Zapalenie ucha środkowego a korki woskowinowe

4 odpowiedzi
Szanowni Państwo.
Od 4 dni zmagam się z zapaleniem gardła. Traf chciał, że przed chorobą nie zadbałem o wypłukanie uszu i podejrzewam, że w obydwu uszach mogę mieć korki (z woskowiny) utrudniające słyszenie. Dzisiaj - ponieważ zatykanie się uszu stało się dla mnie dokuczliwe - pojechałem na dyżur do szpitala im. Barlickiego (mieszkam w Łodzi). Pani doktor stwierdziła nieropne zapalenie ucha środkowego, jednakże zamiast usunąć mi z uszu korki, przeczyściła obydwoje uszu jedynie tak by móc zbadać błonę bębenkową. Dostałem następujące leki: Augmentin, Pronasal i Sudafed. Chciałem zapytać Państwa:
1. Czy wspomniane korki mogą utrudniać leczenie zapalenia (niwelować jego skutki)?
2. Czy wraz z powyższymi lekami mogę przyjmować Pyralginę jako lek przeciwbólowy?
Witam. Przed zbadaniem uszy z pewnością zostały oczyszczone w zakresie umożliwiającym uwidocznione błony bębenkowej. Płukanie nie jest jedyną, ani najlepsza metodą aby tego dokonać. jeśli nawet pozostały resztki wyłączny w przewodzie to nie mają one wpływu na przebieg leczenia ani nie dają dolegliwości.
Może Pan przyjmować Pyralgine.
Za ok 3 tygodnie proponuję skontrolować słuch w badaniu audiometrycznym. Pozdrawiam

zatykanie uszu nie musi mieć zwiazku z woszczyną w przewodach. na skutek zapalenia gardła il ub nosgardła mogło dojść do obrszeku w okolicach ujść gardłowych trąbek słuchowych i prsez to zatykanie uszu . W tej sytuacji wydaję mi się ( nie badałem pana/pani ) że postapił bym podobnie. pronasal jest lekiem silniec dziłajacym przeciwzapalnie i obrżekowo i przez nos dostaje się w okolice trąbki, Sudafet silnie obkurcza błonę sluzową nosa ,gardła imałzwin noswych , Augmentin leczać gardło zapobiega też rozwojowi stanu zaplnego w uszach .Pozdrawiam Pyralgin o ile nie jest Pan/Pani uczulony/a mozna zazywać
Witam serdecznie.
W zależności jak wygląda stan kliniczny przewodu słuchowego zewnętrznego, błony bębenkowej oraz ilość i rodzaj zalegającej wydzieliny?
Augmentin jest lekiem o działaniu ogólnoustrojowym więc w odróżnieniu od leków podawanych miejscowo (do ucha) powinien być skutecznym.
W odniesieniu do Pyralginy - można łączyć z powyższym antybiotykiem.
Pozdrawiam!
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Witam. Oczywiście Pyralginę może Pan przyjmować w połączeniu z zaleconymi lekami. Na drugie pytanie trudno mi odpowiedzieć, gdyż nie rozumiem jak można ocenić stan ucha , w którym są korki woskowinowe. Korki woskowinowe nie tylko uniemożliwiają dokładną ocenę ucha , ale również uniemożliwiają zastosowanie leków miejscowo działających, czyli stosowanych do ucha.Pozdrawiam.