Witam serdecznie .Zacząłem dietę odchudzająco-eliminacyjną na nietolerancję pokarmowe.Uwzględniłem P

2 odpowiedzi
Witam serdecznie .Zacząłem dietę odchudzająco-eliminacyjną na nietolerancję pokarmowe.Uwzględniłem Pani dietetyk moje przypadłosci czyli trądzik różowaty ,rumień.
W moim jadłospisie znalazły się takie rzeczy jak pieprz,pieprz cayenne, sos sojowy i dużo pomidorów w różnej postaci (pomidory,pomidory z puszki ,przecier pomidorowy)Z tego co mi wiadomo przy trądzikiem różowatym i rumieniu nie powinno być tych rzeczy w moim menu.Czy to prawda ?Jeśli tak to muszę pomyśleć o zmianie dietetyka.Dziękuje.
Dzień dobry, proszę zgłosić się z wątpliwościami do swojego dietetyka. Na pewno wytłumaczy dlaczego wybrał takie, a nie inne produkty podczas komponowania jadłospisu. Proszę również sprawdzić gdzie dietetyk uzyskał wykształcenie. Niestety w naszym kraju nie jest to zawód regulowany prawnie. Osoba, bez wykształcenia (np. tylko po weekendowym kursie online) może nazywać siebie dietetykiem i pracować w zawodzie. Dietetyk odpowiednio przygotowany do pracy z pacjentem powinien mieć dyplom minimum licencjata uzyskany na uczelni wyższej (np. na Uniwersytecie Medycznym). Badania wskazują, że sól, produkty bogate w histaminę (np. pomidory, bakłażan, szpinak, owoce cytrusowe, kakao, kiszonki, salami), mleko odtłuszczone, alkohol, słodycze, cynamon, pieprz czarny, chili mogą nasilać objawy trądziku różowatego. Spożywanie gorących potraw oraz napojów może również powodować nasilenie objawów. Jednak ważne są ilości poszczególnych składników i ich dopasowanie na podstawie obserwacji swojego organizmu i jego reakcji. Istotny jest również szczegółowy wywiad zdrowotno-żywieniowy w celu oceny stanu mikrobiomu jelitowego i ewentualnie dostosowanie probiotykoterapii. Ważne jest także ustalenie, czy nie występują takie choroby jak IBS, SIBO czy zakażenie H. pylori, które mogą nasilać objawy. Dopiero kompleksowe podejście może zmniejszyć nasilenie trądziku. Pozdrawiam, dietetyk mgr Ewelina Dąbek

Dzień dobry, wątpliwości należy zgłosić do specjalisty, który takie zalecenia oraz taki jadłospis wystosował oraz poprosić o argumentację, moim zdaniem są to niewłaściwe zalecenia. Najlepiej zwrócić uwagę, aby specjalista, do którego się zgłaszamy jest osobą z min. dyplomem licencjata, uzyskanym na uczelni wyższej medycznej, a nie po "podyplomówce". Jest szereg badań, które można by było wykonać, ponieważ często zmiany trądzikowe łączą się z innymi chorobami współistniejącymi, np. insulinooporność lub SIBO - co niewątpliwie nasila objawy oraz jest konieczność eliminacji produtków. Pozdrawiam serdecznie.