Pytania pacjentów (22)

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Jacek Sońta

    Szanowna Pani,
    Wszystko zależy od tego czy orteza ogranicza zakres ruchu zgięcia stawu. Ja przy tego typu uszkodzeniu zalecam zwykle restrykcję zakresu ruchu w granicach 20-60° przez pierwsze 2 tygodnie... Więcej


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Jacek Sońta

    Konieczna jest kolejna wizyta u ortopedy i być może zmiana leku przeciwzapalnego lub włączenie fizykoterapii. Pomocne może się też okazać badanie USG.


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Jacek Sońta

    Złamania w obrębie stawu łokciowego są szczególnie trudne do rokowania jeśli idzie o finalny zakres ruchu. Nawet po prostym zwichnięciu (tj. bez towarzyszących złamań) pozostaje deficyt wyprostu 20-30°.... Więcej


    Pytanie dotyczące endoproteza stawu

    Jaki jest dobry rowerek stacjonarny do rehabilitacji po zabiegu rewizji (endoproteza stawu biodrowego). Lekarz mówił aby był bez obciążania? Kompletnie nie wiem na co mam zwracać uwagę podczas kupowania takiego rowerka?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Jacek Sońta

    Przede wszystkim dalszy tok postępowania tj. zakres ruchu bezpieczny, stopień obciążenia kończyny zależy od rozległości zabiegu rewizyjnego, rodzaju implantu i techniki dostępu operacyjnego. O ile rowerki treningowe dostępne na rynku działają w zasadzie w taki sam sposób to już sposób ich używania przez Panią/Pana należy ustalić indywidualnie - konieczny kontakt z lekarzem wykonującym zabieg lub wskazanym przez niego rehabilitantem.


    Jestem osoba aktywną sportowo, mam świeży uraz kolana (uderzenie spowodowało wygięcie kolana w bok do środka). Po wizycie na SOR stwierdzono skręcenie i naderwanie w obrębie więzadła pobocznego kolana.
    Czy wskazane jest, aby przed wizytą u ortopedy wykonać rezonans magnetyczny kolana, aby uzyskać możliwie precyzyjną informację o urazie. Jeśli tak, to które badanie należy wykonać:
    1) Rezonans magnetyczny
    2) Rezonans magnetyczny z kontrastem
    3) Rezonans magnetyczny + artrografia

    Podczas wizyty na SOR zrobiono zdjęcie RTG i badanie fizykalne. Opisy są następujące:
    RTG kolana L - zmian urazowych w tkance kostnej nie uwidoczniono.
    W badaniu fizykalnym stawu kolanowego: MM(+), ML(-), MCL(+++), LCL(-), Lahman/testy ACL(-), bez wysięku w stawie.
    Rozpoznania ICD10: Główne: S83.4 - skręcenie i naderwanie w obrębie więzadła pobocznego kolana.
    Otrzymałem skierowanie do poradni urazowo-ortopedycznej.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Jacek Sońta

    Zwykły rezonans magnetyczny na pewno okaże się pomocny co do rokowania jednak wstrzymałbym się z tym badaniem we wczesnym okresie po urazie. Proszę pozwolić ortopedzie podjąć decyzję podczas wizyty w poradni.


    Od okołu 5 lat dokuczają mi przewlekłe bóle kolan. Zwykle bóle pojawiają się kilka razy w ciągu roku i nie trwają długo ale ostatnio zauważyłam ich nasilenie. Ból pojawia się podczas zginania kolan, uniemożliwia kucanie, klęczenie czy siedzenie ze zgiętymi nogami. Co jakiś czas muszę również przeprostowywać nogi. Ból zaczął uniemożliwiać mi swobodne poruszanie się, nie mogę wykonać najprostszych czynności... Co może mi dolegać ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Jacek Sońta

    Dolegliwości o których Pani pisze najprawdopodobniej wiążą się z chorobą zwyrodnieniową. Zbadanie przez ortopedę i ocena RTG pozwoli ukierunkować dalszą terapię


    W kwietniu dostałam urazu zwichnięcia ze złamaniem wyrostka dziobiastego łokcia prawego, miałam założoną szynę gipsową i po 4 tygodniach lekarz stwierdził że jest wszystko ok i zalecił rehabilitację. Po dwu miesięcznej rehabilitacji, ręka dalej bolała więc lekarz stwierdził żebym zrobiła tomograf komputerowy z którego wynika że jest zwyrodnienie stawów i badanie EMG z którego wynika że nerwy nie są uszkodzone. Ale ręka nie prostuje się do końca ani nie zgina , przy tym wszystkim cały czas czuję ból nawet wtedy gdy nic nie robię . Proszę o pomoc ponieważ w moim zawodzie ręka jest mi bardzo potrzebna. Pozdrawiam

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Jacek Sońta

    Niestety uraz jaki Pani przeszła może wiązać się z mniej lub bardziej trwałym ograniczeniem zakresu ruchu. Dalsze rokowanie jest uzależnione od postępów rehabilitacji i aktualnego stopnia dysfunkcji stawu (nie napisała Pani czy przykurcz ma 20 czy 90 stopni)


    Mam uszkodzoną łąkotkę przyśrodkową. Czekam na artroskopie kolana.Jestem po zabiegach rehabilitacyjnych,które nie pomogły. Czy terapia manualna z fizjoterapeutą jest wskazana przy tego typu uszkodzeniu?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Jacek Sońta

    Jeśli uszkodzenie łąkotki zostało zakwalifikowane do leczenia operacyjnego to skuteczność jakichkolwiek zabiegów rehabilitacyjnych w tym momencie jest mocno wątpliwa.


    Wykonałam badanie rezonansem magnetycznym i mam opis badania " Złamanie podchrzęstne kłykcia bocznego kości udowej. Złamanie głowy strzałki". Czy to groźne?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Jacek Sońta

    Na podstawie tak szczątkowego opisu, bez danych klinicznych i zobaczenia badania nie można wydać żadnej opinii. Konieczna jest wizyta u ortopedy.


    Jestem po artroskopii kolana prawego (Na początku grudnia odbył się zabieg). Niestety nastąpiły komplikacje, kolano było spuchnięte zmieniało kolor i bardzo bolało. Okazało się, że zebrała się woda. Miałam robione 2 punkcję co w skuteczności spowodowało polepszenie stanu. [Noga goiła się miesiąc czasu]. Jednak rehabilitacje bardzo pomogły i mogłam odstawić kule. Zatem moje pytanie brzmi: z racji, że jestem niecałe 3 miesiące po operacji mogłabym zacząć biegać? W styczniu zaczęłam ćwiczyć (na brzuch, pupę itd.) Dodam, że kolano jeszcze troszkę jest spuchnięte ale nie boli i nie powoduje zmartwień. Kobieta 17l

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Jacek Sońta

    Niestety brak podstawowych informacji na temat zabiegu tj jakie uszkodzenie i w jaki sposób było zaopatrzone. Proponuję porozmawiać na spokojnie z lekarzem, który Panią operował zamiast szukać na szybko odpowiedzi w sieci.


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.