Witam serdecznie moje pytanie brzmi Miałam robiona gastroskopie wyszło wszystko w porządku jednak

3 odpowiedzi
Miałam robiona gastroskopie wyszło wszystko w porządku jednak ciągle mam zgage taka że pali mnie mostek i czuje się jak smok. Miałam podawany ulgastran i controloc20. Chwilowo przeszło jednak od nowa mam straszną zgage. Co mam dalej zrobić gdzie się udać.
Zgaga jest spowodowana nadmiarem tłuszczu w diecie lub reakcją organizmu na nietolerancje pokarmowe. Proszę się obserwować, po których produktach występuje najczęściej i zwyczajnie wyeliminować je z diety. Jeśli występuje prawie po wszystkim trzeba zrobić testy na nietolerancje pokarmowe.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Wg mojego stanu wiedzy powyższa przyczyna Twoich zaburzeń może mieć podłoże czynnościowe. Mechanizm pojawiania się refluksu i zgagi już opisywałem ale i tym razem się powtórzę:
Żołądek jest połączony z przełykiem a przełyk z górnym odcinkiem kręgosłupa (trzonami kręgów) przez włókna Charpy'ego. W jamie brzusznej panuje ciśnienie dodatnie a w jamie klatki piersiowej (gdzie znajduje się przebiega i przyczepia) przełyk. Jeśli dana osoba ma wzmożone napięcie w obszarze prostowników grzbietu ( np. bardzo mocno używa tylko tej grupy mięśni w stosunku do innych grup mięśniowych w codziennym funkcjonowaniu) to to wzmożone napięcie powoduje utratę kifozy piersiowej - co daje wyprost w kręgosłupie piersiowym (plecy płaskie). Ten wyprost przenosi napięcie na przełyk przez wspomniane wyżej włókna a przełyk - zgodnie z modelem tensegrity( ciągłości napięcia) - na żołądek. Gdy żołądek jest pociągany do góry to m in. ze względu na różnicę ciśnień między ww jamami ciała " to niejako "dzieli się " swoją zawartością z przełykiem. Zwróć proszę uwagę, że osoby które mają problemy w obszarze brzucha (refluks,kolki, nudności etc.) ustawia swoje ciało właśnie w pozycji zgięciowej - to właśnie ta pozycja zmniejsza napięcie w obszarze trzewii!!
Jeśli chcesz spróbować trwale pozbyć się swoich gastrycznych objawów ( a nie tylko łagodzić ich objawy poprzez dietę/ leczenie farmakologiczne) to szukaj terapeuty specjalizującego się w terapii / osteopatii wisceralnej/trzewnej. Są to odpowiednie rękoczyny służące normalizacji napięć tkanek zarówno przyczynowych jak i reaktywnych. Życzę powodzenia,
Daniel
Oprócz wyżej podanych przyczyn, żołądek może być niedokwaśny i wskutek tego wpust się otwiera
powodujac zgagę którą często możemy pomylić z nadkwaśnością. Czy podczas gastroskopii było sprawdzone pH żołądka ? Można też zrobić biorezonans lub prosty test sody by sprawdzić czy żołądek jest nadkwaśny czy niedokwaśny

Eksperci

Marlena Mrozek

Marlena Mrozek

Dietetyk

Jastrzębie-Zdrój

Katarzyna Wileńska

Katarzyna Wileńska

Dietetyk

Białystok

Agnieszka Petrów

Agnieszka Petrów

Dietetyk

Kraków

Katarzyna Sumiec-Szyfner

Katarzyna Sumiec-Szyfner

Dietetyk

Kraków

Angelika Walczak

Angelika Walczak

Dietetyk

Gdańsk

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 102 pytań dotyczących usługi: refluks żołądkowo-przełykowy
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.