Zdjęcie mężczyzny przyjmującego nieergonomiczną pozycję biurową

Ergonomia pracy przy biurku

Napisano przez w Wskazówki i porady14 kwietnia 2015 Brak komentarzy.

Zespół cieśni nadgarstka, problemy ze wzrokiem czy bóle kręgosłupa to tylko kilka dolegliwości, które możemy odczuwać z powodu nieprawidłowej pozycji siedzącej. Nieprzystosowanie stanowiska pracy do potrzeb pracownika to poważny problem dzisiejszych biur. Jak pracować w pozycji siedzącej, aby nie szkodzić swojemu zdrowiu?

Ergonomia oznacza dosłownie „naukę o pracy”. W przypadku ergonomii pracy przy biurku mamy do czynienia z dziedziną, która organizuje układ człowiek-maszyna-okoliczności zewnętrzne w taki sposób, aby dostosować warunki pracy do możliwości fizycznych człowieka i uchronić go przed uszczerbkiem na zdrowiu. Według badań ok. 53% stanowisk pracy w polskich biurach nie spełnia wymogów ergonomii, a co 8 pracownik skarży się na problemy ze wzrokiem, kręgosłupem czy łokciami po spędzaniu zbyt wielu godzin przy biurku.

OCZY

Podczas pracy w biurze nasze oczy narażone są na silne oddziaływanie źle ustawionego ekranu komputera czy nieprawidłowo dostosowanego światła. Do tego rzadziej mrugamy, a powietrze w pomieszczeniu jest bardzo suche – wtedy zaczerwienienia, pieczenie czy rozmazywanie się obrazu gwarantowane. Poważną konsekwencją długotrwałej pracy na komputerze jest zrodzenie się lub pogłębienie wady wzroku. Aby się przed tym uchronić warto zapewnić sobie jak najdalsze pole widzenia za ekranem i korzystać z lampki biurowej pamiętając przy tym, żeby nie raziła w oczy. Nie należy zapominać o częstym mruganiu i regularnym wietrzeniu pomieszczeń. W razie odczuwania dużego dyskomfortu z powodu suchości oczu, można sięgnąć po specjalne krople nawilżające.

Kręgosłup

Praca przy biurku w nieprawidłowej postawie lub przesiadywanie w jednej pozycji zbyt długo to niepozorni wrogowie naszego kręgosłupa. Nie zmienianie pozycji i brak gimnastyki w trakcie długich godzin przy biurku skutkuje przeciążeniem i przykurczeniem mięśni. Najbardziej narażone na ból i zwyrodnienia są obręcz barkowa i lędźwiowa część kręgosłupa. Alarmującymi sygnałami powinny być bolesne napięcia mięśni, zawroty głowy, drętwienie palców czy bóle krzyża. O to, jak uchronić się przed konsekwencjami nieprawidłowej pracy przy biurku, zapytaliśmy znanego ortopedę, lek.med. Radosława Śniatałę.

Siadając przy biurku należy po pierwsze zadbać o wysokość siedziska. Powinno ono być tak ustawione, by umożliwić swobodne i pewne oparcie nóg ugiętych w kolanach pod kątem prostym lub nieznacznie większym. Jest to pomocne przy utrzymaniu prawidłowej pozycji kręgosłupa, co oznacza zachowanie jego naturalnych krzywizn. W odcinku lędźwiowym jest to pewnego stopnia wygięcie do przodu, w którego uzyskaniu może pomóc podpórka lędźwiowa zakładana na oparcie fotela. Jadnak nawet jeśli nasz fotel ma niewygodne oparcie lub w ogóle jest go pozbawiony, nadal możemy zadbać o kręgosłup wyrabiając sobie zwyczaj napinania mięśni przykręgosłupowych podczas siedzenia. Nawyk pracy mięśniami zapobiega również nadmiernemu wygięciu do tyłu w odcinku piersiowym kręgosłupa, czyli garbieniu się. Z kolei jeśli chodzi o kręgosłup szyjny, najczęściej problemy sprawia przedłużające się pochylanie nad biurkiem. Znaczenie tutaj może mieć ustawienie monitora komputera i/lub wysokość biurka.

Warto również pamiętać, że utrzymywanie jakiejkolwiek pozycji ciała przez dłuższy czas, nigdy nie jest korzystne. Dlatego również w siedzeniu warto od czasu do czasu zaplanować przerwę – dodaje doktor Śniatała.

Nadgarstki

Osoby wykonujące pracę biurową nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo, podczas wielu godzin przy komputerze, obciążają swoje nadgarstki. Zaczyna się niewinnie, od sporadycznego bólu. Wraz z upływem czasu dolegliwości się nasilają, odczuwają mrowienie i drętwienie w dłoniach, a z czasem miewają problemy z podniesieniem filiżanki o poranku. W takim przypadku mamy do czynienia z zapaleniem cieśni nadgarstka. To choroba, która bardzo często dotyczy osób na co dzień pracując na komputerze, narażając nadgarstki na długotrwałe i nienaturalne wygięcie. Schorzenie to w skrajnym stadium rozwoju wymaga interwencji chirurga. Aby uchronić się przed cieśnią nadgarstka, należy pamiętać o regularnych przerwach w pracy i rozluźnianiu nadgarstków tak często, jak jest to możliwe.