Witam serdecznie,moim problemem są plamy czerwone na klatce piersiowej,szyji,plecach po wypiciu mocn

2 odpowiedzi
Witam serdecznie,moim problemem są plamy czerwone na klatce piersiowej,szyji,plecach po wypiciu mocniejszego alkoholu (wódka,piwo mocniejsze)ktore znikaja po upływie np.3godzin .Co można z tym zrobić? Czy jestem uczulony na alkohol lub jakiś w nim znajdujący sie składnik.Zaznacze że wzrasta mi ciśnienie głowy .Prosze o odpowiedź .
Witam serdecznie,
opisane plamki są normalnym objawem. Po wypiciu alkoholu rozszerzają się naczynia krwionośne, co widać - tak jak u Pana - w postaci czerwonych plamek (na szyi, twarzy, klatce piersiowej). Wzmożone jest też uwalnianie ciepła z organizmu (pocimy się lub jest nam po prostu gorąco). Trzeba pamiętać, szczególnie przy nadciśnieniu, że początkowy spadek ciśnienia nie trwa długo :). Po pewnym czasie ciśnienie krwi zaczyna rosnąć (odczuł to Pan, to też fizjologicznie prawidłowe). Podkreślam jednak, że to może okazać się niebezpieczne dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Także zależy, jak bardzo to ciśnienie u Pana wzrosło oraz czy choruje Pan na nadciśnienie.
Cukrzycy także powinni uważać z piciem alkoholu, po wypiciu alkoholu następuje gwałtowny spadek glukozy we krwi, co może prowadzić nawet do śpiączki.
Wszystko z umiarem :-)
Podsumowując, Pana objawy - jeśli chodzi o mechanizm działania alkoholu - są prawidłowe, jednak nie mam informacji do jakich wartości wzrosło ciśnienie krwi u Pana lub czy wie Pan o swojej ewentualnej chorobie związanej z nadciśnieniem. Wtedy należy wziąć to pod uwagę przy kolejnej ekspozycji na alkohol.
Pozdrawiam,
Żaneta Wojtalewicz

Dzień dobry, w Pana przypadku poruszyłbym temat z lekarzem rodzinnym i/lub gastrologiem, ponieważ z jednej strony te objawy mogą być "normalne" i wiązać się z odpowiedzią organizmu na spożycie alkoholu, a z drugiej strony mogą świadczyć o nietolerancji histaminy/niskim poziomie DAO. Pana pytanie wykracza poza zero-jedynkową odpowiedź i należałoby przeprowadzić dobry wywiad + wykonać badania krwi. Pozdrawiam, S.K.