Witam serdecznie, jestem mamą dwóch dziewczynek (18m. i 5 l) chorych na astmę oskrzelową, dziewczynk

8 odpowiedzi
Witam serdecznie, jestem mamą dwóch dziewczynek (18m. i 5 l) chorych na astmę oskrzelową, dziewczynki mają też delikatne alergie (2,3 stopień). Młodsza córka była już dwa razy w szpitalu z zapaleniem płuc i miała niską saturację . Obecnie cały czas jest zaflegmiona (pomimo, że jest cały czas na lekach)zauważyłam, że ciężko jej się oddycha nie charczy i nie świszczy, ale bardzo szybko się męczy i dyszy. Zastanawiam się czy w związku z takim jej dziwnym oddechem wskazane by było zaopatrzyć się w pulsoksymetr nie wiem czy dobrze nazwałam to urządzenie) dodam, że leżąc z córeczką w szpitalu za każdym razem ta saturacja albo była niska albo nie dało się jej sprawdzić.Bardzo proszę o podpowiedź czy jest sens kupować to urządzenie. Z góry dziękuje
Sam pulsoksymetr nie rozwiąze sprawy. Konieczna jest prawdopodobnie dalsza diagnostyka opisywanych przez Panią zmian. Czyli wskazana konsultacja pulmonologa dziecięcego
AD

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Urządzenie przydaje się najbardziej u pacjentów m.in. z przewlekłymi chorobami płuc z towarzyszącą niewydolnością oddechową, leczonym tlenem, gdzie należy monitorować saturację. Jeśliby zdecydowała się pani na zakup to należałoby zaopatrzyć się w sprzęt dostosowany dla dziecięcych paluszków, ale nie wydaje mi się, aby rzeczywiście byłaby taka potrzeba. W okresach ostrych stanów zapalnych dróg oddechowych np. zapalenia płuc może okresowo "spadać" saturacja. Poza tym nie ma potrzeby monitorować utlenowania krwi pulsoksymetrem.
Skoro wg relacji jest y\to astma pochodzenia alegicznego o odpowiedżź proszę się zwrócić do specjalisty alergologa.
Dzień dobry, jeżeli są takie objawy, to prawdopodobnie dziecko ma zbyt mało leków - wg Pani opisu to astma niekontrolowana. Proszę się pilnie zgłosić do lekarza specjalisty leczącego Pani dziecko.. Zakupienie pulsoksymetru nie wydaje się konieczne, ale uzależniam to od decyzji leczącego alergologa.
Pozdrawiam
Można mieć pulsoksymetr, dla pewności czy dziecko jest zdrowe. W przypadku dużej ilości wydzieliny trzeba szukać przyczyny w/w: bakterie atypowe ? mukowiscydoza? alergia? itd
Dzień dobry, aby jednoznacznie odpowiedzieć czy w Pani wypadku jest sensowne zakupienie tego urządzenia trzeba znać dziecko, przebieg choroby i stopień duszności występujący w trakcie zaostrzeń.
U dziecka, u którego występowała niewydolność oddechowa w trakcie stanu astmatycznego korzystne jest zakupienie pulsoksymetru. Pozwala to w momencie występowania u dziecka duszność ocenić saturację , a tym samym rozróżnić z grubsza czy mamy do czynienia z zadyszką i hiperwentylacją czy z zaburzeniem wymiany tlenowej i dusznością wymagająca pilnej pomocy medycznej.
Pozdrawiam
Piotr Musik
Myślę, że to urządzenie nie będzie Pani przydatne. Zwykle, istotny spadek saturacji wymaga podania tlenu, a w domu tego nie ma.Ważniejsze jest wyjaśnienie przyczyny zalegającej wydzieliny i szybkiego męczenia się.
Dzień dobry. Pulsoksymetr służy do oceny zawartości tlenu we krwi. Doraźnie służy do pomiarów w stanach ostrych mogących lub prowadzących do okresowej niewydolności oddechowej, np. w zapaleniach płuc W warunkach domowych wykorzystywany jest przez chorych z przewlekłą niewydolnością oddechową. W Pani przypadku raczej byłby to zbędny zakup.

Eksperci

Katarzyna Jankiewicz

Katarzyna Jankiewicz

Alergolog, Pulmonolog, Internista

Warszawa

Monika Konwińska

Monika Konwińska

Pediatra, Psycholog

Warszawa

Dariusz Iwanow

Dariusz Iwanow

Lekarz rodzinny

Kamionki

Przemysław Szmagała

Przemysław Szmagała

Lekarz rodzinny

Katowice

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 14 pytań dotyczących usługi: astma oskrzelowa
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.