Witam. Ostatnio uprawiałam seks ze swoim chłopakiem z prezerwatywą. Po skończonym stosunku zrobiłam

2 odpowiedzi
Ostatnio uprawiałam seks ze swoim chłopakiem z prezerwatywą. Po skończonym stosunku zrobiłam mu dobrze ustami. Potem zdecydowaliśmy się spróbować bez zabezpieczenia. Nie doszło do wytrysku, a wszystko trwało niecałą minutę. Czy mogę zajść w ciążę? Dodam, że mam pierwszy dzień dni płodnych.
Każdy stosunek bez zabezpieczenia może, ale nie musi, zapoczątkować ciążę. Jakkolwiek prawdopodobieństwo jest niewielkie, to nie można mieć pewności, że nie doszło do zapłodnienia.

Szanowna Pani,

pierwszy dzień dni płodnych stanowi zwiększone ryzyko zajścia w nieoplanowaną ciążę.
Jednocześnie brakuje informacji, czy chłopak przed kolejnymi stosunkami wykonał zabiegi higieniczne (umył się) czy też niei w jakim odstępie miały kolejne zbliżenia, ponieważ wiąże się z tym potencjalne ryzyko przeniesienia nasienia.
Pytanie też, czy prawidłowo wyliczone są przez Państwa dni płodne?
Poniżej kilka przydatnych informacji.
Co warto wiedzieć?
Czy już zakończyła Pani okres dojrzewania biologicznego i możemy wnioskować, że w większości przypadków Pani cykle są regularne? Gdy tak to znajomość długości cyklu pozwoli Pani umiejętnie określić prawdopodobny czas owulacji, który zw. jest ze szczytem płodności kobiety w całym cyklu menstruacyjnym.

Długość cyklu to liczba dni od 1 dnia krwawienia do ostatniego dnia poprzedzającego następne krwawienie.
Za prawidłowe uważa się wahania cyklu mieszczące się w granicach 24 – 32 dni. U większości kobiet cykl trwa 25 – 30 dni.

Przyjmijmy, że Pani cykl wynosi 30 dni. Na cykl menstruacyjny składają się 4 fazy: krwawienie, pomiesiączkowa (folikularna), owulacja i przedmiesiączkowa (lutealna).

W cyklach owulacyjnych faza przedmiesiączkowa jest względnie stała i wynosi 14 dni.

Wszelkie zmiany w długości cyklu zależą natomiast m.in. od fazy pomiesiączkowej (co jest zw. z czasem potrzebnym do uzyskania dojrzałości przez komórkę jajową).

To przypomnienie pozwoli przyjrzeć się kwestii owulacji. Jak Pani pamięta owulacja to inaczej jajeczkowanie, czyli proces, w którym zostaje uwolniona dojrzała komórka jajowa z pęcherzyka Graafa i z jajnika przemieszcza się do jajowodu.
Wróćmy do naszego przykładu z 30-dniowym cyklem. Owulacja wypadnie wówczas w 16 dniu cyklu. Dlaczego?

30 (długość Pani menstruacji) – 14 (czas trwania fazy lutealnej, czyli przedmiesiączkowej) = 16.
Proste!

Jeżeli Pani cykl menstruacyjny trwa:
29 dni, jej owulacja (szczyt płodności) wypada w 15 dniu cyklu.
28 dni, to owulacja wypada 14/15 dnia.
32 dni, wówczas owulacja wypada w 18 dniu.

Jak widzi Pani zawsze odejmuje 14 od dni cyklu.
Dni płodne, czyli okres kiedy istnieje największe prawdopodobieństwo zapłodnienia zaczynają się przed owulacją.

Przy wyliczaniu dni płodnych należy wziąć pod uwagę m.in.
• żywotność komórki jajowej, która żyje przeciętnie ok. doby.
• żywotność plemników, których cykl życia wynosi przeciętnie 48 h.

Jednak okienko płodności jest większe niż te miary. Dlaczego?
Za przyczyną plemników, które w sprzyjających warunkach mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety, jej macicy i jajowodach nawet 5 – 7 dni. Dzieje się tak dzięki śluzowi szyjki macicy, który działa niczym najnowszej generacji pancerz ochrony.

Po wyliczaniu prawdopodobnego czasu owulacji warto brać pod uwagę też kwestię jego późniejszego wystąpienia i dla bezpieczeństwa doliczyć 2 dni ewentualnego ryzyka zapłodnienia po spodziewanej owulacji.

Zatem ok. 5 – 7 dni przed owulacją oraz 2 dni po niej są związane z większym ryzykiem. Mamy zatem potencjalny przedział zw. z płodnością kobiety: 5 – 9 dni. Przy czym prawdopodobieństwo zajścia w ciążę rośnie w tym okresie od niskiego do wysokiego przed samą owulacją.
Tuż przed samą miesiączką mamy dni niepłodne.
Ubrania raczej stanowią barierę i niekorzystne warunki dla plemników.
Warto rozważyć wspólnie lub przez Panią skorzystanie z jakiejś formy antykoncepcji.
Ufam, że choć dłuższa odpowiedź, to okazała się pomocna i dzięki niej będzie Pani i Państwo mogli w sposób bezpieczny i satysfakcjonujący planować kolejne zbliżenia, czego życzę.

dr n. hum. Monika Gmurek