Chondromalacja Rzepki

sugerowany specjalista: reumatolog

Chondromalacja Rzepki

Lewa rzepka - facies anterior (licencja, autorzy)

Jest to choroba układu kostnego polegająca na rozmiękaniu chrząstki w stawie kolanowym. Wyniszczeniu ulegają rzepka oraz kłykcie udowe, co prowadzi do zwyrodnienia stawu. Rozwojowi choroby sprzyjają urazy kolan, wysoki wzrost oraz zaburzenia osi kończyny dolnej.

Postęp choroby

Na podstawie 5-stopniowej skali chondromalacji wg Outerbridge’a wyróżnia się cztery etapy rozwoju choroby:
 • 0 – chrząstka prawidłowa
 • I stopień – spluszowacenie i zmiękczenie (obrzęk)
 • II stopień – pęknięcia i fragmentacja niepełnej grubości
 • III stopień – pęknięcia pełnej grubości sięgające do kości podchrzęstnej bez odsłonięcia kości
 • IV stopień – ubytki odsłaniające kość podchrzęstną.
O ile stopnie I i II pozwalają na całkowite wyleczenie, o tyle dwa pozostałe prowadzą do nieodwracalnych zmian i postępującego zwyrodnienia stawu.

Symptomy

Podział

 • zmiany pierwotne – rozwijają się samoistnie i mogą być wywołane mniejszymi urazami i przeciążeniami
 • zmiany wtórne – są bezpośrednim wynikiem urazów lub chorób (np. jałowa martwica kości)

Diagnoza

Rozpoznanie następuje po badaniu artroskopowym. Chondromalacja rzepki bywa często mylnie diagnozowana jako uszkodzenie łąkotki.

Leczenie

W przypadku wykrycia choroby we wczesnym stadium stosuje się fizykoterapię rozgrzewającą połączoną z ćwiczeniami wzmacniającymi mięsień czworogłowy oraz zażywaniem leków (aspiryna i hyalogan). Choroba w stopniu zaawansowanych wymaga leczenia operacji (tzw. artroskopii stawu kolanowego), która polega na usunięciu warstwy zniszczonej z chrząstki rzepki. Po zabiegu wskazane jest noszenie stabilizatora.

Pacjenci ocenili lekarzy

 • Oceniany lekarz: dr n. med. Arkadiusz Granek

  ...ortopeda niestety nie wykazał się (a wręcz przyczynił się do ogromnego pogorszenia stanu mojego kolana: chondromalacja rzepki + niepotrzebne wstrzyknięcie sterydu, który zablokował kolano) i później trafiłam do dr Granka. Szybka...

  Autor: Aga , 27 czerwca 2013

 • Oceniany lekarz: dr n. med. Paweł Cieśla

  ...który też mi zrobił artroskopie i dowiedziałam się, że mam mi. fałdy nadrzepkowe, przerost ciała Hoffy i chondromalacja rzepki I*. Mi osobiście to się nie podobało, ale może to ja byłam takim specyficznym przypadkiem.

  Autor: Aleksandra , 15 maja 2012

 • Oceniany lekarz: Dariusz Paulo

  ...widac ze sie stara. Tabletki, kilka serii zastrzykow w kolano itp. Ale skutkow nie bylo. Rozpoznanie: Chondromalacja rzepki (L) III*, nadmierna ilosc mazi stawowej i cos z miesniami czworoglowymi. Niestety poprawa byla tylko...

  Autor: Anja H. , 6 czerwca 2011

 • Oceniany lekarz: dr n. med. Michał Walczak

  ...lekarzem. Pomógł mi w przypadku bólu kolan. I jako jedyny powiedział że źródłem mojego bólu nie jest chondromalacja rzepki a zaburzenia mechaniki mojego kolana. Dla niego liczy się zdrowie pacjenta a nie pieniądze, czego niestety...

  Autor: ~Gość , 12 sierpnia 2010