Wynik rezonansu magnetycznego

5 odpowiedzi
Dzień dobry, półtora roku temu uległam wypadkowi w pracy (podniosłam wzmacniacz) i od tamtej pory nie było ani jednego dnia bez bólu pleców. Są chwile, że nie mogę wstać z łóżka. Neurochirurg sugeruje operacje, jednak chciałabym się dowiedzieć czy można tego uniknąć. Rezonans magnetyczny wykonany w styczniu 2016 roku wykazał: na poziomach L5/S1 oraz L4/L5 widoczne są pośrodkowe dokanałowe przepukliny jądra miażdżystego krążków międzykręgowych zbliżonej wielkości (5-6 mm) w wymiarze strzałkowym i że badane struktury uciskają na worek oponowy i sąsiadujące korzenie rdzeniowe. Ona krążki uległy przemianom dehyratacyjnym i mają zmniejszoną wysokość, w nieco większym stopniu L5/S1. W zakresie badania znajduje się dokanałowa protuzja jądra miażdżystego Th10/Th11 uciskająca na worek oponowy (bez ucisku na rdzeń kręgowy) oraz "bulging" krążka międzykręgowego Th11/Th12. Struktury wewnątrzkanałowe są prawidłowe. Fizjologiczna lordoza lędźwiowa jest zachowana. Bardzo proszę o odpowiedź.
Szanowna Pani,
Dokładne ustalenie przyczyny dolegliwości wymaga badania lekarskiego i obejrzenia wyników obrazowych. Zapraszam na konsultację do Katowic. Krzysztof Zapałowicz.

Dzień dobry. Badanie MR warto powtórzyć po takim okresie czasu. Opisywane zmiany mogą być przyczyną bólu, ale o postępowaniu decydują objawy kliniczne. Podstawą kwalifikacji do leczenia jest analiza stanu neurologicznego oraz aktualnych badań obrazowych. Istnieje wiele metod leczenia dyskopatii. Konsultujący Panią lekarz powinien przedstawić Pani proponowany plan leczenia. W przypadku wątpliwości z Pani strony może Pani odwiedzieć kilku specjalistów
Jeżeli przepuklina to można operować, decyduje stan kliniczny i nastawienie chorego, są chorzy którzy nie decydują się na operację, wtedy leczymy zachowawczo, Bardzo dobry Ośrodek jest w Krojantach( bory Tucholskie) - dr Winiecki
Witam,
leczenie operacyjne jest opcją, można leczyć się lekami lub rehabilitacją.
pozdrawiam
Piotr Winkler
W przypadkach gdzie nie pojawiły się deficyty neurologiczne leczenie operacyjne ma na celu poprawę komfortu zycia. Co oznacza, że jeżeli pacjent akceptuje aktualnym sytuację i świadomie decyduje się na ryzyko pogorszenia nie ma konieczności operacji. Należy pamiętać, że przy tak długim wywiadzie, silnych dolegliwościach bólowych i braku efektów leczenia zachowawczego, operacja jest jedyną nadzieją na poprawę.