Wysoka temperatura w kolanie i siniejąca noga po rekonstrukcji ACL

6 odpowiedzi
Jestem 3 tydzień po rekonstrukcji ACL metodą STG i mam ciepłe kolano i puchnie mi stopa jak wstaje i chodzę o kulach i przy obciążeniu też. Bólu nie odczuwam przy poruszaniu się, ale stopa puchnie i ta ciągła temperatura w kolanie, lekarz mówi, że tak może być, ale nie tłumaczy to w żaden sposób. Wykonał mi fizjoterapeuta oscylacje 2 razy, masaż i mam ćwiczenia. Nawet miałem na 8 ch wysmarowaną nogę taką maścią włoską jak szlam wygląda i zawinięte w folię 2 x. I nadal grzeje kolano.
dzień dobry,
no powiedzmy, że może być jeszcze obrzęk w kolanie podudziu i stopie.
koniecznie trzeba trzymać 3-4/dzień po 20-30' nogę w górze, przynajmniej 30-40 cm powyżej linii ciała. najlepiej na poduszkach, przy lekko zgiętym kolanie.
i trzeba odrzucić kule i chodzić z odbiciem w stawie skokowym, żeby było zachowane odprowadzenie krwi. można spodziewać się też sporego krwiaka w okolicy podudzia. trzeba ćwiczyć. np. jazda na rowerze stacjonarnym.
jeżeli w ciągu 3-4 dni nie nastąpi poprawa, będzie to sygnał ostrzegawczy. konsultacja!

Witam, jestem fizjoterapeutą i dopiero planuję się doktoryzować, ale postaram się odpowiedzieć najlepiej jak potrafię.
Pracowałem z pacjentami po rekonstrukcjach. Podniesiona temperatura to objaw stanu zapalnego, czyli naturalnego procesu gojenia, który może się przedłużać u niektórych osób. Skoro lekarz nie jest zaniepokojony to również bym się nie martwił. Z pewnością ma to pod kontrolą. Ze swojej strony rekomenduję chłodzenie kolana (zimnymi okładami), pozostawianie jej nieco wyżej (to pomoże na opuchliznę) oraz spokojne ruchy we wszystkich stawach nogi operowanej. Polecam również kinesiotaping (takie kolorowe plastry jak mają sportowcy) prawidłowo naklejone świetnie radzą sobie z opuchlizną. Pozdrawiam.
witam oczywiście że takie objawy się zdarzają po zabiegu chirurgicznym.Obrzęk i ocieplenie stawu oznacza stan zapalny ,który często jest po zabiegu kilka tygodni dlatego że artroskopia dla kolana jest "urazem" i tkanki bardzo mocno podrażnione.Objawy powinny się stopniowo cofać.Najlepszą metodą na redukcję tych objawów jest co 2 h przykładanie okładu żelowego typu "cold pack" dostepnego w aptece lub lodu i napewno będzie poprawa.Polecam tez tejping.
Witam,
Nadmierne ucieplenie po zabiegu jakim jest rekonstrukcja ACL'a może wskazywać na stan zapalny po rekonstrukcji i być może organizm w ten sposób sobie z tym radzi wewnętrznie (opieram się jedynie na opisie, w którym wspomniał Pan, że nie ma objawów bólowych). Jednakże czas trzech tygodni to trochę długo... Opuchlizna stopy może byc wynikiem obniżonego odpływu krwi żylnej oraz limfy przez węzły chłonne w okolicy dołu podkolanowego na skutek zabiegu oraz aktywnego procesu autoregeneracji ze strony organizmu. Mimo wszystko sugerowałbym zrobić przynajmniej badanie USG dla "świętego spokoju" i poprosić lekarza prowadzącego (mniemam, że to także operator zabiegu) o więcej wyjaśnień. Stosowanie "stadiopasty" - chyba o tę maść chodzi, nie będzie przynosiło rezultatów w przypadku aktywnego stanu zapalnego. Będzie to działanie chwilowe. Dla rozwiania wątpliwości sugeruję ponowną wizytę u ortopedy.

Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Szanowny Panie,
wyraźnie wyczuwalna podwyższona temperatura może wskazywać na stan zapalny, Tutaj w kwestii lekarskiej pozostaje ustalenie rodzaju zapalenia. Teoretycznie 3 tygodnie po zabiegu nie powinno być już śladu po reakcji zapalnej, dlatego zalecam wykonanie badań wykluczających zapalenie BAKTERYJNE. W przypadku pozytywnego wyniku lekarz zaproponuje antybiotykoterapię.
ZALECENIA "na teraz":
- chłodzenie kolana okładami typu "cold pack" (do kupienia w aptece) około 10-15 min
- unoszenie nogi wysoko, no leżąc na kanapie na plecach
- ruchy stopą podczas leżenia na plecach; kilkadziesiąt powtórzeń
--------------------------------------------------
3-5 razy dziennie

- owijanie (mocne!) kolana bandażem elastycznym; 1x dziennie wieczorem; około 10-15 min

W razie dalszych pytań pozostaję do dyspozycji,
Gabinet fizjoterapi i masażu, Medifit Marcin Ciesielski
Witam Pana. Nie da się ukryć, że w kolanie toczy się stan zapalny. Istniejący obrzęk oraz stan zapalny po zabiegu operacyjnym jest czymś prawidłowym, jednak nie powinno dochodzić do jego nadmiernej aktywacji. Być może przyczyną jest nieprawidłowo jest prowadzona rehabilitacja( np.za dużo zabiegów, zbyt duża intensywność ćwiczeń) lub sam wykonany zabieg.
Czas powrotu do całkowitej sprawności po rekonstrukcji ACL warunkuje rehabilitacja oraz fizjologia i wynosi ok 6 mc, a całkowitą wydolność więzadło uzyskuje po minimum 12 mc. W Pana przypadku niezbędna jest konsultacja bezpośrednio w gabinecie.
pozdrawiam