Pytania pacjentów (395)

    Przebywam w Norwegii i wolę się z wszystkim, co dotyczy zdrowia upewniać.
    Mam stwierdzoną chorobę reumatyczną (seronegatywna spondyloartopatia zapalna, obecność antygenu HLA B27). Ostatnio pojawił się silny ból oka. Okulista powiedział, że to zapalenie tęczówki. Przepisał maść na noc plus dwa rodzaje kropli. W tym jedne krople są na rozszerzanie źrenicy. Moje pytanie dotyczy kwestii działania leku na rozszerzanie źrenicy (Atropine Sulphate 1%w/v). Otóż lekarz zakropił mi oko we wtorek 05.06., w aptece nie mieli od razu tych kropli i kupiłam je dziś tj.07.06.. Jednak niepokoi mnie fakt, że źrenica od wtorku (mimo, że nie stosowałam atropiny) jest cały czas rozszerzona. Czy to normalne? Powinnam dziś podać sobie krople atropiny według zaleceń? Pozostałe leki, które stosuję miejscowo na oko to: spersadex i ultracortenol. Oprócz tych, przyjmuję, co tydzień biologię (substancją czynną leku Benepali jest etanercept), a codziennie prednisolon oraz sulfasalazynę.
    Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Alicja Błażej-Waśkiewicz

    Dobry wieczór
    Zapalenie tęczówki to jedno z poważniejszych schorzeń okulistycznych i wymaga częstych kontroli lekarza okulisty. Krople rozszerzające żrenice mają na celu nie dopuścić do zrostów żrenicy .
    Alicja Błażej-Waśkiewicz


    Mam problem ze swoją dziewczyną, a dokładnie jej oczami. Moja dziewczyna ma stabilną wadę wzroku, bardzo dawno jej się już zatrzymała. Jej wada wynosi niestety -11 D, nosi soczewki kontaktowe(już około 15 lat). Co pół roku przechodzi rutynowe badania według których wszystko jest normie. Około 6 lat temu miała przeprowadzony zabieg laserowania siatkówki, jej siatkówka jest solidnie zabezpieczona, jeździła nawet konno, spadała z nich i nic jej się nie działo, ze mną jeździ na rowerach. Miałem nadzieje, że metoda Lentivu mikrosoczewkowania mogłaby jej pomóc w korekcji wady, ale przeczytałem, że jest ona wykonywana maksymalnie do -10 D. Czy jest to reguła, że dziewczyna nie zostałaby zakwalifikowana do zabiegu Lentivu? Czy może istnieje jakaś inna metoda, która mogłaby jej pomóc z jej wadą? Przeszkodą na pewno są jej problemy z siatkówką, które jednak ma pod stałą kontrolą specjalistów a siatkówka jak pisałem wyżej jest solidnie zabezpieczona(zabieg wykonywał światowej klasy specjalista). Wiem też, że kiedyś lekarze niezakwalifikowali jej do zabiegu wszczepienia soczewki fakijnej(podobno wykonuje się taki zabieg dla takich wysokich wad) ze względu na za małą liczbę komórek w rogówce.
    Obserwuje, że sporo metod ostatnio powstało i dziedzina laserowej korekcji rozwija się bardzo prężnie. Bardzo się martwię jak słyszę od dziewczyny jak musi zdjąć soczewki bo ją bolą oczy a jednocześnie prawie nic nie widzi, albo jak po całym dniu noszenia bolą ją oczy. Czy warto iść z nią na badanie kwalifikacyjne skoro fakty są takie jak wyżej napisałem? W moim przekonaniu to może być ciężka sprawa, ale nie tracę nadzieji. Byłbym wdzięczny za wszelkie informacje w tej sprawie.
    Pozdrawiam

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Alicja Błażej-Waśkiewicz

    Dzień dobry
    Moi pacjenci moce powyżej - 10 Dsph operowali poza granicami Polski np w Paryżu.

