Witam serdecznie ! Mój problem to mój 19 syn . Jest chlopakiem ktory od zawsze sprawiał problemy wyc

28 odpowiedzi
Witam serdecznie ! Mój problem to mój 19 syn . Jest chlopakiem ktory od zawsze sprawiał problemy wychowawcze , ukończył tylko gimnazjum szkołę zawodową nie ukonczyl , rok tem zrobil prawo jazdy i niestety w tym roky je stracił ponieważ jechał pod wpływem alkoholu . Zauwazylam ze coraz czesciej zaglada do kieliszka oszukuje i kłamie i do tego jest bardzo agresywny chciała bym mu pomóc ale nie wiem gdzie sie udac po porade . Bardzo proszę o pomoc .
Witam Panią serdecznie!
Pani syn jest osobą pełnoletnią. W tym przypadku on sam musi zadecydować, czy chce uczestniczyć w terapii psychologicznej. Jednak zrozumiałym jest Pani niepokój o jego dobro. Nie mniej jednak to on poniesie konsekwencje swojego zachowania i pewnych rzeczy nie będzie Pani mogła zmienić. Można spróbować porozmawiać z synem, zachęcić go do skorzystania z pomocy specjalisty. Może Pani otwarcie wyrazić swój niepokój o niego - bez natarczywości, rozkazów. A Panią zachęcam również do tego, aby zadbała Pani o swoje zdrowie psychiczne. Być może podczas terapii, konsultacji spojrzy Pani na swoją sytuację z innej perspektywy i znajdzie rozwiązanie. Pozdrawiam! Milena Wyszyńska

Szanowna Pani, biorąc pod uwagę opisaną sytuację, zastanawiam się czy Pani syn widzi te problemy i jest zainteresowany ich rozwiązaniem. W tym opisie nie bardzo widzę pole do pracy z nim a bardziej miejsce na Pani pracę z psychologiem. Gorąco zachęcam do poszukania w swojej okolicy specjalisty zajmującego się problemem agresji (takie osoby bardzo często pracują w ośrodkach pomocy kryzysowej lub placówkach MOPS. Taka osoba pomoże przede wszystkim Pani, powie co robić w sytuacjach kiedy syn jest wobec Pani agresywny czy próbuje manipulować. Wydaje mi się, że obecnie syn nie ma żadnej motywacji do zmiany, natomiast Pani zmiana zachowania wobec niego może sprawić że i on zauważy że powinien coś spróbować skorygować. Joanna Frąckowiak
Witam.Z Pani opisu wynika,że w związku z zachowaniem syna przeżywa Pani wiele niepokoju i trudności. I najprowdopodobniej związane są one z nadużywaniem przez niego alkoholu .Warto udać się po poradę do specjalisty - terapeuty uzależnień i współuzależnienia .Wspólnie z terapeutą ustali Pani jak najlepiej można pomóc synowi a także jak pomóc sobie .Obecna życiowa sytuacja na pewno mocno Pani dokucza więc o siebie też warto się zatroszczyć.Pozdrawiam serdecznie.Izabela Kuminiak
Dzień dobry

Szanowna Pani
Zapraszam do kontaktu telefonicznego.

Chętnie udzielę Pani wyczerpujących informacji na temat uzależnienia i jego leczenia. Przedstawię Pani dostępne formy terapi i w ślad za tym możemy stworzyć dla niego indywidualny szyty na miarę kompleksowy plan terapii
i wdrożyć go konsekwentnie w życie.

Pozdrawiam
Daria Rybarczyk
Kier. Kliniki AGNUS
CENTRUM PSYCHOTERAPII
Willa Arkadia
Dzień dobry,
Najlepszym rozwiązaniem w Pani sytuacji będzie skorzystanie z pomocy specjalisty psychoterapii uzależnień i współuzależnienia w Poradni Leczenia Uzależnień - taka poradnia znajduję się w każdym większym mieście, leczenie jest finansowane przez NFZ.
Życzę powodzenia

