Zdjęcie uśmiechniętej kobiety u stomatologa.

Implant zęba – częste pytania

Napisano przez w Stomatologia11 lutego 2015 Brak komentarzy.

Nie da się zaprzeczyć, że zarówno w relacjach osobistych, jak i zawodowych zadbany uśmiech ma ogromne znaczenie. Powody dla których warto uzupełnić braki w uzębieniu, to jednak nie tylko estetyka. Nim zdecydujecie się na leczenie, postaram się pokazać Wam wszystkie za i przeciw. Czasem implant jest mądrym rozwiązaniem, dającym poczucie 100% naturalności, ale czasem nie jest jeszcze konieczny.

Czym jest implant?

Implant to najlepsza alternatywa wobec własnego zęba, stosowana w celu wypełnienia braków w uzębieniu. To rozwiązanie trwałe, szybkie i bezpieczne, gdyż organizm przyjmuje je na ogół z dużą łatwością. Implant składa się z kilku części. Pierwszą jest tytanowa śruba – wszczepiana metodą chirurgiczną w kość pacjenta. Drugą łącznik – w zależności od preferencji tytanowy lub ceramiczny. Ostatnia część to idealnie połączony z resztą uzębienia perfekcyjnie wykonany porcelanowy ząb, czyli tzw. korona.

Co stanie się, jeśli nie wstawię implantu?

Brak zęba poważnie zaburza estetykę uśmiechu. Dotyczy to także zębów bocznych, widocznych w szerokim uśmiechu. Założenie implantu to jednak nie tylko estetyczna poprawka, ale także ratunek przed wieloma problemami w obrębie jamy ustnej. Co się stanie, jeśli nie zdecydujesz się wstawić brakującego zęba? Rozpoczną się nieodwracalny proces zaniku kości. Żuchwa pozbawiona zęba jest jak mięsień, który przestał być obciążany mechanicznie. Jeśli nie bierze udziału w procesie żucia, kość zacznie zanikać. Innym procesem, bardzo drogim w zatrzymaniu lub odwróceniu, jest przemieszczanie się zębów. Gdy jednego zęba brakuje, pozostałe zęby dążą do kontaktu z najbliższym „sąsiadem”. Zmienia się układ zębów, pojawiają się nieprawidłowości zgryzu, a po dłuższym czasie może okazać się, że nie ma wystarczająco dużo przestrzeni by estetycznie wstawić implant. Dopiero dodatkowe zastosowanie leczenia ortodontycznego pozwala odtworzyć właściwą przestrzeń i stworzyć implant zębowy naturalnych rozmiarów. Na liście problemów generowanych przez brak zęba jest także „wychodzenie zębów” z zębodołu, odsłanianie wrażliwych szyjek zębów oraz problem przeciążenia pozostałych zębów w trakcie przyjmowania posiłków. Leczenie powikłań może kosztować tyle samo, a nawet więcej, co wstawienie implantu w porę.

Kiedy implant nie jest najlepszym rozwiązaniem?

Implant to idealna alternatywa, ale tylko w sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie dłużej ratować stałego zęba. Zawsze powtarzam moim Pacjentom, że nie ma dla nich nic lepszego niż stały ząb. Dlatego w mojej klinice stosujemy zbiór rozwiązań i procesów od planowania i diagnostyki poprzez leczenie periodontologiczne i endodontyczne (kanałowe) – na protetycznym kończąc, tylko jeśli rzeczywiście jest taka konieczność. Wiele zębów zostaje skazanych na usunięcie i zastąpienie implantem tylko dlatego, że jest on najprostszym i najszybszym rozwiązaniem, związanym z wysoką ceną. Jeśli po wykonaniu cyfrowych zdjęć RTG i TK lekarz stwierdza, że można podjąć próbę zastosowania leczenia kanałowego, warto spróbować! Jest to niewątpliwie tańsza metoda leczenia, nie wymagająca metod chirurgicznych czy interwencji w sąsiednie zęby.

Czy implant jest na zawsze?

Istnieje przekonanie że implanty mogą wywoływać stan zapalny i reakcję alergiczną. Badania naukowe dowodzą, że po 8 latach zachowanych jest ponad 95% wszczepionych implantów. Co z pozostałymi 5%? Implanty zębowe wykonuje się z antyalergicznego (obojętnego dla ludzkiego organizmu) tytanu, który nie jest przyczyną odrzucenia implantu. Główną przyczyną są choroby przyzębia, niedoleczone przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego, bądź niedostatecznie kontrolowane po jego zakończeniu – periimplantitis.

Nie daj się mitom!

Współczesna implantologia to prawdziwa sztuka. Korony, które są obecnie w naszym zasięgu, wyglądają niezwykle naturalnie, a posiadacze implantów czują się z nimi w pełni swobodnie. Jeśli leczenie zostało właściwie zaplanowane, ryzyko odrzucenia implantu minimalne. Dzięki nowoczesnym metodom znieczulenia zabieg nie boli, można wykonać go nawet w 60 minut (czasem nawet bezpośrednio po usunięciu zęba). W kolejnych dniach nie powinno występować krwawienie dziąseł i ból, a jedynie lekka opuchlizna. Wbrew powszechnej opinii nie ma przeciwwskazań dotyczących stosowania rezonansu magnetycznego u osób z nowoczesnymi implantami. Tytan i ceramika, z których są wykonane są zbyt słabo przyciągane przez magnez. Z czym należy się liczyć rozpoczynając przygodę z implantami? Będzie trzeba zadbać o zdrowie dziąseł, pozbyć się wszelkich infekcji i szkodliwych czynników – być może nawet rzucić palenie. Czy są jakieś przeciwwskazania? Na pewno ciążą i wiek poniżej 19 lat, kiedy tkanka kostna nie jest jeszcze w pełni wykształcona. Do niedawna przeszkodą były także choroby związane z krzepliwością krwi, takie jak cukrzyca. Dziś wiele gabinetów działa we współpracy z diabetologami, otwierając w ten sposób możliwość korzystania z implantów także dla osób leczących się na tę chorobę.

O autorze

Dr Piotr Puchała

Stomatolog, Chirurg, Stomatolog dziecięcy