    Alicja Błażej-Waśkiewicz


    Moja corka nosi okularki od kwietnia. Ma wade wzroku prawego oczka lewe oczko jest zdrowe. Pani doktor przepisala okularki najpierw byly to szkla +0.5 a teraz zmienila na +1. Moje pytanie brzmi nastepujaco. Czy na zdrowum oku i na tym oku z wada powinny byc takie same szkla? Moj siostrzeniec tez nosi okulary i na zdrowym oku ma tak zwane zerówki a na oku z wada ma szkla kotygujace ta wade. Jestesmy przed zmiana szkielek. Czy w klinice Alfie przyjmuje okulusta dzieciecy na NFZ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Alicja Błażej-Waśkiewicz

    Dobry wieczór
    Zbyt mało informacji bym mogła zająć stanowisko w tej sprawie. Należy wykonać pełne badanie okulistyczne z porażeniem akomodacji, zrobić badanie na synoptoforze i zastosować odpowiednie leczenie.
    Alicja Błazej-Waśkiewicz


    Czy nadwrażliwość na światło po kroplach do oczu (sterydowych, Tobradex) mija sama czy wymaga leczenia i jak się to leczy?
    Znalazłam informacje, iż fosforany (jako konserwanty) w kroplach do oczu wchodzą w reakcje z rogówką, mogąc doprowadzić do jej np. zmętnienia nawet po kilkudniowym stosowaniu.
    Chodzi m.in o wodorofosforan sodu dwunastowodny jako substancja pomocnicza i dwuwodorofosforan sodu dwuwodny (znajdują się w antybiotyku, który mam zapisany obecnie).

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Alicja Błażej-Waśkiewicz

    Dzień dobry
    Krople sterydowe mogą wywoływać powikłania różnego rodzaju, chociaż zwykle nie zdarza sie to często po krótkotrwałym stosowaniu (wyjątek stanowi uszkodzenie rogówki ) Niezależnie od wszystkiego należy zgłosić się do okulisty , który obejrzy oczy i zdecyduje co dalej.
    Alicja Błażej-Waśkiewicz


    Mam 3 dzieci. Każdy ma wadę wzroku. Córka (3,5 roku) +6,5 i +7,5. Jeden syn +8 i +7 i drugi syn +8 i +6 (bliźniaki maja 1 rok i 4 miesiące).
    Córka nosi non-stop od roku okulary i niestety wada wzroku oraz kat zeza mierzony na synoptoforze trochę się pogorszył (wcześniej kąt zeza bez okularów 10 stopni teraz 12 stopni. Wcześniej wada wzroku +6 i +7 teraz +6,5 i +7,5). Wcześniej córka dostała okulary o 1 dioptrię mniejsza niż wada. Teraz ma zalecenie zmienić szkła o 0,5 dioptrii mniejsze niż wada. Moje pytanie jest takie. Dlaczego wzrok oraz kąt zeza u córki trochę sie pogorszył mimo codziennego noszenia okularów? (w okularach kat zeza jest 0).
    Drugie pytanie dotyczy wszystkich moich dzieci: czy taka duza wada jest do wyleczenia?
    Pozdrawiam,
    Ola

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Alicja Błażej-Waśkiewicz

    Dzień dobry
    Wszystkie Pani dzieci mają nadwzroczność i wygląda na to ,że powinny nosić okulary, . Dzieci rodzą się z plusami i stopniowo z nich wyrastają. W sytuacji kiedy są one nieproporcjonalne do wieku , bądź jeśli towarzyszy im zez bezwzględnie wymagają działań.Większość dzieci wyrasta z plusów , ale nie ma na to reguły poza tym , że im mniejsze tym większa szansa na ich pozbycie się. Miewałam dzieci startujące z wadą +7 i wyrastały z niej i takie , u których było +3 i nie udawało sie pozbyć okularów. Jeśli nadwzroczność połączona jest z zezem to okulary nie tylko korygują wadę wzroku ale ustawiają również oko na wprost tak by nie zezowało. Co do kąta zeza to tak niewielka zmiana kąta wydaje się dopuszczalna, zdarza się bardzo często , że dzieci badane tego samego dnia w odstępie kilku chwil potrafią mieć kat raz +10 a póżniej+12.
    Zdecydowanie polecam regularne wizyty u okulisty dziecięcego .
    Alicja Błażej-Waśkiewicz


