Zespół Sjogrena

sugerowany specjalista: internista

łac. syndroma Sjögreni, ang. Sjögren's syndrome
Zespół Sjogrena

Histopatologiczny obraz miejscowego nacieku limfatycznego w mniejszej śliniance powiązany z zespołem Sjögrena (licencja, autorzy)

Nazywany też chorobą Mikulicza-Radeckiego, to choroba autoimmunologiczna z grupy kolagenoz (chorób tkanki łącznej). W jej przebiegu dochodzi do uszkodzenia ślinianek oraz gruczołów łzowych. Zespół Sjogrena jest drugą, po reumatoidalnym zapaleniu stawów najczęściej występującą chorobą autoimmunologiczną. Dotyka osoby w każdym wieku, zdecydowanie częściej kobiety. U około 1% pacjentów dochodzi do rozwinięciachłoniaka złośliwego (NHL).

Symptomy

Przyczyny

Do tej pory są nieznane. Podejrzewa się, że pewną rolę odgrywają wirusy EBV, CMV, HCV, HIV oraz antygeny zgodności tkankowej DR2, DR3, B8 i DQ (związek immunogenetyczny).

Diagnoza

Wykonuje się badanie histopatologiczne zmienionych tkanek oraz badania laboratoryjne, w których stwierdza się: podwyższone OB., leukopenię, podwyższony poziom gammaglobulin oraz przeciwciała przeciwko komórkom nabłonka przewodów wyprowadzających ślinianek. Przeprowadza się także test Schirmera (badanie wydzielania łez).

Leczenie

Leczenie jest objawowe. Stosuje się sztuczne łzy i ślinę. Podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne. W cięższych przypadkach pacjentom podaje się kortykosteroidy lub metotreksat.

Pacjenci ocenili lekarzy

 • Oceniany lekarz: lek. dent. Łukasz Balcerzak

  ...moim zgryzem(buksizm),zaproponował szynę,wypełnienia wykonuje fachowo i dokladnie.Słusznie podejrzewał zespół Sjogrena.

  Autor: plato@o2.pl , 6 listopada 2013

 • Pani Doktor w krótkim czasie zdiagnozowała u mnie zespół Sjogrena kiedy inni lekarze przez rok leczyli mnie na świnkę. Bardzo dobry, profesjonalny lekarz. Przy okazji...

  Autor: BH , 7 maja 2012

 • Oceniany lekarz: dr n. med. Anna Trocka

  ...Poznaniu. Podejrzewano guza. Na szczęście szcegółowe badania go wykluczyły. Niestety wykryto że mam tzw. zespół Sjogrena. Mimo, że nie jest to już jej działka - leczą to reumatolodzy, nie pozostawiła mnie samej sobie. Ponownie...

  Autor: Pacjentka z Mogilna , 7 czerwca 2010

 • ...odpowiednie badania, potem stawia diagnozę. Pani Profesor rozpoznała u mojej mamy chorobę tkanki łącznej: Zespół Sjogrena. Wcześniej ( przez kilka lat) mama odwiedzała różnych specjalistów i nikt nie potrafił pomóc...miała...

  Autor: ~Kasia , 18 grudnia 2008