Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Adres

W tym gabinecie nie można umawiać wizyt przez internet

Pacjenci prywatni (bez ubezpieczenia)


Brak informacji o usługach i ich cenach

Czy brakuje Ci jakichś informacji w profilu tego specjalisty?

Pokaż innych anestezjologów w pobliżu

Cennik

Brak informacji o usługach i cenach

Ten lekarz nie dodał jeszcze informacji o usługach i cenach.

Moje doświadczenie

Zakres porad

  • Anestezjologia i intensywna terapia

Opinie pojawią się wkrótce

Napisz pierwszą opinię

Jesteś już po wizycie u lek. Katarzyna Zagólska? Daj znać, co myślisz. Inni pacjenci będą wdzięczni za pomoc w wyborze najlepszego specjalisty.

Dodaj swoją opinię

Odpowiedzi na pytania

1 odpowiedzi udzielonych przez lekarza na pytania pacjentów na ZnanyLekarz.pl

Mój dziadek ma 87 lat. Od 3 tygodni leży na OIT. Trafił tam z powodu infekcji płuc. Teraz nie ma już żadnej infekcji, ale lekarze twierdzą, że nie poradzi sobie z oddychaniem. Jest zaintubowany. Przed infekcją sobie radził, czasami gdy miał gorszy dzień korzystał z koncentratora tlenu i wystarczało. Dziadek ma słabe serce i płuca. Lekarze chcą mu zrobić tracheotomie i nie dają szans żeby spróbował poćwiczyć oddech. Przez tydzień oddychał sam bo wyrwał sobie rurkę (dostawał też suchy tlen) jednak potem stwierdzono jakieś 3 nowe bakterie i znowu go zaintubowali i uspali. Podawaną miał również morfinę. Teraz jest przytomny i oddycha z respiratorem. Włącza przynajmniej co drugi spontaniczny oddech. Czy nie da się uniknąć tracheotomii? Może są jakieś inne sposoby żeby wspomóc oddychanie? Jakieś maski, koncentratory tlenu? Posiadam również dwa krótkie filmiki, na których widać monitor respiratora, na którym widoczne są oddechy spontaniczne i wymuszone itp. Jeżeli to mogłoby w czymś pomóc, w ocenie. Bardzo proszę o pomoc.

Witam. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Tracheotomia jest niezbędna w przypadku przedłużonej intubacji i przewidywanych trudnościach z odzwyczajeniem od respiratora. Na podstawie opisu mogę wnioskowac, że pacjent w starszym wieku, jak Pani Dziadek, majacy przed pobytem w OIT problemy z oddychaniem, wymaga dłuższego wspomagania respiratorem. Najprawdopodobniej wydolność oddechowa nie jest zadowalająca. Jest możliwe wspomaganie nieinwazyjne, ale potrzebny jest do tego odpowiedni sprzet oraz współpraca pacjenta. Jedynie anestezjolodzy majacy Pana pod opieką mogą podjąć taką decyzję. Co do samej tracheotomii, często ułatwia odzwyczajenie od respiratora i bywa rozwiązaniem tymczasowym, a daje czas na ćwiczenia mięśni oddechowych np. w ciągu dnia i odpoczynek z asystą respiratora w nocy. Wierze, że uda się podjąć odpowiednie decyzje, a Dziadek wróci do domu w nie gorszej kondycji niz przed pobytem w szpitalu. Pozdrawiam, Katarzyna Zagólska.

lek. Katarzyna Zagólska

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.

Najczęściej zadawane pytania