Zdjęcie diabetyka na wakacjach potrzebującego rady

10 porad dla diabetyka na wakacjach

Napisano przez w Dietetyka03 lipca 2015 Brak komentarzy.

Bardzo często osoby chorujące na cukrzycę obawiają się, że podróżowanie i zmiana pobytu mogą mieć negatywny wpływ na ich zdrowie. To tylko obawy, wystarczy dobre zorganizowanie i zaplanowanie urlopu, aby poczuć się bezpiecznie.

Diabetyk nie musi rezygnować z przyjemności związanych z wypoczynkiem, nawet odwiedzając najdalsze zakątki świata, wystarczy uwaga, planowanie wypoczynku o wiele wcześniej i właściwe przygotowanie. Poszukując wymożonego celu podróży, należy pamiętać, aby wybierać raczej klimat umiarkowany. Wysokie temperatury, duża wilgotność powietrza oraz klimat tropikalny nie powinny być celem podróży. W trakcie planowania urlopu warto skonsultować swoje plany z lekarzem rodzinnym lub swoim diabetologiem.

Oto kilka porad:

  • Niezbędne dokumenty – Wato posiadać przy sobie takie dokumenty jak np. legitymację ubezpieczeniową, ważny formularz RMUA, zaświadczenie od pracodawcy. Dokumenty te pozwolą na wypisanie recepty przez lekarza. Podróżując zagranicę warto mieć dokument wypisany przez lekarza prowadzącego informujący służby celne o fakcie, iż chorujemy na cukrzycę. Taki dokument powinien zawierać informację dotyczące sposobu leczenia, ilości oraz dawek przyjmowanej insuliny, wykaz zażywanych leków, dane osobowe chorego( adres, telefon, grupę krwi) oraz dane kontaktowe do lekarza diabetologa. Bardzo ważne jest też to aby dany dokument był przetłumaczony na język kraju do którego się udajemy.
  • Ważnym elementem podróży są również pieniądze, karty kredytowe, czeki podróżne po to aby pokryć niespodziewane koszty, kupić coś do picia, przekąsek lub mieć możliwość korzystania z dostępu do telefonu.
  • Przydatne są również breloczki czy opaski na rękę w języku polskim czy angielskim informujące iż jesteśmy chorzy na cukrzycę. Nauka kilku zwrotów w języku obcym dotyczących tego, że chorujemy też będzie przydatna np. „mam cukrzycę”, „przyjmuję insulinę”, „to są moje leki”,  „daj mi cukier”
  • Pamiętajmy, zawsze w każdym środku lokomocji posiadajmy bagaż podręczny w którym będziemy posiadać nasze leki. Warto zabrać ze sobą zapas insuliny, igieł, pasków testowych, dodatkowy wstrzykiwacz. Weź dwa glukometry z dodatkowymi barierami w 2 torbach podręcznych ( chorzy z cukrzycą typu 1 powinni zabierać ze sobą dodatkowo zestaw z glukagonem). Osoby leczone lekami doustnymi powinny mieć zapas leków. Zawsze w bagażu podręcznym chory powinien posiadać przekąski w postaci cukrów prostych (w sytuacji hipoglikemii) oraz cukry złożone ( w sytuacji przesunięcia się pory posiłku).
  • W sytuacji kiedy dojdzie do zniszczenia lub zgubienia insuliny, należy udać się niezwłocznie do najbliższego szpitala czy apteki. Insulina jest lekiem ratującym życie dlatego otrzymasz niezwłocznie przy okazaniu dokumentu potwierdzającego, że jesteś diabetykiem i wymagasz leczenia insuliną. W przypadku popsucia się pena, można podać insulinę za pomocą strzykawki.
  • Jeżeli wyjeżdżamy z biurem podróży, dowiedź się czy w danym miejscu będzie możliwość przygotowania specjalnych dla ciebie posiłków oraz czy w razie problemów zdrowotnych zostanie udzielona szybka pomoc lekarska. O swojej chorobie powiadom pilota wycieczki.
  • Podróżując własnym autem, nie prowadź za długo na raz, rozłóż sobie podróż na kilka etapów, często odpoczywaj i unikaj prowadzenia nocą. W sytuacji kiedy odczuwasz objawy hipoglikemii nie prowadź. Zawsze miej przy sobie glukozę w tabletkach lub cukier.
  • Diabetyk na urlopie nie powinien zapominać o prawidłowym i racjonalnym sposobie odżywiania oraz odpowiedniej aktywności fizycznej. Jadając często w restauracjach lub ulicznych barach albo korzystając z oferty All inclusive należy: często badać poziom glukozy we krwi, wybierać dania gotowane, grillowane lub pieczone. Omijać szerokim łukiem posiłki typu Fast food. Uważać i pamiętać o przeliczaniu wymienników węglowodanowych. Przed wyjazdem poznać kuchnie danego kraju aby móc oszacować ilość węglowodanów w daniach. Latem wypijać od 2 do 3 litrów płynów dziennie.
  • Urlop to nie tylko leżenie na plaży lub nic nie robienie. Coraz częściej spędzamy aktywnie wakacje. Pamiętajmy przy długotrwałym wysiłku fizycznym może dojść do hipoglikemii, która może się utrzymać przez kilka godzin od zaprzestania wysiłku. Dlatego tak ważna jest kontrola glikemii przed i po wysiłku, ale również przed snem. Nie uprawiamy aktywności fizycznej w przypadku glikemii równej bądź większej niż 250mg%(grozi to nam kwasicą ketonową). Natomiast wysiłek przy glikemii mniejszej lub równej 100mg% może spowodować niedocukrzenie.
  • Insulinę najlepiej przewozić w termosie, podręcznej lodówce lub torbie z izolacją termiczną. Nie przewozimy insuliny w schowku samochodowym z powodu wysokiej temperatury. Jeżeli insulina skrystalizuje się nie użyjemy jej. Skrajne temperatury i duża wilgotność może wpłynąć niekorzystnie na działanie gleukometrów i pasków testowych. Glukometr najlepiej funkcjonuje w temperaturze 15-35Cº.