Zawroty głowy niewiadomego pochodzenia

3 odpowiedzi
Witam serdecznie. Mam problem z drobnymi zawrotami głowy, którym towarzyszy uczucie lekkiego osłabienia od Czerwca bieżącego roku. Są dni, że zawroty są znikome - prawie niezauważalne, a są dni, że ciężko funkcjonować poza domem. Towarzyszy mi ciągle pisk i szum w uszach. Czasami przy "atakach" tych silniejszych zawrotów głowy czuję taki wewnętrzny niepokój i serce jakby zaczęło mi bić mocniej (chociaż ciśnienie mam w normie) - podejrzewam, że stresuję się po prostu objawami w tym momencie. Dwa razy byłem już w szpitalu z tego powodu - zrobiono mi chyba wszystkie możliwe badania z krwi (OB rozmazy morfologie, ASPAT, ALAT, TSH itp) oraz z moczu i kału. Do tego miałem robioną TK głowy bez kontrastu, USG żył szyjnych Doppler, RTG kręgosłupa szyjnego oraz USG całej jamy brzusznej i okolicznych narządów. Nikt nie potrafi postawić diagnozy - zostałem skierowany do laryngologa i neurologa, którzy dali mi ten sam lek oparty na Betahistynie (jeden dał Polvertic a drugi Betaserc) bez podania przyczyny zawrotów. Jestem jeszcze zapisany na badanie VNG, które powinno ostatecznie rozwiać wątpliwości, czy przyczyną jest błędnik, czy może coś innego. I docieramy do meritum czyli pytań, które zapewne pomoga nie tylko mnie ale i innym, ponieważ nie ma takich informacji w internecie.
1.) Co może być przyczyną zawrotów głowy u młodego człowieka (28 lat), który nie miał żadnego urazu głowy?
2.) Jeżeli to rzeczywiście błędnik (laryngologia) lub inna przyczyna (neurologiczna), to jak długo zażywać ten lek? Nigdzie nie ma takiej informacji po jakim czasie następuje wyleczenie.
3.) Jakie inne badania można wykonać w celu diagnozy pochodzenia zawrotów oraz jakie leczenie ewentualne zastosować, żeby pozbyć się problemu na stałe a nie tylko zaleczać lekami.
Witam, zawroty głowy są jedną z trudniejszych do diagnostyki i leczenia. Stąd rozwiązanie tego problemu w jednym zdaniu, bez badana pacjenta jest po prostu niemożliwe.
Pozdrawiam.
Łapienis Magdalena

Witam serdecznie!
W przypadku opisywanych dolegliwości należałoby wykonać pełną diagnostykę otoneurologiczną z pogranicza laryngologii/neurologii - wykonywana przez laryngologów. Obejmuje między innymi: (VNG, SEP, VEP, VEMP, BERA).badania laboratoryjne (hormonalne, morfologia, markery procesu zapalnego), USG tt. dogłowowych, RTG czynnościowy kręgosłupa szyjnego, SEP- ocene potencjałów somatosensorycznych, ocene poszczególnych odcinków drogi słuchowej (BERA, Otoemsję akustyczne) oraz badanie Rezonansu magnetycznego OUN z oceną okolicy kątów mostowo-móżdżkowych. - całość możliwa do wykonania w Bydgoszczy - analizując kompleksowo poszczególne składowe zmysłu równowagi (błędnik, wzrok, proprioceptory - czucie głębokie) jesteśmy w stanie określić lokalizację ewentualnej patologii
Po badaniach możliwość leczenia farmakologicznego, metody habituacji przedsionkowej w zależności od etiologii!
W przypadku pytań proszę o kontakt.
Zapraszam - Marcin Daroszewski
laryngolog-bydgoszcz.pl
Pozdrawiam!
Szanowny Panie,
proponuję w Pana przypadku zamienić laryngologa na audiologa, który jest bardziej kompetentnym specjalistą w tym zakresie.
Pozdrawiam,
Prof. A> Krzeski