Kobieta w dżinsach sprawdzająca obwód talii.

9 wskazówek dzięki którym nie przytyjesz w święta

Napisano przez w Dietetyka17 grudnia 2014 Brak komentarzy.

Święta Bożego Narodzenia to okres który sprzyja rodzinnemu biesiadowaniu przy stole, co bardzo często przekłada się na naszą wagę. Przeciętnie po okresie świątecznym przybieramy około 1-2kg. Jeżeli nie chcesz mieć wyrzutów sumienia z powodu dodatkowych cm w talii, mamy dla Ciebie kilka ciekawych rozwiązań:

  1. Nie próbuj schudnąć w okresie świątecznym! Poprzez unikanie wyśmienitych świątecznych potraw które spożywamy tylko raz do roku będziesz czuł się niekomfortowo. Ciesz się tym wspaniałym okresem i skoncentruj się na utrzymaniu swojej wagi. Bądź jednak rozważny i wybieraj tylko te potrawy które naprawdę uwielbiasz.
  2. Unikaj bycia głodnym! Jeśli usiądziesz do stołu głodny, najprawdopodobniej zjesz o wiele więcej. Pamiętaj o zdrowym śniadaniu i zawsze zjedz zdrową, szybką przekąskę przed świątecznym obiadem. To pomoże Ci uniknąć świątecznego przejedzenia.
  3. Zdrowsze potrawy! Jeżeli przygotowujesz potrawy w domu spróbuj wybrać zdrowsze , mniej kaloryczne a wciąż pyszne rozwiązania, np. więcej sałatek, do majonezu dodaj jogurt naturalny, pieczenie lub gotowanie zamiast smażenia, na deser sałatka owocowa.
  4. Kontroluj porcje! Pozwól sobie na ulubione ciasto, czekoladę, czy przepyszne pierogi, jednak zawsze pamiętaj o porcjach jakie spożywasz. Małe porcje pozwolą Ci skosztować różne potrawy bez wyrzutów sumienia. Umiarkowanie – kluczem do sukcesu.
  5. Dbaj o nawadniane organizmu! Odpowiednie nawodnienie organizmu również będzie pomocne. Zielona herbata lub szklanka wody przed przystąpieniem do posiłku są wskazane.
  6. Rozmawiaj! Wykorzystaj tą wspaniała świąteczną atmosferę do rozmów z najbliższymi. Poprzez interesującą konwersację podczas posiłku, będziesz jeść wolniej i najprawdopodobniej zjesz mniej gdyż Twoją uwagę pochłonie rozmowa a nie to co znajduje się na stole.
  7. Nie pij kalorii! Alkohol, napoje gazowane, soki to „puste kalorie” (1g alkoholu=7kcal, dla porównania 1g węglowodanów to 4kcal). Wybierając mniej kaloryczne trunki możesz uniknąć wielu niepotrzebnych kalorii. Cytryna, limonka, listki mięty, mrożone owoce urozmaicają smak wody, spróbuj tego zamiast soków. Jeżeli pijesz alkohol wybierz czerwone wino.
  8. Słuchaj swojego ciała! Gdy jesteś syty przestań jeść.
  9. Bądź aktywny! Zaproponuj najbliższym spacer, wpłynie to pozytywnie na układ trawienny i polepszy Twoje samopoczucie.

Pamiętaj, okres świąteczny trwa kilka dni, to jak dbasz o swój organizm przez resztę roku ma największe znaczenie. Więc ciesz się tym wyjątkowym okresem – jednak spróbuj zachować równowagę pomiędzy energią spożywaną a zużywaną a będziesz mógł przywitać nowy rok z entuzjazmem i bez rozczarowań.