Wychowałem się bez ojca i bez męskiego wzorca. Byłem przez to wyśmiewany w szkole. Obecnie, pomimo i

Wychowałem się bez ojca i bez męskiego wzorca. Byłem przez to wyśmiewany w szkole. Obecnie, pomimo iż jestem dorosły to wciąż nie mogę się pogodzić z tym faktem z przeszłości, jestem przygnębiony, gdy o tym myślę. Wręcz denerwuje mnie widok szczęśliwego ojca z synem. Sam również nie chcę mieć dzieci, zresztą i tak jestem gejem. Co mogę zrobić, abym pogodził się z tym i przestał wracać do tego pamięcią? Nie potrafię...

5 odpowiedzi


Rany jakie zadano nam w dzieciństwie potrafią pozostać z nami na bardzo długo, jeśli nie otrzymaliśmy wtedy pomocy, jeśli trauma była bardzo duża lub znęcanie się trwało długi czas. Proszę się zastanowić nad wizytą u psychologa lub psychoterapeuty. Pomoże to panu zrozumieć co dokładnie się z Panem dzieje i razem z psychologiem będziecie mogli zastanowić się jakie myśli Pana dręczą, jakie reakcje niepokoją i jak najlepiej temu zaradzić w Pana przypadku. Prosze się nie martwić, bo nie jest to coś, czemu nie moglibyśmy zaradzić. Nie bez znaczenia jest też Pana orientacja, osoby LGBTQ+ są w naszym społeczeństwie bardzo narażone na występowanie zaburzeń nastroju, lękowych. Dlatego proszę nie bagatelować swojego zdrowia psychicznego i poszukać pomocy w Pana miejscowości lub online.

Szukasz psychologa?

Pierwsza sesja wprowadzająca za darmo z Terapia by ZnanyLekarz

Wypełnij formularz
Znajdź eksperta

Dzień dobry, proszę dać sobie pomóc i udać się do psychologa/psychoterapeuty, który pomoże Panu poradzić sobie z opisywaną sytuacją. Specjalista nie wymaże Panu pamięci, ale pomoże spojrzeć na przeszłość w odmienny sposób, tak, aby nie wpływała ona w niekorzystnie na Pana aktualne życie. Pozdrawiam serdecznie Agnieszka Bąk


Dzień dobry, zachęcam Pana do skorzystania pomocy u psychoterapeuty lub psychotraumatologa. Być może cierpi Pan na Complex PTSD. Jeśli zdecyduje się Pan na terapię to jest duża szansa na zmianę – zostawi Pan przeszłość tam gdzie powinna być – w przeszłości oraz spojrzy inaczej na dziś i przyszłość. Pozdrawiam ciepło, Anna Dominikowska.

mgr Anna Dominikowska

mgr Anna Dominikowska

psychotraumatolog

Warszawa

Umów wizytę

To, co Pan przeżył, miało istotny wpływ na Pana życie, ale istnieją sposoby na to, by się z tym pogodzić. Proszę rozważyć terapię, która pomoże Panu zrozumieć i przetworzyć te emocje. Proszę zająć się pasjami, które sprawiają Panu radość, oraz należy otaczać się wspierającymi ludźmi. Należałoby skoncentrować się na budowaniu zdrowych relacji w swoim życiu, a także na tym, co może Pan kontrolować tu i teraz. Akceptacja przeszłości to proces, ale małe kroki mogą prowadzić do większych zmian. Pozdrawiam


Współczuję Panu cierpienia. Warto byłoby przyjrzeć się temu, co powoduje, że się Pan "odpala" na widok ojca z synem. Skąd to się bierze, kiedy to powstało itd. Gorąco zachęcam do wizyty u terapeuty EMDR. Jest to terapia polegająca na stymulacji obydwu półkul mózgu (np. za pomocą specjalnych ruchów oczu) w celu ponownego przetworzenia informacji i odczulenia na nie. Wiem, że to śmiesznie brzmi - pomacham oczami i będzie mi lepiej? - ale to naprawdę działa. Polecam znaleźć terapeutę EDMR, a najlepiej żeby jednocześnie był psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym. Jeżeli szukałby Pan pomocy, takiego psychologicznego drogowskazu, to zapraszam. Pomogę znaleźć terapeutę pracującego z osobami LGBTQ+.

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.