Witam Siostra nie wymawia literki R zamiast r wymawia j proszę o odpowiedź

7 odpowiedzi
Siostra nie wymawia literki R zamiast r wymawia j proszę o odpowiedź
Nie wiem ile lat ma siostra, jeżeli to dziecko to wg norm rozwojowych głoska R pojawia się między 5 a 7 rokiem życia. Proponuję konsultację z logopedą który oceni budowę aparatu artykulacyjnego i ewentualnie zaleci ćwiczenia które mogą pomóc w wywołaniu głoski R, dodatkowo specjalista może ocenić słuch fonematyczny i poprawność realizacji innych głosek.

Głoska r pojawia się rozwojowo najpóźniej. Może być zastepowana wcześniej, ale głoską l. Zamiana r na j wymaga konsultacji z logopeda niezależnie od wieku. Pozdrawiam
Dzień dobry!
Po pierwsze logopeda musi obejrzeć aparat artykulacyjny, czy nie istnieją przeszkody anatomiczne w realizacji prawidłowo brzmiącej głoski R. Może się okazać, że będzie konieczne wykonanie podcięcia wędzidełka podjęzykowego. Terapia rotacyzmu jest trudna, ale przy dużym zaangażowaniu ze strony Pacjenta i logopedy daje efekty. Zachęcam!
Nie wiem ile lat ma siostra. Zachęcam do konsultacji logopedycznej.
Witam , radzę skonsultować sie z logopedą, który oceni budowę aparatu artykulacyjnego. Opisany przez Panią sposób wymowy głodki r jest nieprawidłowy z uwagi na brak pionizacji języka. Przyczyną może być mała ruchomość języka bądź za krótkie wędzidełko podjęzykowe. Warto sprawdzić w czym tkwi przyczyna. Pozdrawiam
Proszę udać się do logopedy. Należy ocenić budowę i sprawność języka. Podjąć konkretne działania np w przypadku skróconego wędzidełka podjęzykowego oraz rozpocząć właściwą terapię logopedyczną. Powodzenia.
Dzień dobry, brak wieku siostry.Jednak zastępowanie głęboko głoską j to nie rozwojowa artykulacja i zawsze wymaga wsparcia logopedy. Trzeba ocenić powód braku właściwej pozycji żuchwy.
Użycie narzędzi specjalistycznych pomoże w szybszym robieniu postępów. Najpierw jednak będzie potrzebna ocena budowy i sprawności jamy ustnej.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.