Pozdrawiam
Anita Dominiak
Witam,
Rozumiem, że pani dorastający syn z jednej strony jest powodem wielu pani niepokojów i kłopotów, a jednocześnie zależy pani na tym, by go wspierać w radzeniu sobie w życiu. Objawy, o których pani pisze, to jest trudności wychowawcze i szkolne w przeszłości, obecnie zaś używanie alkoholu i utrata prawa jazdy w związku z nim, oszukiwanie i agresywne zachowanie rzeczywiście mogą wskazywać na to, że syn sobie nie radzi i potrzebuje wsparcia - być może w budowaniu umiejętności społecznych i komunikacyjnych, radzenia sobie z emocjami, zastępowania zachowań agresywnych innymi. Być może także w grę wchodzi uzależnienie lub zagrożenie uzależnieniem od alkoholu lub innych substancji. Proponuję podpowiedzieć synowi kontakt z jedną z organizacji, zajmujących się tego typu problemami albo też skontaktować się z nimi i zaproponować synowi od razu konkretne możliwości - adresy, godziny pracy, specjalistę. Nie wiem, skąd pani pochodzi, dlatego trudno mi zaproponować konkretne miejsce, ale bardzo dużo przydatnych informacji znajdzie pani na stronach internetowych tych organizacji:
1) PARPA czyli Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - baza placówek leczniczych z całej Polski, dużo informacji o uzależnieniach i współuzależnieniu, a także o przemocy w rodzinie i pomocy, gdy ma miejsce;
2) Niebieska LInia - informacje o przemocy, agresji, placówkach pomocowych, infolinia dla osób szukających wsparcia i informacji.
O możliwości pomocy można także dowiadywać się w lokalnym OPS (ośrodek pomocy społecznej), w poradniach psychologiczno-pedagogicznych (grupy dla młodzieży, praca z agresją, warsztaty i treningi zastępowania agresji) oraz wszelkiego rodzaju instytucjach pozarządowych pracujących z młodzieżą i młodymi osobami dorosłymi. Bazę instytucji pozarządowych, pogrupowanych według obszaru działania znajdzie pani tutaj poszukując w internecie "Baz NGO" czyli strony baz instytucji pozarządowych - jest tam między innymi dział poświęcony osobom uzależnionym, a także dział obejmujący młodzież.
Pozdrawiam ciepło,
Ewa Kaczorkiewicz
Proszę o kontakt telefoniczny.
Proszę spróbować udać się do najbliższej poradni leczenia uzależnień. Terapeuci wskażą Pani odpowiedni kierunek działań.
Szanowna Pani. Wydaje się iż najlepszą osobą, do której można byłoby się zgłosić jest psycholog lub terapeuta, który w miarę możliwości ma doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi. Pozdrawiam RP
Witam, zachęcam Panią do osobistej konsultacji z psychologiem, ponieważ temat jest dość skomplikowany, a powody zachowania syna mogą być przeróżne. Może się okazać, że tak naprawdę zamiast syna, pomocy potrzebuje bardziej Pani - chociażby właśnie w postępowaniu wobec syna sprawiającego kłopoty. Temat jest naprawdę skomplikowany i nie chciałabym tu więcej pisać, żeby niczego nie sugerować ani nie wprowadzać w błąd, przy tak niewielkiej ilości informacji, która od Pani dostałam. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy specjalisty, pomagając sobie- pomoże Pani również synowi. Pozdrawiam serdecznie :)
Dzień dobry,

myślę, że sytuacja jest problematyczna, bo syn jest już osobą pełnoletnią i ma prawo decydować o sobie i może być trudno udać się z nim po pomoc psychologiczną. Możliwe, że warto zaproponować mu wspólne sesje terapii systemowej, gdzie oprócz syna mogą pojawić się także rodzice. Myślę, że dzięki takim spotkaniom mogą Państwo lepiej zrozumieć siebie nawzajem i pomóc synowi w jego aktualnych trudnościach, bo z listu wynika, że dotychczasowe "domowe" sposoby zawodzą. Proszę też zwrócić uwagę, czy syn nie ma predyspozycji do uzależnień.

