sugerowany specjalista: neurolog

łac. neuralgia nervi trigemini
Nerwoból Nerwu Trójdzielnego
Gałęzie nerwu trójdzielnego (licencja, autorzy)
Nazywany neuralgią trójdzielną, jest rzadką chorobą układu nerwowego dotyczącą pary nerwów czaszkowych V (nervus trigeminus). Nerwy trójdzielne odpowiadają za przesyłanie do mózgu informacji ze zmysłu dotyku w obrębie skóry twarzy i głowy. Choroba dotyczy głównie osób po 40 r. ż., ale zanotowano również przypadki wśród dzieci.

Symptomy

Diagnoza

W przypadku pojawiania się wyżej wymienionych objawów konieczne jest badanie neurologiczne, podczas którego lekarz lokalizuje miejsce bólu w obszarze nerwu V oraz wyklucza wszelkie inne przyczyny. Objawy mogą być kojarzone z chorobami zębów i przyzębia, co przy błędnej diagnozie może prowadzić do przewlekłego leczenia czy nawet usuwania zdrowych zębów. Podobne objawy występują także w przypadku innych chorób, dlatego podczas diagnozowania lekarze wykluczają takie choroby jak: stwardnienie rozsiane, guzy kąta mostowo-móżdżkowego, konflikt naczyniowo-nerwowy, tętniaka tętnicy podstawowej mózgu, zawał pnia mózgu czy jamistość opuszki.

Leczenie

W początkach choroby stosuje się leczenie farmakologiczne. Głównym lekiem jest karbamazepina, rzadziej stosowane są okskarbazepina, fenytoina, kwas walproinowy,topiramat, lamotrygina, gabapentyna, pregabalina, baklofen czy klonazepam. W stanach przewlekłego bólu zastosowanie znalazły trójcykliczne leki przeciwdepresyjne podawane w małych dawkach. W przypadku, gdy farmakoterapia okazuje się nieskuteczna konieczne jest operacyjne zablokowanie lub uszkodzenie gałązek nerwu, albo dające trwalsze rezultaty odbarczanie korzenia nerwu.

Opinie pacjentów

  • bardzo dobry

    Specjalista z ogromnym wyczuciem, poszłam do niego z bólami górnych zębów i głowy po prawej stronie, które ciągnęły się od kilku lat, neurolog rozpoznał nerwoból nerwu trójdzielnego, inni stomatolodzy twierdzili, że zęby są zdrowe, brałam silne leki przeciwbólowe, nawet przeciwpadaczkowe nie spałam po nocach. Doktor od razu kazał zrobić mi rtg zęba na dole, który mnie w ogóle nie bolał, okazało się, że w kości pod zębem jest stan zapalny, który był przyczyną bólów. Niestety nie miałam wówczas możliwości podjęcia pełnego leczenia, na moją wyraźną prośbę ząb został usunięty, chociaż doktor mówił, że jest do uratowania, natomiast od tej pory (ponad trzy lata) ani razu nie zabolała mnie ani głowa, ani zęby, za co jestem ogromnie wdzięczna. Bardzo życzliwe podejście do pacjenta. Zdecydowanie polecam, zwłaszcza w nietypowych sprawach.