    Mam zatkane gruczoły Meiboma. Noszę soczewki, dbam o higienę, ale ostatnio problem nasilił się. Nie chcę nosić okularów i na razie nie mam możliwości wybrania się do okulisty

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Alicja Błażej-Waśkiewicz

    Dzień dobry
    Tego rodzaju problemy mogą być niestety wynikiem noszenia soczewek kontaktowych.Trudno jednak wypowiadać mi sie bez badania.
    Alicja Błażej-Waśkiewicz


    Mam 17 lat i otóż mam taki problem z moim wzrokiem ponieważ już od dłuższego czasu gdy patrzę na jakieś źródło światła to widzę takie jakby promienie słoneczne, często mam suche oczy. Podejrzewam u siebie jaskrę lecz byłem około rok temu na badaniu dna oka i lekarz nic nie stwierdził. Dodam że mam nadciśnienie które jest leczone tabletkami które biorę rano. Z góry dziękuję za odpowiedź.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Alicja Błażej-Waśkiewicz

    Dzień dobry
    Zdecydowanie zalecam dokładne badanie u okulisty, łącznie z ciśnieniem wewnątrzgałkowym oraz badaniami HRT, GDX . Po wizycie lekarz zdecyduje czy konieczne będą inne badania dodatkowe
    Alicja Błażej-Waśkiewicz


    Mialam zawroty glowy gdy poruszam galka oczna, popatrze ostro w lewo I w dol. Te. Problem dotyczy tylko oka lewe go gdzie jako dziecko od 5 roku zycia az do 13 lat mialam zeza. Bylam u okulisty Robiono badania podstawowe ale lekarz stwierdzili ze wszytko OK I ze mam poprostu nie patrzec ostro w lewo Ani w dol. Zawroty glowy nie sa AZ tak silne. Nie wiem Co dalej poczac ten stan utrzymuje sie od prawie roku.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Alicja Błażej-Waśkiewicz

    Dzień dobry
    Zdecydowanie polecam badanie u okulisty i neurologa. Warto też wykonać podstawowe badania z krwi np. morfologia, rozmaz krwi, OB, badanie w kierunku boreliozy.
    Alicja Błażej-Waśkiewicz


    3letnie dziecko jest po urazie rogowki w październiku tamtego roku. W marcu ostatecznie usunięto mu szwy. Wciaż jest pod kontrolą okulisty ale ponoć blizna już mu zostanie. Lekarze nie sa w stanie powiedzieć czy dziecko widzi?. Czy ktoś moze to zbadać i odp. na pytanie? Skoro ma blizne która bedzie mu utrudniac widzenie to czy ma prawo ubiegac sie o orzeczenie o nieplnosprawnisci? Czy takie blizny na rogowce mozna jakoś usunać aby uzyskac widzenie?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Alicja Błażej-Waśkiewicz

    Dzień dobry
    Trudno wypowiadać się bez badania dziecka. Jeśli rozwija się ono prawidłowo to nie powinno być większych trudności ze sprawdzeniem ostrości wzroku i stwierdzeniem na ile uraz przełożył się na jakość widzenia.
    Alicja Błażej-Waśkiewicz


    Zauważyłam, że syn (8 miesięcy) zezuje jednym okiem. Czy w tym wieku można już zdiagnozować i leczyć zeza?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Alicja Błażej-Waśkiewicz

    Dzień dobry
    Niezależnie od wieku można diagnozować zeza. Najczęściej w tym wieku dzieci mają zeza pozornego (wrażenie zeza wynikające ze specyficznej budowy podstawy nosa, która to budowa zmienia się z czasem).

    Alicja Błażej-Waśkiewicz


Popularne pytania

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.