Zacząć rehabilitacje mimo bólu ?

5 odpowiedzi
witam. jestem po operacji prawego stawu skokowego dokładniej usunięcie martwicy i ubytku kostnego oraz wszczepienie implantu kolagenowego. jestem 3 tyg po operacji i zostały mi jeszcze 3 tyg chodzenia w ortezie. Lekarz który wykonywał zabieg powiedział że rehabilitacje powinienem zacząć 2-3 tyg po operacji oraz że moge obciążać staw w ok.20% wagi ciała (mam 75kg 180wzrostu i 19 lat). Lecz staw boli gdy nim poruszam nie mówiąc o położeniu go na podłodze czy delikatnym naciśnięciu bo ból jest nie do wytrzymania. Gdy chodze o kulach i noga wisi w powietrzu to po ok 3-5 minutach robi sie "bordowa". Mam pytanie czy uważa Pani że rehabilitacja powinna zacząć sie mimo bólu ? oraz czy te bóle i zmiana koloru nogi jest normalna ? czy wykonywać jakieś zabiegi fizjoterapeutyczne? dodam że noga jest nadal opuchniętaZ góry dziękuje za odpowiedź
Witam, rehabilitację powinna Pani zacząć natychmiast

Witam Serdecznie, jeżeli lekarz zalecił rehabilitacje po ok 3 tygodniach to powinien się Pan do tego zastosować, ból jest wynikiem zabiegu i wstawienia implantu. Brak ruchomości w stawie może powodować zmianę koloru kończyny gdyż nie działa pompa mięśniowa i krew nie jest dobrze odprowadzana ze stopy. Dlatego miedzy innymi powinno się zacząć rehabilitację stawu. Na początku są to lekkie zabiegi nastawione głównie na zmniejszenie obrzęku, działanie przeciwbólowe i lekka mobilizacje do przywrócenia zakresu ruchu. Wg mnie zmiana koloru nogi i ból jest na tym etapie sprawą normalna. Oczywiście trzeba by było kończynę obejrzeć i ocenić. Nic więcej bez badania kończyny nie jestem w stanie powiedzieć. Mam nadzieje, że jest wdrożona terapia przeciwzakrzepowa, która też może wpływać na zmianę koloru kończyny.
Pozdrawiam Łukasz
Stosujesz zimne żelowe okłady na kostkę? Najlepiej upewnić się u lekarza "operatora" czy wszystko goi się zgodnie z przewidywaniami. Niektóre zabiegi rehabilitacyjne pewnie można już próbować - co i jak da się określić dopiero po "obejrzeniu" operowanej okolicy.
Oczywiście, ze można zaczynać rehabilitacje. rehabilitant działa od razu technikami przeciwbólowymi, zmniejszającymi obrzęk. Trzeba uruchomić mięśnie, działanie pompy mięśniowej. Ból i sinienie nogi jest normalne ale możemy to zmienić. Jeżeli chce Pan szybko wrócić do sprawności to zapraszam do gabinetu.
Nic nie robienie może pogarszać stan całej kończyny. Oczywiście rehabilitować należy z wyczuciem, należy udać się do certyfikowanego fizjoterapeuty.