pozdrawiam
Anna Jerzak/Psychonomia.pl
Dzień dobry Pani,
Syn jest osobą pełnoletnią i dopóki nie zagraża sobie ani innym, nie ma możliwości zobligowania Go do leczenia. To, co Pani może zrobić, to spróbować z nim na spokojnie porozmawiać, aby zgłosił się do lekarza psychiatry i terapeuty uzależnień. Być może pewne zachowania wynikają z nadużywania substancji psychoaktywnych, ale to nie musi być jedyny powód. Dopiero po zebraniu wnikliwego wywiadu włącznie z prześledzeniem sytuacji Państwa rodziny, oraz chorób somatycznych syna (o ile się na coś leczy) można coś więcej sensownego powiedzieć. Pani również może zgłosić się po wsparcie do terapeuty uzależnień, bądź do psychoterapeuty. Może Pani pójść do Poradni Zdrowia Psychicznego do lek. psychiatry po skierowanie do psychologa. Do terapeuty uzależnień nie trzeba skierowania.
Pozdrawiam Paulina D.
Dzień dobry, proszę poszukać pomocy w poradni uzależnień lub u psychoterapeuty uzależnień. Proszę się nie zrażać, jeśli syn odmówi na początku wizyty. Jest również możliwe, by Pani sięgnęła po pomoc dla siebie. Pozdrawiam Panią serdecznie . Katarzyna Zalewska
Witam. Pani syn jest już pełnoletni więc powinien sam szukać dla siebie pomocy. Pytanie, czy syn dostrzega problem. Z jednej strony dobrze, że Pani postawa jest pełna troski, z drugiej strony być może syn nadal czuje się dzieckiem - beztroskim, bezkarnym i dlatego nie ma motywacji do zrobienia porządku ze sobą.. Syn powinien zacząć ponosić odpowiedzialność za swoje poczynania, nie jest dobrze wyręczać go w jego problemach. Jeżeli syn mieszka z Panią, może warto postawić mu twardy warunek: "Możesz nadal mieszkać u mnie, ale musisz rozpocząć terapię". Dopóki syn będzie wspomagany i holowany, nie będzie miał wystarczającej potrzeby skonfrontowania się ze swoim stylem życia i zachowaniem. Ma Pani prawo chronić siebie i wyznaczać granice. Powodzenia.
Pani syn jest już dorosłym mężczyzną. Nie może go Pani zmusić do wizyty u psychologa, jednak zachecam do namówienia go na takie spotkanie razem z Panią, jeśli zechce lub indywidualnie.
Witam,
Jeżeli syn jest pełnoletni to niestety, ale sam musi zgłaszać się po pomoc psychologiczną. Chyba, że zostanie zmuszony przez sąd do podjęcia terapii odwykowej dla osób uzależnionych od alkoholu. Pani może skorzystać z pracy z psychologiem, żeby lepiej radzić sobie z zaistniałą sytuacją, ale taki kontakt nie będzie miał na celu pomocy bezpośredniej synowi, mógłby być raczej wsparciem dla Pani.
Pozdrawiam,
D. Radomska- Talar
Szanowna Pani, zachowanie syna rzeczywiście brzmi niepokojąco i rozumiem , że bardzo się Pani martwi. Warto, żeby udała się Pani do Poradni Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia. Ważne, żeby była to poradnia lub ośrodek, w którym będzie oferta nie tylkodla osób pojących ale też dla rodziców osób nadużywających alkoholu (każda większa poradnia pomaga takim osobom). Dowie się Pani co może Pani robić a czego unikać, by nie pogłąbiać proglemu i maksymalnie zwiększyć szanse , że syna zgłosi się po pomoc.
Witam,

Zachecam Panią aby zadzwonić, napisać czy pójść do specjalisty. Lepiej o raz za dużo, niż potem żałować, że się tego nie zrobiło wcześniej. Wielu problemom można dość łatwo zapobiec, jeśli podejmie się w porę stosowne działania.
Syn jest jeszcze w trudnym wieku i być może o pewnych sprawach cieżko mu rozmawiać z rodzicem.
Na tym etapie warto zwrócić się do psychologa, który pomoże zorientować się w skali problemu.
Jest również możliwość korzystania za darmo lub za niewielką opłatą z Ośrodków Socjoterapii Młodzieży którzy pomagają nastolatkom sprawiającym problemy wychowawcze.

