Witam, Proszę o interpretację wyników badań: TSH 1,742 (norma 0,35-4,94) FT3 3,03 (norma 1,58-3,9

1 odpowiedzi
Witam,
Proszę o interpretację wyników badań:
TSH 1,742 (norma 0,35-4,94)
FT3 3,03 (norma 1,58-3,91)
FT4 1,25 (norma 0,70-1,48)
p/c antytyreoglobulina 57 UI/ml (norma do 4,11)
Pozostałe wyniki ok, nigdy nie miałam problemów z tarczycą.
dr n. med. Ryszard Katroń
Endokrynolog, Internista
Szczecin
Dzień dobry,
Interpretacja wyników badań tarczycy wymaga kompleksowego podejścia, uwzględniającego zarówno wartości poszczególnych parametrów, jak i ich wzajemne relacje.

TSH (hormon tyreotropowy): 1,742 mIU/l (norma: 0,35-4,94)
Wynik TSH mieści się w granicach normy, co sugeruje, że przysadka mózgowa prawidłowo reguluje pracę tarczycy. FT3 (wolna trójjodotyronina): 3,03 pmol/l (norma: 1,58-3,91) Poziom FT3 jest w normie, ale w górnej jej części. To wskazuje na dobrą aktywność hormonu tarczycy na poziomie komórkowym. FT4 (wolna tyroksyna): 1,25 ng/dl (norma: 0,70-1,48). Stężenie FT4 również mieści się w normie, co sugeruje prawidłową produkcję głównego hormonu tarczycy. Przeciwciała antytyreoglobulinowe (anty-TG): 57 UI/ml (norma: do 4,11) Stężenie przeciwciał anty-TG jest znacząco podwyższone.

Biorąc pod uwagę wyniki TSH, FT3 i FT4, można stwierdzić, że funkcja hormonalna tarczycy jest prawidłowa. Wszystkie te parametry mieszczą się w zakresach referencyjnych.

Podwyższony poziom przeciwciał anty-TG sugeruje obecność procesu autoimmunologicznego w tarczycy. Może to wskazywać na: wczesne stadium choroby Hashimoto albo chorobę Gravesa-Basedowa

Mimo prawidłowej funkcji hormonalnej, podwyższony poziom przeciwciał anty-TG wymaga dalszej obserwacji i diagnostyki. Może to być wczesny marker rozwoju choroby autoimmunologicznej tarczycy, która w przyszłości może wpłynąć na funkcję tego narządu.

Warto skorzystać z konsultacji endokrynologicznej w celu pełnej oceny stanu tarczycy oraz
rozważenie wykonania dodatkowych badań, takich jak USG tarczycy oraz oznaczenie przeciwciał anty-TPO.
Pozdrawiam serdecznie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Miłosz Dobrogowski

Miłosz Dobrogowski

Chirurg

Łódź

Anna Mieszkowska

Anna Mieszkowska

Endokrynolog

Lublin

Agata Piotrowska

Agata Piotrowska

Lekarz rodzinny, Internista

Konstantynów Łódzki

Kinga Chmara

Kinga Chmara

Dietetyk

Chojnice

Katarzyna Narodowska

Katarzyna Narodowska

Dietetyk

Szczecin

Karolina Gomoła-Dąbrowska

Karolina Gomoła-Dąbrowska

Dietetyk

Biała Podlaska

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 529 pytań dotyczących usługi: choroby tarczycy
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.