Witam serdecznie, od kilku tygodni codziennie, pomimo spożywania posiłków w regularnych odstępach cz

2 odpowiedzi
Witam serdecznie, od kilku tygodni codziennie, pomimo spożywania posiłków w regularnych odstępach czasu, towarzyszy mi prawie ciągle uczucie głodu. Jestem osobą dość intensywnie trenującą kolarstwo i staram się odżywiać zdrowo, natomiast z powodu startów w zawodach przez około dwa miesiące byłam na diecie redukcyjnej. Dodam jeszcze, że rok temu udało mi się wyjść z zaburzeń odżywiania spowodowanymi bardzo szybką utratą kilogramów w bardzo krótkim czasie. Z tego powodu od tego czasu zmagałam się z zaburzeniami miesiączkowania, która do tej pory jeszcze nie powróciła. Wykonałam badania z krwi, które nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Bardzo proszę o poradę, co może być spowodowane takim ciągłym uczuciem głodu i jak można sobie z tym poradzić.
Uczucie permanentnego głodu może mieć wiele przyczyn. Przy zaburzeniach odżywiania, dietach bardzo nisko kalorycznych i zaburzeniach hormonalnych nie ma jednej odpowiedzi. W pierwszej kolejności kontrola stanu zdrowia z lekarzem w tym endokrynologiem lub ginekologiem. Od strony żywieniowej, poza regularnością posiłków, bardzo ważne jest dopasowanie kaloryczności i rozkładu makroskładników (białko, tłuszcz, węglowodan), szczególnie jeśli towarzyszy temu intensywny wysiłek fizyczny. Takie dopasowanie wymaga szczegółowej analizy Pani zachowań żywieniowych oraz idealnie - dzienniczka żywieniowego z kilku dni i dokładnego wywiadu. Uczucie głodu może być też związane ze stanem psychicznym. Warto skorzystać z pomocy specjalisty w tym zakresie.

Szanowna Pani,
ogólnie podstawową przyczyną tego głodu ( z bardzo dużym prawdopodobieństwem - bo bez wywiadu i odpowiednich badań trudno to ustalić) jest spożywanie przez Panią dużej ilości węglowodanów. Dochodzą do tego zapewne i przyczyny oboczne. Jeżeli jest Pani zainteresowana tym, by efektywnie zapanować nad własnym ciałem, to zapraszam do kontaktu.
Teraz zaś życzę Pani pięknych świąt Bożego Narodzenia i opieki Dzieciątka Jezus nad całą Pani rodziną.
Pozdrawiam ciepło,
Bogusław Bienias