Pozdrawiam
Dagmara Maćkiewicz
Witam.
Faktycznie opisane przez Panią zachowanie syna jest niepokojące i może świadczyć o problemach lub trudnych emocjach, których syn doświadcza. Rozumiem, że Pani, jako matka, bardzo przeżywa obecną sytuację i uważam, że słusznie szuka Pani pomocy dla swojego dziecka. Nie wiem z jakiego jest Pani miasta, ale dobrze byłoby znaleźć psychologa, który przyjmuje w miejscu Pani zamieszkania. Być może Pani synowi będzie łatwiej otworzyć się przed kimś obcym, kto będzie potrafił udzielić mu wsparcia i pomocy. W tym miejscu pojawia się jednak pytanie czy Pani syn będzie chciał z tej pomocy skorzystać. Jest on przecież dorosłym człowiekiem i sam decyduje o sobie. Jeżeli nie będzie chciał on skorzystać z konsultacji psychologicznej, może Pani sama udać się do psychologa - choćby po to, żeby dowiedzieć się co może Pani zrobić, aby nawiązać z synem lepszy kontakt.
Proszę poszukać w okolicy jakiegoś psychologa, może być też terapeuta uzależnień. Ważne, by na początek udało się Pani nakłonić syna na wizytę, może być wspólna razem z Panią. Niepokojące są bowiem zachowania syna, o których Pani wspomina, w tym skłonność do alkoholu, kłamstw i agresja. Proszę postarać się nakłonić syna na wizytę tłumacząc, że martwi się Pani o niego, o to, że może zrobić sobie lub innym jakąś krzywdę (jazda pod wpływem alkoholu).
Witam Panią, najlepiej, żeby syn skorzystał z pomocy psychologa i być może później uczestniczył w długoterminowej psychoterapii. Musi być jednak spełniony podstawowy warunek: syn "musi" tego chcieć; jeśli nie ma motywacji do terapii, to nie ma sensu na niego naciskać. Terapia jest skuteczna wyłącznie wówczas, gdy pacjent ma motywację do pracy nad sobą, chce siebie zmieniać; jeśli tego nie ma, terapia nie przynosi żadnych efektów. Rozumiem, że Pani jest bardzo z tym ciężko i czuje się bezradna. Syn już jest osobą pełnoletnią i sam bierze odpowiedzialność za własne życie. Może Pani jednak sama skorzystać z pomocy/wsparcia psychologa lub/i psychoterapeuty, aby zrozumieć, jak Pani czuje się w zw.z trudnym kontaktem z synem i jak do tego podchodzić. Dobrze by było, gdyby zadbała Pani także o siebie. Jeśli jest Pani z Kielc i okolic, to zapraszam do siebie na konsultacje. Ew. do konsultacji przez skypa, jeśli mieszka Pani daleko od miejsca najbliższego gabinetu terapeutycznego. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam! Dziękuję za kontakt i zaufanie. Przyjmuję w 3 przychodniach w Łodzi: Adamed ul. Paderewskiego 11 Medicus ul. Piotrkowska 100 i Przychodnia medycyna Grabieniec ul. Zachodnia 12a/12C Trzeba mieć skierowanie od lekarza rodzinnego, bądź psychiatry. Zapraszam do kontaktu bezpośredniego. Przyjmuję w ramach NFZ Pozdrawiam Aneta Rybińska.
Dzień dobry.
Syn jest pełnoletni więc on musi podjąć decyzję, czy chce podjąć się terapii czy nie i on będzie ponosił konsekwencje. Być może rozwiązaniem w Pani sytuacji może być skorzystanie z pomocy specjalisty psychoterapii uzależnień i współuzależnienia w Poradni Leczenia Uzależnień. Zachęcam do otwartych, nieoceniających rozmów oraz do tego, żeby Pani zadbała o siebie – swój komfort psychiczny.
Pozdrawiam
Marek Wójs
Najlepiej będzie udać się z synem do najbliższej poradni uzależnień.
Witam serdecznie. Przypadek Pani syna prawdopodobnie kwalifikuje się do diagnozy pod kątem psychoterapii. Niezależnie od tego zalecam bardzo konsekwentne postępowanie wobec syna, szczególnie jeśli chodzi o pieniądze ich wydawanie oraz wypełnianie obowiązku szkolnego. Przypominam również, że syn zgodnie z prawem jest dorosły i sam o sobie stanowi. Bez jego zgody nie można podjąć żadnych działań.
Witam,

Jeżeli zauważa pani trudność syna w alkoholu, najlepiej skontaktować się z ośrodkiem od uzależnień w miejscu gdzie pani mieszka. I myślę tu o pomocy dla pani, by tam pokierowano zachowaniem pani w taki sposób, by pomóc właśnie przez to synowi.

Z poważaniem, Magdalena Pstrągowska
Witam, z tego co Pani przedstawia to z Synem macie różne trudności. Jeżeli Pani podejrzewa, że Syn może mieć problem z alkoholem najlepiej udać się do specjalisty zajmującego się uzależnieniami. Nawet jeżeli Syn nie jest uzależniony to fachowa pomoc pomoże Wam zrozumieć przyczyny zachowania i podpowie jak można zmienić ich schemat. Pozdrawiam
Dobry wieczór,
proszę udać się do najbliższego Ośrodka Terapii Uzależnień. Pracujący tam fachowcy winni udzielić Pani wszelkich informacji dotyczących tego jak reagować wobec osoby nadużywającej alkoholu oraz jak zadbać o siebie w tej bardzo trudnej sytuacji. Osoba nadużywająca alkoholu ma wpływ na całą rodzinę, wszyscy bliscy będący z nią w relacji odczuwają destrukcyjny wpływ jej zachowań i ponoszą ich konsekwencję. Pani syn na ten moment najprawdopodobniej nie ma świadomości problemu i nie chce się leczyć, dlatego Pani postawa jest bardzo istotna dla dalszego rozwoju zdarzeń. W szczegółach nakreślą to Pani specjalisći w OTU. Pozdrawiam ciepło