Pytania pacjentów (6)

    Bardzo proszę o poradę co mam zrobić z chorym kolanem? Uzyskałam wynik MR prawego stawu kolanowego:
    "skręcenie stawu kolanowego. Nieznaczny wysięk w jamie stawowej.
    Łąkotka przyśrodkowa z widocznymi zmianami degeneracyjnymi II stopnia.
    Łąkotka boczna ze skośnym przedarciem rogu tylnego i trzonu niedochodzącym do powierzchni stawowych. Więzadła krzyżowe przednie i tylne oraz poboczne boczne i przyśrodkowe- prawidłowe. W tylnym przedziale stawu widocznych jest kilka ganglionów wewnątrzstawowych wielkości do 6mm. Chrząstka rzepki w części bocznej o niejednorodnej, częściowo podwyższonej intensywności sygnałów , z pojedynczym linijnym pęknięciem dochodzącym do warstwy podchrzęstnowej.
    Wnioski: uszkodzenie obu łąkotek z wysiękiem w jamie stawowej . Uszkodzenie chrząstki rzepki w części bocznej".

    Nadmienię, że odczuwam stale nieznaczny, ale jednostajny ból kolana. Czy mogę chodzić do pracy? (tryb siedzący 8 godzin). Obecnie przebywam na L4.
    Czy konieczny jest zabieg? Jeśli tak, to jaki?
    Bardzo proszę o wyczerpującą odpowiedź.

    Z wyrazami szacunku
    Sylwia, lat 44

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Karol Szymański

    Pani staw kolanowy zawiera obrażenia spowodowane, może nie zauważonym wcześniej urazem - uszkodzenie łąkotki bocznej. Obok zmian pourazowych przeważają zmiany o typie chorobowo-zwyrodnieniowy - łąkotka przyśrodkowa, zmiany w chrząstce stawowej. Te uszkodzone łąkotki *bez względu na pochodzenie tych uszkodzeń, zaburzając nawet w minimalnym stopniu fizjologię stawu przyczyniają się do postępowania zmian degeneracyjnych. Należałoby wykonać artroskopię stawu kolanowego i zszyć lub wyciąć łąkotki (w zależności od miejsca uszkodzenia i kondycji samych łąkotek). Dodatkowo usunięcie zdegenerowanej chrząstki stawowej też powinno przynieść poprawę. Należy jednak pamiętać, że to kolano, nawet po zabiegu nie wróci w 100% już do swojej sprawności sprzed choroby/urazu. Zmiany chorobowe mogą postępować i wymagać następnych zabiegów. Ale o tym właśnie powinien Pani powiedzieć lekarz nim rozpocznie leczenie. Po zabiegu na pewno odciążanie kończyny przynajmniej przez 3 tygodnie (kule łokciowe), a następnie jakaś wiskosuplementacja dokolanowa (kwas hialuronowy polepszający ruch), ewentualnie PRP i komórki macierzyste (dobre działanie ale niestety tego już NFZ nie refunduje). Łączę pozdrowienia!


    Dzień dobry, Rezonans magnetyczny wykazał między innymi poziome pęknięcia łąkotki, torbiel wewnątrz łąkotkową (3mm) , torbiel około-łąkotkową (AP-25mm, RL-9mm, Si-27mm), masę patologiczną 13x9x4mm mogącą odpowiadać chrzęstniakowi. Czy w takim przypadku zdecydować się na laparoskopię czy poleczyć zastrzykami z kwasu hialuronowego

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Karol Szymański

    Artroskopia! Kwas hialuronowy nie pomoże. Jego działanie polega na lepszym smarowaniu ruszającego się stawu, zmniejsza tarcie. Kwas hialuronowy nie ma żadnych właściwości leczniczych wpływających na zmiany w strukturze łąkotki.


    Witam,złamałam nadgarstek. Rozpoznano złamanie dalszego końca prawej kości promieniowej i złamanie wyrostka rylcowatego prawej kości łokciowej. Założono mi gips (w znieczuleniu miejscowym nastawienie odłamów,unieruchomienie gipsowe, kontrolne rtg -repozycja nieudana) Chciałam zapytać czy konieczna jest operacja?Czy może udało by się jeszcze raz nastawić te rękę? Chciałabym uniknąć operacji...

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Karol Szymański

    Trudno dać jednoznaczną odpowiedź nie widząc zdjęcia rtg. Większość złamań końca dalszego kości promieniowej leczy się zachowawczo, czyli poprzez nastawienie i unieruchomienie w opatrunku gipsowym. Ponowną repozycję można wykonać mniej więcej do 2 tygodni od złamania. Później rozpoczyna się zrost kostny i wszelkie manewry manualne są bardzo utrudnione. Może także dojść do interpozycji, wklinowania się tkanek miękkich pomiędzy odłamy kostne, w taki sposób, że uniemożliwia to prawidłową repozycję. Myślę, że jeżeli stwierdzono konieczność leczenia operacyjnego to istnieją ku temu rzeczywiste wskazania.


    Mam zdiagnozowane badaniem USG, wypchnięcie łąkotki przysrodkowej że stawu kolanowego. Lekarz zalecił fonoforeze i krioterapię. Pomimo tych zabiegow nie odczuwam poprawy. Czy w w przypadku nie stosuje sie manualnych technik tak, aby łąkotka wróciła na swoje miejsce? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Karol Szymański

    Techniki manualne stosuje się tylko doraźnie w momencie kiedy uszkodzona łąkotka blokuje ruch w stawie. Ma to zwykle miejsce bezpośrednio po urazie. Luźny fragment uszkodzonej łąkotki przemieszcza się do wnętrza stawu i powoduje zaburzenia ruchomości, co poza blokowaniem daje silne dolegliwości bólowe. Jeśli w badaniu USG wyszło, że łąkotka jest pęknięta lub oderwana to jedynym leczeniem jest wykonanie artroskopii i usunięcie oderwanego fragmentu. Rzadziej, jeśli uszkodzenie łąkotki jest w pobliżu jej przyczepu do torebki stawowej można łąkotkę przyszyć.
    Łączę pozdrowienia.


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Karol Szymański

    Z Pani opisu wygląda, że może to być po prostu tłuszczak. Jednak aby być zupełnie pewnym co to jest za zmiana, należałoby ją wyciąć i poddać badaniu histopatologicznemu. Piszę o wycięciu, gdyż z doświadczenia... Więcej


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Karol Szymański

    Całkowicie zgadzam się z wypowiedziami Kolegów. Proszę jak najszybciej udać się do lekarza, który przeprowadzi badanie per rectum i ewentualnie dalej pokieruje na bardziej szczegółową diagnostykę. Pomiędzy... Więcej


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.