Zdjęcie zamyślonego mężczyzny z depresją.

Depresja u mężczyzn

Napisano przez w Psychologia21 kwietnia 2015 Brak komentarzy.

Chłopaki nie płaczą? Pewnie znasz doskonale to powiedzonko. Ale tak na dobrą sprawę to właściwie dlaczego mieliby nie płakać? Odpowiedź jest kuriozalna: ponieważ płacz jest niemęski. Mniemanie, że prawdziwy mężczyzna powinien być zawsze twardy, stanowczy i nie okazywać słabości pokutuje wśród wielu panów, którzy zmagają się z depresją. Wielu z nich nawet nie przyjdzie do głowy, że powinni poszukać pomocy lekarza, a może i odbyć terapię. „Terapia? To dobre dla dziewczynek!” zapewne roześmiałby się taki ktoś. Niestety, skutki bagatelizowania problemu mogą okazać się tragiczne.

Czy stereotypy mają wpływ na wykrywalność depresji u mężczyzn?

Wbrew obiegowym opiniom, że depresja jest chorobą kobiecą, mężczyźni zapadają na nią równie często. Statystyki wypadają na niekorzyść pań głównie z tego powodu, iż panowie o wiele rzadziej szukają pomocy i podejmują leczenie. Dużo się mówi obecnie o kategorii gender – płci kulturowej, czyli sposobach postrzegania i konstruowania społecznych norm i sposobów zachowania mających charakteryzować daną płeć. Najczęściej dyskusje te skupiają się na wizerunku kobiety. Jeśli jednak spojrzeć na stereotyp, jaki reprezentuje sobą typ macho, okaże się, że kulturowe konstrukty podziału ról są dla panów równie krzywdzące. Wielu mężczyzn boi się, że jeśli okażą słabość i odsłonią swoje uczucia, zostaną odebrani jako nie dość, że „niemęscy”, to jeszcze „zniewieścieli”.

Jak pomóc osobie w depresji?

Jest to duży problem zarówno dla lekarzy, którzy nie są w stanie pomóc komuś wbrew jego woli, jak i dla bliskich takiej osoby, którzy cierpią zwykle równie mocno z powodu depresji męża czy ojca. Osoba ta stopniowo wycofuje się z życia rodzinnego, nierzadko ucieka w alkohol, traci zainteresowanie światem. Z czasem zaczyna przypominać umarłego za życia. Jedyną szansą w takiej sytuacji jest próba przekonania chorego, że depresja jest taką samą chorobą jak każda inna, nie zaś wadą charakteru; co więcej, nieleczona może prowadzić do śmierci – w tym wypadku samobójczej. Nie wszystkie choroby można wyleczyć, ale akurat depresja należy do tych, które leczy się obecnie z dużą skutecznością dzięki nowoczesnym środkom farmakologicznym i coraz bardziej doskonałym strategiom terapeutycznym. Warto spróbować, ponieważ stawka jest wysoka: życie.