Zdjęcie człowieka leżącego 'na Amerykę'

Ostroga piętowa – słaby punkt współczesnego Achillesa

Napisano przez w Fizjoterapia10 stycznia 2014 Brak komentarzy.

Ostroga piętowa jest schorzeniem wyjątkowo niewdzięcznym: odbiera nam radość z chodzenia i biegania. Po pewnym czasie nawet stanie w kolejce do kasy jest trudne do wytrzymania. Żele, maści i tabletki działają krótko i nie usuwają przyczyny choroby. Dlaczego tak się dzieje? Zacznijmy od początku.

  • Czym jest ostroga piętowa?

Ostroga piętowa to tzw. entezopatia, czyli zmiana chorobowa tworząca się w miejscu przyczepu rozcięgna podeszwowego do guza kości piętowej. Zmiana ta jest widoczna na zdjęciu RTG najczęściej w postaci „kolca” lub „ostrogi”, skąd wzięła swoją nazwę.

  • Jak powstaje ostroga piętowa?

Proces tworzenia się ostrogi z pewnością trwa wiele tygodni, miesięcy, lat. Długotrwałe obciążanie kończyny, chodzenie, bieganie powoduje przeciążenie stopy. Przeciążenia te przenoszą się m.in. na rozcięgno podeszwowe, które staje się bardziej napięte. Silne napięcie rozcięgna powoduje jego stopniowe i powolne „odrywanie się” od kości. W miejscu tym z czasem powstaje stan zapalny a następnie organizm stara się wzmocnić ten przyczep, uwapniając go. Prowadzi to do wytworzenia ostrogi.

  • Jak leczy się ostrogę piętową?

Standardowo, lekarze przepisują leki przeciwzapalne w różnej postaci- żeli, tabletek, ostrzykiwań sterydami. Część lekarzy zleca wkładki odciążające do butów, które są niewystarczające do wyleczenia choroby. Niektórzy decydują się pójść dalej zlecając zabiegi fizykalne. Dość dobre wyniki dają tutaj ultradźwięki (UD), laseroterapia, krioterapia, pole magnetyczne (PM). Ostatnie lata pokazały, że choć czasem bolesna, to skuteczna jest też terapia falą uderzeniową. Niestety, ostroga piętowa po takim leczeniu lubi nawracać.

  • Gdzie leży przyczyna nawrotów tej choroby?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta: współczesna medycyna zatraciła umiejętność spojrzenia całościowego na chorobę, czego przykładem jest właśnie leczenie ostrogi. Bardzo często całą uwagę poświęca się guzowi pięty i miejscom bolesnym, tracąc z oczu to co najważniejsze: stan napięcia rozcięgna podeszwowego. To właśnie jest przyczyna choroby.

  • Co można zrobić aby skuteczniej leczyć ostrogę piętową?

Trzeba rozpocząć leczenie kompleksowe. Takie leczenie oparte jest zarówno na zabiegach fizykalnych, noszeniu wkładek, jak i specjalnych zabiegach mających na celu zmniejszenie napięcia rozcięgna podeszwowego. Można tutaj wymienić odpowiednio dobrane ćwiczenia lecznicze ale przede wszystkim należy zwrócić uwagę na terapię manualną.

Uwolnienie rozcięgna podeszwowego to zabieg, którego celem jest właśnie zmniejszenie napięcia. Zabieg ten może przypominać masaż, ponieważ terapeuta wykonuje odpowiednie techniki na stopie pacjenta przy użyciu własnych dłoni.

Dopiero tak różnorodne oddziaływanie na ciało pacjenta pozwala znacząco zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby.