Witam. Syn ma 4 lata i 8 miesięcy. Mowa byla świetnie rozwinieta az do czasu kiedy pojawilo się jaka

3 odpowiedzi
Witam. Syn ma 4 lata i 8 miesięcy. Mowa byla świetnie rozwinieta az do czasu kiedy pojawilo się jakanie. Na początku bylo to tylko powtarzanie sylab na poczatku zdania. Pozniej nasililo się na tyle ze syn sie zapowietrzał i wogole nie mogl wypowiedziec zadnego wyrazu. W tym samym czasie okazalo sie ze jest powiekszony trzeci migdal i niedosluch. Pi zabiegu bylo lepiej.. Ale powtarzanie sylab zostalo. Trafilismy do logopedy. Do dzis cwiczymy typu krowa kro kro krowa krooowa. Tak to wyglada. Logopeda stwierdzil ze to jakanie rozwojowe i przejdzie, mamy czekaz do 6 roku zycia. Teraz zauwazylam ze syn i powtarza sylaby i robi przerwy miedzy wyrazami typu yyyy yyyy. Czasem mowi bardzo ladnie a czasem widac ze szuka slow, niekiedy tez mowi nie gramatycznie. Mam wrazenie ze syn mial bogatsze słownictwo w wieku 3 lat niz teraz. Co robic, jakie kroki podjąć. Dodam tez ze syn od roku chodzi do niemieckiego przedszkola, terapia z logopeda tez byla w języku niemieckim, gdzie syn na tamtym etapie wogole nie moeil w języku niemieckim. W domu posługujemy sie jezykiem polskim. Prosze o radę
Dzień dobry Pani.
Czy syn Państwa jest żywiołowym dzieckiem? Jak wygląda oddychanie? Czy syn choruje na serce?
Czy syn odbywał zajęcia neurologopedyczne w zakresie których były masaże języka, warg, policzków, żuchwy? Jak wygląda napięcie mięśniowe w ciele. Praca nadgarstka ręki, palcy? Czy wykonuje podstawowe próby artykulacyjne? Czy żuje, gryzie wszystkie pokarmy? Jak wygląda przetwarzanie słuchowe? Na te i inne pytania chętnie poznam odpowiedź. Służę pomocą w ocenie sprawności artykulacyjnej. Chętnie przybliżę Państwu, pokażę masaże, które mogą być pomocne w terapii Państwa synka. Poprowadzę terapię, jeśli okaże się niezbędna.
Sylwia Kot

Dzień dobry, w celu ustalenia właściwych zaleceń zawsze wymagana jest indywidualna konsultacja-zbyt mało danych.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 170 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Nie podała Pani, jaki jest ubytek słuchu. Regres słownictwa mógł nastąpić w wyniku niedosłuchu. Co do jąkania- trwa ono prawie półtora roku. Radzę wybrać się jak najszybciej do logopedy, który specjalizuje się w terapii jąkania dziecięcego i jednocześnie jest surdopedagogiem . Surdopedagog zajmuje się kształtowaniem systemu językowego oraz treningiem słuchowym koniecznym w przypadku dzieci z niedosłyszeniem. Terapia powinna uwzględniać te dwa kierunki. Dodatkowo syn posługuje się dwoma językami. To również należy uwzględnić w terapii. Zapraszam na konsultację.
Janina Nowacka (Poznań)