Witam. Tydzien temu calkiem przypadkowo strzelilo mi cos w lewej stronie szczeki, gdy chcialam otwor

2 odpowiedzi
Witam. Tydzien temu calkiem przypadkowo strzelilo mi cos w lewej stronie szczeki, gdy chcialam otworzyć usta. Przez jeden dzien bolaly mnie miesnie szczeki zuchwowej, jednak nic nie wskazywalo, że teraz bedzie mnie strzelal podczas żucia jedzenia. Nic mi nie boli, nic nie czuje tylko mnie denerwuje te dzwieki strzelania. Moge normalnie mowic, nie strzela jak nic. Czy powinnam pojsc do fizjoterapetuty by mi przestawil szczeke?Czy przeszczekac pare tyg jak sie uspokoi?
Dzień dobry,
Polecam zrobić RTG czynnościowe stawu skroniowo-żuchwowego, aby wiedzieć co dokładnie się dzieje oraz udać się do fizjoterapeuty, ponieważ problem może niekoniecznie wynikać z zaburzeń w obrębie samego stawu ale również szyi i klatki piersiowej.
Pozdrawiam,
Alicja Dauksz

Dzień dobry, jako fizjoterapeuta także stomatologiczny mogę powiedzieć z doświadczenia, że mimo wszystko warto sprawdzić Pani dolegliwości i zdiagnozować zarówno stawy skroniowo-żuchwowe jak i cały aparat mięśniowy.

Dźwięki stawowe nie zawsze są czymś, czym należy się od razu martwić natomiast należy wziąć pod uwagę, że jest to tylko efekt, który pozostał po "przypadkowym strzeleniu przy otwarciu ust". Teraz pytanie dlaczego się tak stało i czy jest to coś istotnego.

Jest to poniekąd odpowiedź na Pani ostatnie pytanie - nie, wg mnie mimo wszystko się naradzić, tym bardziej, że sama Pani ocenia to jako coś nowego, dziwnego i drażniącego.

Co do samego przestawiania szczęki - zdarzyło mi się to parę razy i to na oddziale chirurgii szczękowej wraz z dentystami i chirurgiem szczękowym, więc jak idzie się domyślić, nastawianie jest stosunkowo rzadko.

Natomiast mamy tabun innych technik diagnostycznych i terapeutycznych, natomiast tak jak powiedziała koleżanka wyżej, warto sobie wykonać badanie RTG stawu skroniowo-żuchwowego, ale sugeruję zrobić projekcję boczną, nakierowaną, na którym będzie tylko staw (często widać dużo więcej, a to co nas interesuje jest za mało wyraźne i dentysta Panią odeśle na ponowne). Ewentualnie wykonać badanie MRI - wtedy prócz stawu i struktur kostnych widzimy również więzadła ( w tym rejonie też mogą dawać dźwięki przeskakiwania a mało kto o tym wie ). Pozdrawiam.