Witam, w dzisiejszym badaniu moczu wyszło mi847ul bakterii, 55 erytrocytów i 15mg/dl białka. Dodatko

1 odpowiedzi
Witam, w dzisiejszym badaniu moczu wyszło mi847ul bakterii, 55 erytrocytów i 15mg/dl białka. Dodatkowo często cierpię na infekcję dróg moczowych, oraz w badaniu USG dwa lata temu wyszło mi, że mam podwójny kłębuszek nerkowy w lewej nerce. Z objawów jakie mi doskwierają to ucisk po prawej stronie w okolicy nerki utrzymujący się od paru dni, raz silniej raz mocniej. W poniedziałek będę robiła ponowne badanie moczu, ale martwią mnie te wyniki. W morfologii wyszło lekkie podwyższenie leukocytów. Dziękuję za każdą pomoc
badanie świadczy o infekcji dróg moczowych. Sugeruję wykonać badanie: posiew moczu. Po oddaniu moczu na posiew zgłosić się do lekarz rodzinnego, aby ten dał jakiś antybiotyk empirycznie (Cefuroksym, Biseptol lub inny wg uznania lekarza) a po uzyskani posiewu moczu należy przyjąć antybiotyk celowany.

Przypominam, że od 2019 roku zakazane jest w całej Unii Europejskiej stosowanie fluorochinolonów (Ciprofloksacyna, Norfloksacyna, Lewofloksacyna) w empirycznym leczeniu niepowikłanego zapalenia pęcherza moczowego

Niepowikłane zapalenie pęcherza występuje jedynie u kobiet. W leczeniu stosuje się (w kolejności)
1. Fosfomycyna
2. Cefalosporyny
3. Biseptol

Każda infekcja dróg moczowych u mężczyzn z zasady jest powikłana. W leczeniu nie stosuje się Fosfomycyny, czy Furaginy. Idealnie uprzednio warto zlecić posiew moczu. Leczenie należy rozpocząć od Biseptolu. Następnie w każdym przypadku skierować do urologa.

Important notice:
On March 11, 2019 the European Commission implemented stringent regulatory conditions regarding the use of fluoroquinolones due to their disabling and potentially long-lasting side effects [...]. This legally binding decision is applicable in all EU countries. National authorities have been urged to enforce this ruling and to take all appropriate measures to promote the correct use of this class of antibiotics. In uncomplicated cystitis a fluoroquinolone should only be used when it is considered inappropriate to use other antibacterial agents that are commonly recommended for the treatment of these infections [...].
EAU Guideline 2021