Witam. Syn ma 4 lata i 8 miesięcy. Mowa byla świetnie rozwinieta az do czasu kiedy pojawilo się jaka

3 odpowiedzi
Witam. Syn ma 4 lata i 8 miesięcy. Mowa byla świetnie rozwinieta az do czasu kiedy pojawilo się jakanie. Na początku bylo to tylko powtarzanie sylab na poczatku zdania. Pozniej nasililo się na tyle ze syn sie zapowietrzał i wogole nie mogl wypowiedziec zadnego wyrazu. W tym samym czasie okazalo sie ze jest powiekszony trzeci migdal i niedosluch. Pi zabiegu bylo lepiej.. Ale powtarzanie sylab zostalo. Trafilismy do logopedy. Do dzis cwiczymy typu krowa kro kro krowa krooowa. Tak to wyglada. Logopeda stwierdzil ze to jakanie rozwojowe i przejdzie, mamy czekaz do 6 roku zycia. Teraz zauwazylam ze syn i powtarza sylaby i robi przerwy miedzy wyrazami typu yyyy yyyy. Czasem mowi bardzo ladnie a czasem widac ze szuka slow, niekiedy tez mowi nie gramatycznie. Co robic, jakie kroki podjąć. Dodam tez ze syn od roku chodzi do niemieckiego przedszkola, terapia z logopeda tez byla w języku niemieckim, gdzie syn na tamtym etapie wogole nie moeil w języku niemieckim. W domu posługujemy sie jezykiem polskim. Prosze o radę
Dzień dobry,
opisane objawy są charakterystyczne dla niepłynności mówienia spowodowanej sytuacją, w której dziecko się znalazło. Takie problemy bardzo często występują u dzieci które znają jeden kod językowy i nagle musza zmierzyć się z nowym językiem, z którym wcześniej nie miały styczności. Dla dziecka dobrze byłoby ustalić język wiodący lub znaleźć jakieś przedszkole polonijne, w którym będzie uczony języka niemieckiego. Dla syna jest to prawdopodobnie silnie stresująca sytuacja, warto korzystać ze wsparcia logopedy lub psychologa.

Dzień dobry,

niepłynność mówienia może być spowodowana wieloma czynnikami, m.in. zbyt małą sprawnością aparatu mowy (dziecko chce dużo mówić, często szybko, a nie ma jeszcze takich umiejętności, szczególnie w przypadku dwujęzyczności), nieprawidłowym torem oddechowym (nawykowe oddychanie przez usta spowodowane przerostem migdałka), nieprawidłowym słuchem - o czym Pani wspomina, a także problemami emocjonalnymi. O jąkaniu wczesnodziecięcym zaczynamy mówić wtedy, gdy niepłynność utrzymuje się powyżej 6 miesięcy, wtedy zaczynamy terapię z logopedą. Niemniej jednak powinni Państwo dostać ćwiczenia i zalecenia, które mogą pomóc w tym, żeby nie nasilać niepłynności. Warto skonsultować się z polskim logopedą, nawet online.
Łączę pozdrowienia, Marcin Tyma
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Zaistniało kilka sytuacji traumatycznych. Należy odnaleźć pierwszą i zadziałać. Zapraszam na terapię traumy.