżanki choruje na zespół arnolda chariego - obniżenie migdałków móżdżku. Czy na zwykłym rezonansie jest to widoczne? W moich badaniach nie wspominanano o tym w ogóle. Czy mogę to wykluczyć czy trzeba wykonać jakieś inne badanie obrazowe?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Mariusz Chojnacki

    W badaniach, które Pani wykonała zespół Arnolda- Chiariego, gdyby był, powinien zostać rozpoznany.


    Chcialabym sie dowiedziec czy to Mozliwe ,zeby na rezonansie bez i z wzmocnieniem kontrastowym opis byl taki sam, niczym sie nie roznia od siebie. Opisywal je ten sam radiolog. Wykryto mi osteoid osteoma kosci udowej.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Mariusz Chojnacki

    Jest to możliwe.


    Podczas tomografii komputerowej nie wyciągnąłem telefonu komórkowego z kieszeni. Czy może mieć to jakiś negatywny wpływ na moje zdrowie? Mogę w dalszym ciągu bezpiecznie korzystać z tego telefonu ? Bardzo proszę o odpowiedź

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Mariusz Chojnacki

    Nie będzie to miało żadnego wpływu na Pana zdrowie.


    Na wątrobie podczas USG znaleziono mi na prawym płacie obszar podwyższonej echogeniczności (11 cm). Próby wątrobowe mam w normie. Nic mnie nie boli, ostatnio zdiagnozowano u mnie cukrzyce stąd miałem robione USG. Mam wskazanie do zrobienia Rezonans Magnetyczny z kontrastem ale jestem alergikiem i astmatykiem stąd boje się go przeprowadzić bo czytałem, że rzadko ale są bardzo poważne skutki uboczne ze zgonem włącznie. Wynalazłem natomiast badanie USG CEUS z kontrastem i chciałem się zapytać czy takie badanie było by miarodajne bo mój radiolog od USG zwykłego twierdzi, że powinienem zrobić MR lub TK z kontrastem (co niestety może mi zaszkodzić) a kontrast w USG CEUS jest bezpieczny.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Mariusz Chojnacki

    Nieprawdą jest, że kontrast do usg jest całkowicie bezpieczny. Jak każda substancja podawana dożylnie może wywoływać działania niepożądane. Wklejam fragment ulotki preparatu kontrastowego SonoVue:
    "4. Możliwe działania niepożądane
    Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
    Większość działań niepożądanych SonoVue występuje rzadko i zwykle ma łagodny przebieg. U niektórych pacjentów mogą jednak wystąpić ciężkie działania niepożądane wymagające leczenia. Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli wystąpią którekolwiek z następujących ciężkich działań niepożądanych, gdyż pacjent może wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej:
    − obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej lub gardła, który może utrudniać przełykanie lub oddychanie, wysypka skórna, pokrzywka, obrzęk dłoni, stóp lub kostek.
    W trakcie stosowania SonoVue obserwowano następujące działania niepożądane:
    Niezbyt częste działania niepożądane (mogą występować z częstością nieprzekraczającą 1 na 100 pacjentów):
    −Ból głowy
    − Uczucie drętwienia,
    − Zawroty głowy
    − Zaburzenia smaku,
    − Zaczerwienienie skóry
    − Uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej
    − Podrażnienie gardła
    − Nudności
    − Ból brzucha
    − Świąd, wysypka skórna
    − Ból kręgosłupa
    − Uczucie gorąca,
    - Miejscowe reakcje w miejscu wkłucia, takie jak ból lub zaburzenia czucia w miejscu wkłucia,
    − Wzrost stężenia cukru we krwi
    Rzadko
    (mogą wystąpić z częstością nieprzekraczającą 1 na 1000 pacjentów):
    − Zaburzenia snu
    − Ból lub ucisk w okolicy czołowej, policzków oraz w nosie i między oczami,
    − Niewyraźne widzenie,
    − Spadek ciśnienia tętniczego krwi
    − Nieswoiste dolegliwości bólowe,
    − Ból w klatce piersiowej
    − Uczucie zmęczenia,
    − Ciężkie lub mniej nasilone reakcje alergiczne (w tym zaczerwienienie skóry, zmniejszenie częstości akcji serca, obniżenie ciśnienia tętniczego, duszność, utrata przytomności, zatrzymanie akcji serca, któremu może towarzyszyć zatrzymanie
    oddechu lub bardziej nasilona reakcja z utrudnionym oddychaniem i zawrotami głowy)
    Częstość nieznana (nie można jej określić na podstawie dostępnych danych):
    − Omdlenia
    − W niektórych przypadkach reakcji alergicznych u pacjentów z chorobą wieńcową donoszono o wystąpieniu niedokrwienia mięśnia sercowego lub zawału serca. "


    Odczuwam ból w dolnej części brzucha po lewej stronie w okolicy jajnika.Przeszłam zabieg usuniecia guza lewego jajnika jednak kilka dni temu wykonałam badanie ginekologiczne, które wykazalo, że z jajnikami wszystko w porządku. Moja Pani ginekolog powiedziala że to raczej nie są bóle o podłożu ginekologicznym, zasugerowała że mogą być spowodowane wzdęciami jelita, jednak stosuje zdrową dietę i nie wydaje mi sie żeby ból spowodowany wzdęciami trwał aż tyle czasu. Jakie badanie mogłabym wykonać aby dowiedzieć się czym spowodowane są te bóle?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Mariusz Chojnacki

    Badania, które można wykonać to usg jamy brzusznej, TK, MR i kolonoskopia. Jednak dobór tych badań oraz ich kolejność powinien zostać ustalony przez lekarza prowadzącego na podstawie wywiadu, badania fizykalnego oraz, ewentualnie, innych badań dodatkowych, jak np. badań laboratoryjnych.


    Mój lekarz ortopeda zasugerował mi abym skonsultowała się innym z lekarzem radiologii w sprawie wyniku TK biodra lewego. Mam zrobiony TK ale opis jest bardzo lakoniczny i odbiega od zdjęcia trg biodra. Próbuje znaleźć innego lekarza radiologa w celu konsultacji. Jestem z Kluczborka. Czy Państwo są mi w stanie pomóc i polecić lekarza? Dziękuje.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Mariusz Chojnacki

    Myślę, że w dobrym tonie byłoby, aby lekarz ortopeda, mając wątpliwości, sam skontaktował się z radiologiem i skonsultował Pani przypadek. Rozmowa na poziomie lekarz klinicysta- lekarz radiolog wniesie dużo więcej niż Pani samodzielne próby uzyskania konsultacji.


    Witam staram się o pracę w służbie więziennej jestem po RTG klatki chciał bym się dowiedzieć czy te wyniki są dobre
    Wyniki badania :
    Części kostne klatki piersiowej prawidłowe
    Zmian naciekowych w miąższu płuc nie stwierdza się.
    Prawidłowy rysunek zrebowy płuc.
    Uwypuklony pień tętnicy płucnej.
    Wnęki płuc naczyniowe.
    Prawidłowy cień srodpiersia górnego.
    Przepona prawidłowo wysklepiona.
    Wolne kąty przeponowo zebrowe.
    Serce niepowiekszone.
    Aorta piersiowa prawidłowej długości i szerokości.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Mariusz Chojnacki

    Z opisu badania wynika, że wszystko jest ok.


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Mariusz Chojnacki

    Tak, powinien Pan zrobić badanie usg jamy brzusznej. USG jest badaniem z wyboru we wszelkiego rodzaju dolegliwościach ze strony narządów jamy brzusznej.


Popularne pytania

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.