Witam serdecznie, w jaki sposób zaburzenia osobowości anankastycznej wpływają na zaburzenia obsesyj

3 odpowiedzi
Witam serdecznie,
w jaki sposób zaburzenia osobowości anankastycznej wpływają na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i vice versa?

Pozdrawiam serdecznie
Zaburzenie osobowości obsesyjno - kompulsyjnej jest innym rozpoznaniem niż zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne. Zaburzenie osobowości obsesyjno - kompulsyjnej odnośnie się do utrwalonych nieprawidłowych wzorców osobowości takich jak: nadmierny skrupulatyzm i drobiazgowość, perfekcjonizm, brak elastyczności, trudność w delegowaniu zadań i przyjmowaniu perspektywy innych osób. Takie cechy jak perfekcjonizm, mogą doprowadzić do wielokrotnego powtarzania czynności. Jeśli zacznie towarzyszyć temu lęk, może to doprowadzić do tego, że w celu redukcji myśli obsesyjnej („Muszę robić wszystko dokładnie”) osoba zacznie angażować się w zachowanie kompulsyjne (powtarzanie czynności lub jej sprawdzanie). Zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne może rozwinąć się na podstawie zaburzenia osobowości obsesyjno - kompulsyjnej ze względu na brak elastyczności poznawczej. Elastyczność poznawczą jest zdolnością do responsywnego reagowania w zależności od zmieniających się bodźców. Brak elastyczności poznawczej lub ograniczona elastyczność objawia się w formie trudności w przerwaniu określonego działania, pomimo świadomości bezcelowości własnego działania. Skuteczną formą leczenia są techniki CBT lub psychoterapia psychodynamiczna.

Tak najkrócej rzecz ujmując, to zaburzenia osobowości anankastycznej mogą przyczyniać się do rozwoju zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, a jednocześnie te ostatnie mogą nasilać objawy anankastyczne. Wzajemne oddziaływanie może zwiększać trudności w funkcjonowaniu psychicznym i społecznym.
Zaburzenia osobowości anankastycznej, które wcześniej nazywano zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, mają pewne podobieństwa do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (ZO-K), ale są to jednak dwie różne kategorie zaburzeń psychicznych.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (ZO-K) są stanem, w którym osoba doświadcza obsesyjnych myśli i/ lub kompulsji, które są trudne do kontrolowania i powodują znaczące cierpienie lub utrudniają funkcjonowanie. Obsesyjne myśli są natrętnymi myślami, które powracają uporczywie i niechciane, podczas gdy kompulsje są powtarzającymi się zachowaniami lub rytuałami, których celem jest zmniejszenie lęku lub zapobieżenie katastrofie.
Zaburzenia osobowości anankastycznej (zwane również osobowością obsesyjno-kompulsyjną) charakteryzują się nadmierną perfekcjonistycznością, pedantyzmem, uporczywą potrzebą kontrolowania sytuacji, rygorystycznymi normami moralnymi oraz skłonnością do utrzymywania dystansu interpersonalnego. Osoby z tym zaburzeniem często są zafiksowane na szczegółach, nieelastyczne i mają trudności w delegowaniu zadań.

Mimo że ZO-K i osobowość anankastyczna mają pewne podobieństwa, na przykład obsesyjność i kontrola, to nie wszystkie osoby z osobowością anankastyczną muszą mieć objawy ZO-K, ani wszystkie osoby z ZO-K nie muszą mieć osobowości anankastycznej.

Jednakże, jeśli występują oba te stany, mogą się one wzajemnie nasilać. Na przykład, osoba z osobowością anankastyczną może mieć skłonność do obsesyjnych myśli i kompulsywnych zachowań, co może prowadzić do wystąpienia objawów ZO-K. Z drugiej strony, osoba z ZO-K może przejawiać cechy osobowości anankastycznej, takie jak nadmierna perfekcjonistyczność czy skłonność do kontroli.
Wzajemne oddziaływanie między tymi dwoma stanami wymaga indywidualnej oceny i podejścia terapeutycznego. Terapia poznawczo-behawioralna, terapia poznawcza, oraz terapia interpersonalna mogą być skuteczne w leczeniu zarówno ZO-K, jak i zaburzeń osobowości anankastycznej.